Briti kuningakojas praktiseeritakse alternatiivmeditsiini

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. detsember 2013 kell 16:32



Inglise kuninglik perekond on juba kaua aega olnud homöopaatia kasutajad ning neil on oma õukondlik homöopaat. See on paljude arvates ajast maha jäänud ja tagurlik tava, kuid kuninganna ei lase ennast nendest arvamustest kõigutada ning on pühendunud homöopaatia kasutaja nii oma pere kui ka lemmikloomade puhul. Öeldakse, et kuninganna tervis on 60 troonil viibitud aasta jooksul püsinud hea just tänu sellele, et lisaks homöopaatiale kasutab ta erinevaid alternatiivmeditsiini meetodeid ja ravimtaimi.

 

Aga kõige veendunum alternatiivmeditsiini toetaja Briti kuningaperes on prints Charles, kes sõnas 2006. aastal Genfis peetud Maailma Terviseassambleel, et see “ulatub juurtega iidsetesse traditsioonidesse, milles mõistetakse intuitiivselt vajadust säilitada tasakaal ja harmoonia meie mõistuse, keha ja looduse vahel.“

 

Paracelsus, Jung ja Hahn

Charlesi huvi selle teema vastu pärineb juba lapsepõlvest, kuid avalikult avaldas ta alternatiivmeditsiinile toetust esmakordselt 1982. aastal, kui tähistati Briti Meditsiini assotsiatsiooni (British Medical Association) asutamise 150. aastapäeva. Otsides inspiratsiooni, mida oma kõnes öelda, leidis ta raamaturiiulist 16. sajandi arsti Paracelsuse teose.

Kõigest paari lehekülje lugemise järel kujunes välja kõne üks peamisi ideid. “Ma olen sageli mõelnud, et erinevate erialaliitude ja institutsioonide üks vähem meeldiv omadus on sügavalt juurdunud usaldamatus ning otsene vaenulikkus kõige vastu, mis on ebatavaline,“ ütles Charles, lisades et kogu moodne meditsiin näib kõigest edust hoolimata veidi kiivas nagu Pisa torn.

Charlesi usk alternatiivmeditsiini põhineb Šveitsi psühhiaatri Carl Jungi ja Saksa filosoofi Kurt Hahni õpetustel, mis kinnitavad iidseid ravimeetodeid, milles rõhutatakse patsiendi vaatlemist terviklikuna. Tema kõne järel viidi läbi uurimus homöopaatia kohta, mis ei suutnud pakkuda teaduslikku kinnitust, et see toimib. Ning ideoloogiline lõhe Briti troonipärija ja moodsa meditsiini esindajate vahel on alles tänapäevani. Charles on sellest hoolimata jäänud oma vaadetele truuks ning on arutanud seda mitmete terviseministritega, toetades holistilise meditsiini praktiseerijate registreerimist ning mitmete uuringute läbiviimist koostöös homöopaatide ühinguga.

 

Charlesi on homöopaatia toetamise eest kritiseeritud

Tema töös on olnud ka tagasilööke. 1993. aastal asutas ta Integreeritud Terveise Fondi (Foundation for Integrated Health), mis viis läbi lobitööd, et homöopaatia kasutamist kaalutaks haiglates. Kuid 2010. aastal see heategevusorganisatsioon suleti sellega kaasnenud pettusesüüdistuste tõttu. Charlesi toetusel loodud ravimtaimetinktuuride bränd võeti müügilt maha pärast seda, kui meditsiini ja tervishoiu regulatsioonide amet nimetas nende tinktuuride kohta käivat infot eksitavaks. Skeptikud on kritiseerinud Charlesi aina valjemini, nimetades homöopaatiat “nõiakunstiks“ ning “rumaluseks“.

 

Kas homöopaatia toimib?

Homöopaatia on 19. sajandil saksa arsti Samuel Hahnemanni poolt välja töötatud meetod, milles ravitakse haigusi ja vigastusi tugevalt lahjendatud taimedest ja mineraalidest ekstraktidega. See on üks holistilise meditsiini haru, milles vaadetakse patsienti terviklikuna, võttes ravi määramisel arvesse tema tausta, elukeskkonda ja vaimset tervist ning meeleolu, erinevalt konventsionaalsest meditsiinist, mis vaatleb terviseprobleeme kitsamalt.

Homöopaadi vastuvõtt kestab sageli tund või kauem, mille vältel küsitleb terapeut klienti põhjalikult tema harjumuste, meditsiinilise, emotsionaalse ja sotsiaalse tausta kohta ning selle info põhjal valib vastavalt Hahnemanni koostatud tekstidele õige raviaine.

Homöopaatia küsimus on üks kõige enam vastuolusid tekitanud teema. Selle toimemehhanismid ei ole tänaseni ametlikku teaduslikku kinnitust leidnud ning skeptikud toovad välja, et selle kasutamine tõestatud ravimite asemel võib tuua kaasa tõsist kahju tervisele. Samas kasutatakse seda laialdaselt üle terve maailma ning paljud kasutajad kinnitavad, et on saanud tervisemuredele leevendust. Valdavalt lääne meditsiini esindajad homöopaatia tõhusust seni ei tunnusta ning kindel ja ühene seisukoht selles osas puudub. Lõplik vastutus jääb eelkõige inimese enda kanda, kes valib, millist ravimeetodit eelistada.

 

Suurbritannias suureneb toetus alternatiivmeditsiinile

Briti troonipärija toetus alternatiivmeditsiinile on igal juhul mõjutanud brittide suhtumist ning igal aastal otsib ligi 6 miljonit inimest Suurbritannias abi täiendmeditsiini esindajatelt. Iga neljas inimene toetab ideed, et alternatiivmeditsiini võimalused oleks kaetud riikliku tervisekindlustusega.

Homöopaatia uuringute instituudi peadirektor Rachel Roberts tunnistab, et oli holistilise meditsiini suhtes skeptiline, kuid Charlesi toetus on tema meelt muutnud. “Kuninglikul perel on ressursid ning ligipääs kõigele, mida meditsiin pakkuda suudab, kuid nad on valinud homöopaatia. Miks nad peaksid seda kasutama, kui see ei toimi?“ küsis Roberts. Kuninglik arst dr Peter Fisher on akrediteeritud homöopaat ning Londoni kuningliku integreeritud meditsiini haigla (Royal London Hospital for Integrated Medicine) direktor. Roberts arvab, et Charles on revolutsionäär ning järk-järgult hakkab terve maailm jõudma samale arvamusele, mida Charles on juba aastakümneid toetanud.

Loomulikult on alternatiivmeditsiini ja homöopaatia kriitikute jaoks prints Charlesi kirg alternatiivmeditsiini suhtes ainult näitaja tema vähesest usutavusest. Ning nad leiavad, et sellel ei ole midagi pistmist asjaoluga, et sarnaselt oma emale on Charles hoidnud avalike kohustuste täitmisest tervislikel põhjustel kõrvale kõigest loetud kordadel. Kuid prints Charles, kellel täitus hiljuti 65. eluaasta, on täie tervise juures ja usub alternatiivmeditsiini rohkem kui kunagi varem.

 

Allikad: Telegraph, New York Times, Wikipedia

Foto: theepochtimes.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt