Huulepulgad võivad sisaldada toksilisi metalle

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. mai 2013 kell 9:30Huulepulgad ja -läiked võivad anda kasutajale enamat kui vaid kauni huulevärvi, vahendab ERR. California uurijad leidsid neist toodetest veel pliid, kaadmiumi, kroomi, alumiiniumi ja veel viit metalli ning teadlaste väite kohaselt ei tohiks lapsed kosmeetikavahenditega mängida.

 

Uuringurühm testis 32 erinevat huuleläiget ja huulepulka, mida poelettidelt sagedasti leida võib. Mõned metallid esinesid kogustes, mis võivad põhjustada potentsiaalseid tervisemuresid.

California Ülikooli professori dr Hammondi väitel ületasid mitmete metallide hulgad rahvatervise juhistes lubatud päevanorme. Erilist muret valmistab uurijatele seejuures just laste mängimine kosmeetikavahenditega, kuna kokkupuude pliiga ei ole lastele mitte mingil juhul ohutu.

Mürgiste metallide sisaldus ei olnud seoses huulepulga värviga, ka ei sisaldanud läiked metalle huulepulkadest rohkem või vastupidi.

Töös defineeriti huulepulkade ja -läigete intensiivseteks kasutajateks neid, kes koos värvimisega neelasid alla 87 mg toodet päevas. Keskmisel tasemel iluvahendite tarbijad neelasid päevas umbes 24 mg tooteid, sealhulgas ületas kroomi tarbimine kümne toote korral päevase lubatud normi. Kroomi on aga seostatud maovähi arenguriski tõusuga. Liigset kokkupuudet täheldati ka alumiiniumi, kaadmiumi ja mangaaniga. Viimane võib seostuda probleemidega närvisüsteemi toimimises.

Eriti ettevaatlikud peaksid kosmeetikatoodetega olema rasedad naised, sest looteiga on igasugustele keskkonnamõjudele väga vastuvõtlik aeg.

 

Allikad: ERR, Environmental Health Perspectives

Foto: cityscape-bliss.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt