30 ei ole uus 20 – inimese aju hakkab vananema 24. eluaastal

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. aprill 2014 kell 10:36Winning-The-Silent-War24. sünnipäeva järel hakkab aju näitama esimesi vananemise märke ning inimese tegutsemiskiirus- ja täpsus kahanevad. Sellisele tulemusele jõudsid arvutimängureid uurinud Kanada Simon Fraseri ülikooli psühholoogid, kirjutab TÜ teadusuudiste portaal Novaator.

 

Joseph Thompson jälgis 3305 vabatahtlikku vanuses 16-44 aastat. Kõik mängisid ülimenukat strateegiamängu StarCraft II, kus osalejad üritavad galaktikatevahelises sõjas alistada kujuteldavaid maailmu.

Thompsonit huvitas see, kuidas ja kui kiiresti reageerivad eri vanuses mängijad vastase tegutsemisele. Sportlaste puhul on tihti näidatud, et neil tekivad esimesed vananemismärgid üsna noores eas. Põhjuseks on peetud kehalist vananemist. StarCrafti mängides peab eelkõige aju kiiresti töötama ning vaja on ka käte nobedust, et arvutihiire ja klaviatuuriga suunata mängu käiku.

Andmete analüüsimisel tuli välja, et mängijate kiirus hakkas kahanema ehmatavalt vara – juba 24. eluaastal. Thompsoni sõnul arvati siiani, et inimese tunnetuslikud ja motoorsed oskused on täiskasvanueas suhteliselt püsivad ja hakkavad taandarenema alles eakatel.

Mängurite jälgimine kinnitas, et aju vananemine algab juba kahekümnendates euaastates ning inimene peab sellega pidevalt harjuma ning kohanema. Nii kompenseerisid vanemad mängijad oma aeglust nutikama strateegiavalikuga ja kasutasid noortest rohkem klahvikombinatsioone ja otseteid. See lubas ka neljakümnendates aastates inimestel edukalt mängida.

Thompsoni kinnitusel kehtib see kõik siiski eelkõige meeste kohta. Peaaegu kõik katses osalenud vabatahtlikud olid mehed ja naisi õnnestus värvata vaid paarkümmend. Arvestades sugupoolte närvisüsteemi eripärasid, võib naiste aju vananemine toimuda hoopis teises rütmis.

 

Allikas: Novaator

Teadusuuring: PLoS ONE

Foto: justcoachit.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt