Kodanikualgatus: ühistu abil hakatakse energiaturgu reformima

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. märts 2014 kell 9:42Rõõm on märgata, kuidas aina enam tõstavad pead kodanikualgatuslikud organisatsioonid. Hiljuti asutati Energiaühistu Eesti Kodanikud, mille põhitegevuseks on üle-eestiline taastuvenergiaallikatest elektri- ja soojusenergia tootmine ning elektrienergia ostmine elektriturult ja müük ühistu liikmetele õiglase hinnaga, ühtlasi ka turu odavaima hinnaga, kuna ühistu ei müü oma liikmetele elektrienergiat kasumimarginaaliga.

 

Loe ka ühistu pöördumist Eesti Vabariigi kodanike poole:

Kallis Eesti Vabariigi kodanik, ka Sina, kes elad-töötad välismaal!

Pöördume Sinu poole Eesti Vabariigi kodanikena, et seista hea oma kodanikkonna õiguste eest. Kodanikena on meil õigused ja kohustus neid õigusi kaitsta.

Põhiõigus, mida ühiselt jagame, on meie omandiõigus strateegilistele ressurssidele. Üheks ühiseks ressursiks on ENERGIA, mis peaks tagama omanikele omanikutulu ja andma igakuist elatist.

Energia on iga inimese paratamatu vajadus, nagu õhk ja vesi, mistõttu peab see kuuluma ainuõiguslikult meie kodanikele. Kahjuks see täna nii ei ole – otse vastupidi, meid on pandud sundseisu läbi energiatarbimisvajaduse, mis tähendab, et oleme sunnitud enda vara omandamise eest peale maksma. Õiglane on aga ühistuline põhimõte, mis tagab liikmetele energia omahinnaga!

Oleme asutanud kodanikualgatuslikus korras Energiaühistu Eesti Kodanikud, eesmärgiga koondada võimalikult palju Eesti kodanikke kaasomanikena ühisesse ettevõtmisesse. Selleks kutsumegi Sind meiega ühinema võrdse kohtlemise põhimõttel, kus igal liikmel ehk omanikul on võrdne osalus, võrdne hääleõigus, võrdne osa omanikutulust ja võrdsed võimalused kandideerida juht- ja kontrollorganitesse.

Tuleb teadvustada, et see ei ole “mingi” kasuahne äriprojekt, vaid kannatliku meelekindlusega rajatav ettevõtmine, et tarbida kaasomanikena õiglase hinnaga energiat ja saada võrdne osa omanikutulust. Selleks kavatseme rajada üle Eesti taastuvenergia tootmisüksusi, aga samuti osta elektrienergiat vabalt elektriturult.

Et ettevõtmine oleks tulemuslik, on vaja energiaühistusse koondada sadu tuhandeid kodanikke, mis on ka meie pöördumise põhjuseks. 100 eurot ei ole suur raha, aga sadade tuhandete kodanike ühise panusena moodustub kapital, mis võimaldab rajada energiatootmisüksusi.

Tunnetame, et kodanikkonna kohustus ja südametunnistuse küsimus on kaitsta ühisomandit ning kindlustada nii enda kui laste tulevik läbi ühistegevuse. Ühine ja tunneta ka oma kodaniku õigust ja panusta ülla eesmärgiga ettevõtmisesse.

Saada see kiri edasi oma sõpradele-tuttavatele – ära jää ükskõikseks!

Vastame hea meelega ka kõikidele küsimustele, mida saad esitada meile kirjalikult. Kõik küsimused koondame kodulehele, kus ise saad aidata kaasa vastamisel.

Meie allakirjutanud, kes on osalenud ja toetanud asutamist, teadvustame, et meie ei pea olema need, kes edaspidise tegevuse ellu viivad. Seetõttu on meie eesmärgiks kutsuda kokku uus laiapõhjaline üldkoosolek siis, kui liikmeskond ületab 200 liiget. Üldkoosolekul valime endi hulgast parimad tegijad, nii juht- kui kontrollorganitesse.

Raivo Algur, Jan Joala, Paul Lepp, Anu Lipp, Margus Luuken, Ilona Marken, Tarmo Marken, Ülle Merisalu, Alex Palmiste, Kalmer Piiskop, Rene Pedai, Vello Ohu, Emil Rutiku, Rainer Raamets, Martin Sööt ja Mihkel Tuul.

 

Kuidas energiaühistu toimib

kuidas-energiauhistu-toimib

 

 

Loe lisaks Energiaühistu Eesti Kodanikud veebilehelt ja “korduma kippuvaid küsimusi”.

Foto: PantherMedia / Scanpix

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt