Uuring: uni puhastab aju mürkidest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. oktoober 2013 kell 19:26



Kui varasemalt oli teada, et uni on oluline õppimisprotsessi ja mälestuste korrastamise osa, siis nüüd leidis rühm USA teadlasi, et une peamine eesmärk võib olla päevase raske mõttetöö tagajärjel tekkinud mürkide minema pühkimine, vahendab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Leiti, et teatud rakud ajus tõmbuvad une ajal kokku, jättes nõnda neuronite vahele rohkem ruumi, võimaldades omakorda pumbata sinna rohkem vedelikku, mis mürgid minema peseks.

Kui ülejäänud keha mürkidest puhastamise eest vastutab lümfisüsteem, siis ajju see ei laiene. Teadlased püüdsid jälgida magavate hiirte ajutegevust ning tuvastasid, et une ajal on see süsteem ajus 10 korda aktiivsemaks kui nende ärkveloleku ajal.

Teadlased pakkusid oma uuringute põhjal välja, et mitmete ajuhäirete põhjuseks võibki olla tõsiasi, et kõikidest mürkidest pole suudetud vabaneda. Näiteks on varasemad uuringud näidanud, et mürgiste valkude kuhjumine võib viia näiteks Alzheimeri tõve tekkeni.

 

Allikad ja lisalugemist: ERR Teadus, BBC Health, New Scientist

Originaaluuring: Science

Foto: naturessleep.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt