Robot-põllumees pürgib asendama tundlikke inimkäsi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. juuli 2013 kell 17:37Ühel tuulisel hommikul Californias Salinas Valleys võis näha pilti, kuidas traktor sikutas metallist kaadervärki üle jääsalatipõllu, samas kui Silicon Valley teadlased kontrollisid arvutil seadistusi, kindlustamaks seda, et suur masin ikka õigeid lehti eemaldaks. Tehnikud katsetasid Lettuce Boti nimelist robotit, mis suudab jääsalatipõldu harvendada sama ajaga mis 20 töölist käsitsi.

 

See harvendaja kuulub nende moodsate masinate hulka, mille eesmärk on täita viimast auku põllumajanduse mehhaniseerimises – nimelt turul müümiseks mõeldud puu- ja juurviljade kasvatamisel, sest viimased on mehhaniseeritud käsitsemisest põhjustatud vigastuste vastu iseäranis tundlikud.

Teadlased töötavad nüüd välja roboteid kõige õrnemate taimesortide jaoks, lisades sensoreid, võimsat andmetöötlust, elektroonikat, masinnägemist, robotiseeritud riistvara ja algoritme, aga ka toimivat võrgustikku ja suure täpsusega GPS-lokaliseerimistehnoloogiat. Enamik uusi põllumajandusroboteid ei ole siiski erakasutajatele enne viit aastat kättesaadavad.

Kuigi harvendusrobot hõlbustaks tunduvalt farmipidajate tööd ja vähendaks kulusid, ei ole see tööliste jaoks eriti hea uudis. Farmitööliste esindaja ütleb, et mehhaniseerimine kaotaks palju töökohti ning viiks lõpuks selleni, et farmid kasutaksid rohkem pestitsiide.

USA-s töötavad peale Salinas Valley veel mõned ettevõtted tõhusa värske puu- ja juurvilja kasvatamisel kasutatava roboti arendamisega. Seda, kui ohutu see kõik inimese jaoks on, peab näitama aeg.

 

Allikad: The Seattle Times, Bloomberg Business Week News, The Journal Times

Foto: journaltimes.com

 

Toimetas Meeli Seermaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt