The Telegraph: Nafta hinda on manipuleeritud juba kümme aastat

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. mai 2013 kell 19:45Petrol_1809555bKütusefirmasid Statoil, BP ja Shell kahtlustatakse kütusehinnaga manipuleerimises vähemalt alates 2002. aastast, teatas Briti leht The Telegraph. Pärast 2002. aastat on nafta hind tõusnud üle 80%.

 

Mõlema ettevõtte Londoni kontoritesse on tehtud mitu reidi. Haarangud on osa Euroopa Liidu konkurentsiasutuse uurimisest. Ka Norra Statoili ja hinnajälgimisfirma Platt bürooruume väisasid ootamatud külalised.

Euroopa uurijate sõnul on nafta hinna manipulatsioonil olnud tohutu mõju tarbijahindadele. Omavalitsuste arvates on põhjust kahtlustada mitmeid ettevõtteid kartellikokkuleppe tegemises, mille kaudu manipuleeritakse nii nafta kui ka biokütuse hindadega.

G20 ministritele koostatud ettekanne ütles, et pankadel, fondidel ja naftakompaniidel on kõikvõimalikke stiimuleid turuhindade moonutamiseks.

LIBORi-määra (LIBOR on Londoni pankadevaheline laenuintress – ujuv intressimäär, mis on aluseks paljudele laenulepingutele – toim.) pettus oli võimalik seetõttu, et turg ei ole reguleeritud, vaid loodetakse turu iseregulatsioonile – pankade aususele ja enesekontrollile. Naftahinnaga manipuleerimise muster tundub olevat sama.

Suurbritannia peaminister David Cameron teatas, et kavatseb turumanipulatsioonid energiasektoris kiiremas korras kriminaalkuriteoks muuta, kirjutas The Telegraph.

Verkkomedia toimetaja Riikka Söyring arvab, et LIBORi-määra kelmus läks riikidele, omavalitsustele ja tarbijatele maksma miljardeid. “ISDA (Rahvusvahelise Vahetustehingute ja Tuletisinstrumentide Liidu – toim.) uurimine on veel pooleli. Tekib küsimus, kui palju see pettus on põhjustanud kahju valdadele ja tarbijatele otseselt või kaudselt – küttekulud, reisipiletite hinnad, toiduainete hinnad… Vaba turg tundub olevat sünonüümiks vabadusele petta ja ära kasutada,” sedastas Söyring oma artiklis. 

Allikad: Verkkomedia, Telegraph

Loe lisaks: Delfi, Verkkomedia

Foto: The Telegraph

 

Toimetas Meeli Seermaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt