Mida rohkem sõpru sul on, seda suurem on su aju?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. november 2013 kell 16:15Oxfordi ülikooli teadlased tegid kindlaks seose inimese sõprusringkonna suuruse ja tema aju suuruse vahel. Uue uurimuse tulemusi esitleti neuroteaduste ühingu iga-aastasel konverentsil, vahendas ERR.

 

Mida suurem on inimese sõprade ring, seda rohkem on tema ajus hallollust ning seda paremad on seosed ajupiirkondade vahel. Eriti mõjustatud on siinkohal sellised ajuregioonid nagu eesmine vöökäär ja prefrontaalkoor, sedastas uuring, mille läbiviimiseks tegid teadlased 40 osalejale osalejale aju skaneeringud ning küsitlesid neid sotsiaalse suhtlusringkonna suuruse osas.

Uuringus osalejad olid vabatahtlikud ülikooli juba lõpetanud inimesed, kes kuulusid enam-vähem samasse vanusegruppi ja kellel olid sarnased võimalused suhtlemiseks ja uuriti eelkõige mitte-tööalaseid suhteid. Uuring võttis arvesse tegelike sõprade olemasolu, kellega suhtlemisel peavad inimesed kasutama rohkem oma tunnetuslikke oskusi, et teisi ja nende mõtteid mõista – Facebooki ja Twitteri sõpruskonna suurus siinkohal arvesse ei lähe. Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Proceedings of the Royal Society B ja on tervikuna kättesaadav siit.

Samas märkisid teadlased, et tulemustest ilmnes ainult asjakohane seos ega uuritud seda, kas suurem sotsiaalne sõpruskond mõjutab aju või suurema vastava ajupiirkonnaga inimestel on suurem suhtlusringkond, kuna nad on võimelised suhtlema rohkemate inimestega.

 

Allikad: ERRHuffington Post, The Telegraph

Foto: ctvnews.ca

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt