Teadlased arendavad “inimajuga” roboteid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. aprill 2013 kell 18:01 

Pentagoni rahastatud DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – USA kaitseministeeriumi alluvuses olev agentuur, mille ülesandeks on uute militaartehnoloogiate väljatöötamine) teadlaste meeskond on konstrueerinud masina, mis funktsioneerib nagu inimese aju ning võimaldab robotitel iseseisvalt mõelda ja tegutseda.

 

Programmi kutsutakse “kehaline intelligents” ning see on ilma eelprogrammeerimiseta võimeline tegutsema inimese sarnaselt ning teeb seda täiesti autonoomselt.

Välja töötatud “aju” nanomõõdus ühendused edastavad miljardeid impulsse nagu inimese ajus ning neil on võime infot meelde jätta. Iga ühendus on sünteetiline sünaps. Inimese ajus on sünaps see, mis võimaldab elektrilise või keemilise signaali edastamist ühelt närvirakult teisele. Kuna selle struktuur on väga keeruline, siis enamik tehisintellekti projekte ei ole siiani suutnud seda kopeerida.

Selle tehnoloogia abil oleks võimalik luua droone, mis ei vaja juhtimiseks inimest – masinaid, mis suudaks õppida ja täiesti iseseisvalt orienteeruda keerukas keskkonnas. Väidetavalt ei ole praegu veel kindel, et Pentagon plaanib seda tehnoloogiat kasutada relvasüsteemide arendamisel. Kuid suurem osa DARPA tööst robootika valdkonnas on seotud lahinguvarustuse loomisega. Paljud eksperdid on hoiatanud, et praegu inimeste abistamise eesmärgil loodud roboteid võidakse kasutada vaenlase sõdurite ja terrorismis süüdistatavate inimeste tapmiseks. Pealegi, lahingolukorras ei oska robot vahet teha sõduritel ja tsiviilisikutel.

Ka endine luureametnik ning sõjanduse teemal kirjutaja, kolonelleitnant Douglas Pryer avaldas eelmisel kuul essee, milles hoiatas halastamatute tapjarobotite eest, keda hakatakse lähitulevikus inimeste jälitamiseks ja tapmiseks kasutama. Rahvusvaheline inimõiguste organisatsioon Human Rights Watch on avaldanud 50 lehekülje pikkuse raporti, mis hoiatab, et tehisintellektiga robotite kasutamine lahinguväljal tooks paratamatult kaasa sõjakuriteod.

Cambridge’i ülikooli eksperdid on teada andnud, et nad uurivad seda, kui suurt riski kujutab tehisintellektiga robotite levimine inimkonna säilimisele. Robotite poolt maailma ülevõtmise hirmu ei vähenda ka see, et DARPA viimased robotid näevad isegi inimese moodi välja.

 

Allikad: Infowars 1, BBC, Infowars 2, Daily Tech, National Defense Magazine

Pilt: National Defence Magazine

 

Toimetas Katrin Suik

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt