Robot Pablito aitab maale uurida ja taastada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. juuli 2013 kell 11:08Arvutid aitavad kunsti hinnata ja luua häid reprosid. Restauraatoritele on suureks abiks robot, mis teeb ühest maalist kannatlikult tuhandeid mikrofotosid, vahendab TÜ teadusuudiste portaal Novaator.

 

Madridi kuninganna Sofia muuseumis töötav masin pildistab maale nii infrapuna- kui ka ultraviolettvalguses. Nii muutuvad inimsilmale nähtavaks ka kõige väiksemad praod ja kriimustused. Samuti avastatakse sellistelt fotodelt visandamiseks mõeldud pliiatsijooni ning hilisemaid ülemaalimisi.

Roboti hüüdnimeks on Pablito, sest selle esimeseks suuremaks tööks oli Pablo Picasso maali “Guernica” uurimine. Pablito tegi Picasso mustvalgest meistriteosest 22 000 fotot, nende põhjal koostavad muuseumi restaureerijad maali taastamisplaani.

Pablito pildistab kunstiteoseid maale just nii kaugelt kui vajalik. Roboti liigutuste täpsus on on 25 mikromeetrit ehk 25 tuhandikku millimeetrit. Masin on ehitatud ja programmeeritud nii, et see ei puutu kunagi maali pinda. Tööülesanne käes, saab Pablito fotosid teha ilma inimese juuresolekuta. Robotit saab juhtida ka arvutivõrgu kaudu.

 

Allikas: Novaator, The Raw Story

Foto: www.khaleejtimes.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt