Alumiinium võib põhjustada ülekaalulisust ja Alzheimeri tõbe

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. juuli 2013 kell 19:49 

Alumiinium on meie igapäevakeskkonnas väga levinud metall. Viimase 100 aasta jooksul on seda maapõuest halastamatult ammutatud, kuid selle kahjulikule mõjule on väga vähe tähelepanu pööratud. Mida enam hakkavad teadlased alumiiniumi mõju uurima, seda rohkem saadakse teada, kuidas sellel metallil on ainevahetusele hävitav mõju. Läbi ainevahetuse kahjustamise tekitab see ülekaalulisust ning kroonilisi maksa ja närvisüsteemi häireid.

 

Alumiinium on maapõues üsna levinud element moodustades umbes 8% maakoorest. Kuid see olnud inimesele ohuks enne, kui seda hakati massiliselt kaevandama ning tööstuses kasutama. Sellel ei ole mitte üheski bioloogilises protsessis oma rolli, kuid ometi on tänapäeval suur osa taimi, loomi ja inimesi alumiiniumiga saastunud.

Tööstuses kasutatakse seda suure reaktiivsuse tõttu. Kuid just seesama reaktiivsus teeb selle elemendi ka inimese tervisele nii ohtlikuks – see on sama reaktiivne ka keha ainevahetuslikes protsessides. Alumiiniumi leidub tavapäraselt toidu lisaainetes ning ravimites. Tihti väidetakse, et see ei tee inimesele halba, kuna neerud on võimelised seda kehast väljutama. Kuid neerude võime toksiine eemaldada on piiratud ning kui need piirid ületada, siis hakkab inimene haigestuma erinevatesse haigustesse nagu näiteks aneemia (kehvveresus), osteomalaatsia (luude pehmenemine), maksakahjustus, närvisüsteemi kahjustus ning ülekaalulisus.

Ka Alzheimeri tõppe haigestumine võib olla osaliselt põhjustatud alumiiniumi mürgistusest. Vermonti ülikooli meditsiinikolledži neuropatoloog Dr. Daniel Perl on öelnud, et Alzheimeri tõve välja kujunemisel võib mängida rolli kaltsiumi ja magneesiumi kombineeritud vaegus millele lisandub raskemetallide akumuleerumine. Alzheimeri tõve all kannatanud inimeste ajurakkudest on tema uurimuse kohaselt leitud ebatavaliselt suur hulk alumiiniumi.

 

Kust me alumiiniumi saame?

Alumiiniumist toidunõud eraldavad olulises koguses toksilisi metalliühendeid ning kui neid kuskil maal veel kasutusel on, siis peaks need kohe välja vahetama.

Toidu lisaainetes leidub tihti alumiiniumi. Järgmiselt tähistatud toidu lisaained sisaldavad alumiiniumiühendeid: E173, E520, E521, E523 E541, E545, E554, E555 E556, E559. Alumiiniumi leidub sageli töödeldud juustus, lauasoolas, küpsetuspulbris, marineeritud köögiviljades, valgendatud jahus ja eelvalmistatud taignas, jahusegudes, mitte piima baasil valmistatud kohvikoorpulbris, vaniljepulbris, sõõrikutes ja vahvlites. Imiku piimasegu võib sisaldada kuni nelisada korda rohkem alumiiniumi kui rinnapiim.

Ravimitest sisaldavad alumiiniumi näiteks maohappesuse alandamiseks kasutatavad antatsiidid, kuid ka valuvaigistid ja kõhulahtisuse vastased ravimid. Vaktsiinides sisalduvat alumiiniumi peetakse sageli eriti ohtlikuks, kuna see satub otse vereringesse ja selle kaudu närvisüsteemi.

Teised allikad mis võivad sisaldada alumiiniumi on hambapastad, antiperspirant-deodorandid, ninaspreid, hambaplommid, sigaretifiltrid ja pestitsiidid. Antiperspirant-deodorantide ja rinnavähi seose osas on palju uurimustöid tehtud ning kahtlustatakse, et üks rinnavähi riskitegur võib olla just deodorandis sisalduv alumiinium.

On teada, et alumiinium häirib soolestikus raua imendumist asendades raua molekuli valgus, mis transpordib selle verre. Selle tagajärjel langeb vereseerumi ja kudede rauatase ning tekib aneemia. Lisaks rauale häirib alumiinium kehas ka teiste mineraalainete tasakaalu, sealhulgas magneesium ja kaltsium, mille tagajärjel võib tekkida rakukestade kahjustused ning probleemid energia tootmises. Alumiiniumi mürgisus rakkude geneetilisele materjalile põhjustab põletikku ja kiirendab raku hukkumist.

 

 

Allikad: Gaia Health, Natural News, Springer

Foto: thedailygreen.com
Toimetas Katrin SuikKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt