Teemandist leitud mineraali kild viitab suurtele veevarudele Maa sisemuses

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. märts 2014 kell 14:29



Alberta ülikooli teadlased kirjutavad oma hiljuti avaldatud uurimuses teemandi seest leitud mineraalist, mis viitab sellele, et maakera vahevöös (400–600 km sügavusel) eksisteerib üleminekuala, mis sisaldab suures koguses vett. Teadlased on välja arvutanud, et leitud ringwoodiidi tükk sisaldab 1,5% vett, mis tundub küll pealtnäha tähtsusetu kogusena, aga arvestades mineraalide oletatavat koguhulka vahevöös, võib see ala sisaldada sama palju vett kui kõik maailma ookeanid kokku.

 

Ringwoodiit on nime saanud austraallasest geoloogi Ted Ringwoodi järgi, kes teoretiseeris, et üleminekualas tekib ülikõrge rõhu ja temperatuuri tõttu seal rohkelt leiduvast oliviinist eriline mineraal. Teadlased on pikka aega püüdnud seda teooriat kas kinnitada või ümber lükata, väitmaks, et saladuslik üleminekuala on sõltuvalt teooria paikapidavusest kas kuiv või veerohke. Kuni selle avastuseni olid teadlased ringwoodiidiga kokku puutunud üksnes meteoriite uurides, sest tänapäevane tehnoloogia ei ole suuteline piisavalt sügavale puurima, et neid maa seest leida.

Alberta ülikooli teadlased sattusid ringwoodiidikillu otsa juhuslikult, kui arheoloogilistel väljakaevamistel 2008. aastal Lääne-Brasiilias leiti Juina jõesängist väike pruunikas teemant (fotol), mis oli maapinnale jõudnud vulkaanipurske tagajärjel. Juveliiride jaoks väärtuseta räsitud välimusega teemandi uurimisel selle vanuse väljaselgitamiseks leiti selle seest ootamatult ringwoodiiti. Leitud killu põhjalik uurimine erinevate tehnoloogiate ning analüüsidega kinnitas, et tegu on tõepoolest selle erilise mineraaliga.

Uuringute juhi Graham Pearsoni sõnul on see leid väga oluline, sest kui maakoore all leidub sellises koguses vett, on sellel suur mõju vulkaanide tekkemehhanismidele ja tektooniliste laamade liikumisele vee olemasolu Maa sisemuses mõjutab märkimisväärselt kõike planeediga toimuvaid protsesse.

Saksamaal asuva Bayreuthi ülikooli geoloog Hans Keppler seevastu ühe ringwoodiiditükikese järgi nii põhjapanevaid järeldusi ei teeks. Kõnealuses üleminekualas võivad olla erineva niiskusastmega tsoonid ning teadlased ei saa täpselt määrata leitum ringwoodiiditüki päritolu. Ent ka Keppler möönis, et teatud mõttes on tegu ookeaniga Maa sisemuses, kuigi mitte päris sellisel kujul, nagu seda kujutas ette ulmekirjanik Jules Verne, sest vesi ei ole seal mitte vedelas olekus, vaid spetsiifilistes kivimites hüdroksüüli kujul.

 

Allikad: Economic Times, The Guardian, Live Science

Foto: livescience.com / Alberta ülikool / Richard Siemens

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt