Nikola Tesla 10 leiutist, mis muutsid maailma

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. juuni 2013 kell 20:40 

Tänapäeval räägivad paljud valitsused energiakriisist. Need jutud tuleks aga panna kahtluse alla ja vaadata tagasi minevikku. Juba sada aastat tagasi lahendas Nikolai Tesla energiaprobleemi, avastades viisi, kuidas kasutada ära looduslikku ionosfääris olevat elektrit. Tesla ütles 1892. aastal: “Ei möödu palju põlvkondi, kuni meie masinad töötavad jõul, mida on võimalik saada ükskõik millises Universumi punktis. Kogu tühi ruum on energia.“

 

Nikola Tesla oli serbia-ameerika päritolu leiutaja, füüsik, insener ja futurist. 70 aastat pärast tema surma hakkavad aga tema tegemised ka laiemat tähelepanu tõmbama.

On teada, et teda kiusasid taga paljud oma aja kuulsad leiutajad, sealhulgas ka Thomas Edison. Viimase kohta räägitakse tänapäeval koolides kui geeniusest. Pärast Tesla surma 1943. aastal läks USA valitsus tema laboratoorimisse ja korterisse ning konfiskeeris kõik tema teaduslikud uurimused, millest vaid mõned avaldati FBI poolt informatsioonivabaduse seadusega.

Kuna tema teaduslikud avastused on asendamatud ka tõelise vaba informatsiooni levitamise arengus, siis tahavad inimesed teada, mis nendes konfiskeeritud dokumentides kirjas on.

Tesla suri vaese ja üksiku mehena. Kuid tema saavutused on muutnud maailma rohkem kui kellegi teise leiutised.

 

Tesla 10 leiutist

 

1. Vahelduvvool – see on see, millest kõik alguse sai ning mis põhjustas tohutu ärevuse 1893. aastal Chicago maailmanäitusel. Sellest algas ka sõda Edisoni ja Tesla nägemuste vahel sellest, kuidas inimkond peaks elektrit tootma ja liigitama.

Liigitus toimus maksumuse ja turvalisuse alusel. Alalisvool, mille kallal Edison töötas, oli aga palju kallim ning selle puhul tekitas voolukommutaator ohtlikke sädemeid.

Edison ja tema toetajad aga kasutasid ära elektrivoolu ohtusid, et sisendada inimestele umbusku ka Tesla vahelduvvoolu suhtes. Selle tõenduseks andis Edison oma demonstratsioonidel loomadele elektrilööke ning sellest tulenevalt oli sündinud ka uus leiutis – elektritool. Edison seadis avalikult kahtluse alla ka Tesla ütluse, et on võimalik väiksema raha eest ka turvalisemat elektrit toota. Nikola Tesla omakorda vastas demonstratsioonidega, milles lasi elektrivoolu iseenda kehast läbi, tõestades, et vahelduvvool on ohutu.

Edisoni ja Tesla vaheline vaen 1893. aastal oli kulminatsiooniks Edisoni rahalistele huvidele, varjatud äritehingutele, varastatud ideedele ja ebaseaduslikele patenteerimistele.

 

2. Valguse kasutamine. Tesla leidis tee, kuidas valgust kasutada ja liigitada. Ta kasutas päevavalguslampe juba 40 aastat enne seda, kui tööstus need “leiutas“. Kõige muljetavaldavam ja samas ka vastuolulisem on aga Tesla leiutatud spiraal, mida tööstus soovis varjata. Spiraaliga tõestas ta seda, et Maa saab sagedusi kasutades ise elektrit toota.

 

3. Röntgenkiired. 1800. aastate lõpul uuriti elektromagnetilist ja ioniseerivat kiirgust väga põhjalikult. Tesla tegi ulatuslikku uurimistööd väga paljudel nende kiirgustega seotud aladel. Ta mängis keskset rolli ka meditsiinilise diagnostika väljatöötamisel. Ka röntgenkiired, nagu paljud teised Tesla leiutised, põhinesid tema arusaamal, et kõik, mida inimene peab üldse mõistma, on tegelikult virtuaalselt kogu aeg meie ümber olemas.

 

4. Raadio. On tõestatud, et Tesla kasutas raadiot juba aastaid enne, kui Guglielmo Marconi selle 1943. aastal patenteeris. Raadiosignaalid on lihtsalt ühed sagedused, mis vajavad saatjat ja vastuvõtjat ning seda demonstreeris Nikola Tesla juba 1893. aastal.

1897. aastal esitas ta avalduse kahe patendi saamiseks, kuid 1904 andis USA patenteerimisbüroo raadio leiutaja õigusi tõendava dokumendi siiski Marconile, mis ilmselt mõjutas ka Marconi toetajaid, kelle hulgas olid ka Thomas Edison ja Andrew Carnegie. Seetõttu ei pidanud USA valitsus maksma Teslale autoritasusid, mida ta oli nõudnud.

 

5. Pult. 1898. aastal demonstreeris Tesla esimest puldiga juhitavat mudellaeva. Ta kasutas selle ehitamiseks suuri patareisid ja raadiosignaale. Tol ajal pulte väga laialdaselt kasutusele ei võetud, kuid tänapäeval näeme neid ju kõikjal. Puldiga kontrollitavaid tanke kasutasid sakslased ka juba Teise maailmasõja ajal.

 

6. Elektrimootor. Alles nüüd hakkab Tesla leiutatud elektrimootor autotööstuses populaarseks saama. Kuigi suurkorporatsioonid sellega ei nõustu, on siiski tõsiasi, et Tesla pöörleva magnetväljaga mootor oleks inimese palju varem vabastanud nafta kammitsaist. See 1930. aastal tehtud leiutis jäi majanduskriisile ja II maailmasõja varju. Sellegipoolest muutis elektrimootor asju, mida me tänapäeval võtame iseenesestmõistetavalt: tööstuslikud ventilaatorid, kodumasinad, veepumbad, elektrilised tööriistad jpm.

 

7. Robootika. Tesla teaduslik mõtlemine viis ta ideeni, et kõiki elusolendeid juhivad tegelikult välised impulsid ning sellest sündis ka mõte robotitest.

 

8. Laser – hea näide sellest, kuidas hea ja halb on inimese meeltes põimunud. Laserid on kahtlemata muutunud asendamatuks kirurgiliseks vahendiks ning on aidanud arendada digitaalset meediat. Samas on see innovatsiooniline hüpe toonud meile ka “surmakiired“. Areng jätkub aga mõlemas suunas.

 

9. ja 10. Traadita sidevahendid ja piiritu vaba energia. Need kaks on üksteisest lahutamatud ning võimueliidile pinnuks silmas – kuidas saab energia olla hea, kui seda ei saa mõõta ega kontrollida? J. P. Morgan poleks iial toetanud Teslat, kui ta oleks tahtnud ehitada torni, mis kasutab looduslikke sagedusi, et edastada andmeid, sealhulgas kõikvõimalikke pilte, häälsõnumeid ja teksti. See leiutis aga esindas maailma esimest traadita sidevahendit, kuid tähendab ka seda, et Universum on nüüd täis vaba energiat, mida saavad kasutada kõik üle maailma.

 

Ilmselt oli Teslal veel tuhandeid teisi ideid, mis läksid temaga koos hauda. Tema leiutiste eest peame aga kõik tänulikud olema, sest need olid väga suur samm edasi tõelise vaba informatsiooni leviku arengus.

 

 

Allikad: Release Tesla Research, Humans Are Free, How Stuff Works

 

Foto: Tesla Society

 

Toimetas Stinne Loo

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt