Mis on meditsiin? Mis on alternatiivmeditsiin? Mis on allopaatiline meditsiin? Mis on holistiline meditsiin?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. mai 2019 kell 10:01



Portaal Elutark võttis ette ja seletas lahti meditsiini erinevad tahud, lubades tulemust lahkesti jagada ka Telegrami lugejatega. Sõna meditsiin on arvatavasti kõikidele teada mõiste ja selle tähenduse üle arutlemine võib tunduda imelik. Meditsiin on paraku paljude jaoks see, kui sind ravib ülikooli lõpetanud arst müügiloa saanud ravimitega. See on meditsiin, mille kohta paljud kasutavad sõna teaduspõhine. 

 

Aga kui teaduspõhine meditsiin üldse ei aita? Aga kui ülikooli lõpetanud arst ravib sind rahvaravimeetoditega? Või räägib sulle, et sinu haigused tulenevad valest mõtlemisest ja valest eluviisist?

Ühe inimesega juhtus niisugune lugu, et tal oli mitmendat kuud päevasel ajal kerge palavik, nii 37,3. Hommikul ärgates ei olnud, aga temperatuur tõusis mõne tunniga. Seda pole palju, aga mitme kuu jooksul kurnab organismi tohutult.
Inimene läks perearsti juurde. Tehti EKG ja vereanalüüsid. Kõik oli korras. Arst vaatas kurku ja ütles, et see on natuke punane. Kirjutas antibiootikumid, et keha põletikust täielikult vabaneks.
Kahe nädala pärast läks patsient uuesti sama kaebusega perearsti juurde: pidev palavik 37,3. Tehti EKG ja vereanalüüsid. Kõik oli korras. Arst kirjutas uued antibiootikumid, sest tervis oli ju korrast ära.
Patsient otsustas, et nüüd aitab, viskas retsepti prügikasti ja läks järgmisel päeval alternatiivravija juurde. Too ei ole arstiks õppinud. Esitas palju küsimusi patsiendi töö ja elu ja eluviisi kohta. Lõpuks ütles, et inimene on üle töötanud ja pidev palavik annab kehale sellest märku. Soovitas mõelda tööstressi allikatele ja need elimineerida. Soovitas paljusid rahvaravist tuntud taimi ja üht mitmekesist toidulisandite kuuri. Nädalaga oli inimene terve ja reibas ning püsipalavik unustatud.
Perearsti lähenemine oli igati teaduspõhine, aga tema määratud antibiootikumikuur kurnas nõrgestatud organismi veelgi enam. Alternatiivravija meetod oli teaduspõhisest meditsiinist kaugel puhas alternatiivmeditsiin, aga ta ta mõtles patsiendi keskselt ja sai aru, et esmalt tuleb tugevdada kurnatud organismi. See kõik ei ole nii lihtne, et on päris arstid ja on posijad.

Mis siis on meditsiin?

Õigekeelsussõnaraamat veebis ütleb: meditsiin = arstiteadus.
Wikipeedia annab laiema seletuse: Meditsiiniteadus (ladina keeles ars medicina ‘ravimise kunst’; samatüveline medeor‘ravin, arstin’), tänapäeval ka lihtsalt arstiteadus, on teadusharu [viide?], mis uurib ja rakendab inimese tervise kaitse ja tugevdamise, haiguste, nende diagnoosimise, ennetamise, profülaktika ja ravi ning eluea pikendamisega seotut. Meditsiiniteadus on interdistsiplinaarne, tuginedes nii loodus- kui ka sotsiaalteadustele. … Eestis koolitatakse akadeemilise kõrgharidusega arste ja eriarste … akadeemilise meditsiini erialadel.

Wikipeedia toob välja ka mõiste alternatiivmeditsiin, kusjuures näiteks pensionipõlve pidav endine arst, kes nõustab oma lähedasi, ei tegele alternatiivmeditsiiniga, nagu ka oma lähedaste tervislikku seisundit jälgiv ja ravimteesid kasutav lapsevanem ei tegele alternatiivmeditsiiniga.
Alternatiivmeditsiini alla loetakse:

● Ajurveeda
● Hiina meditsiin
● Homöopaatia
● Taimeravi
● Tiibeti meditsiin
● Eesti traditsiooniline meditsiin

Ehk siis kõik teadmised alates 3000 eKr ehk ca 5000 aastat tagasi on alternatiivsed, välja arvatud viimase saja aasta teooriapõhine arstiteadus, mis kasutab allopaatilist keemiat.

Sõna allopaatia ei tunne ei ÕS ega Wikipeedia, Eesti Keele Instituut annab vaste allopaatiline ravim allopaatia – haigusevastaste ravimite kasutamine, vastandi ravimine vastandiga (tavaline meditsiin ehk “koolimeditsiin”, vastandub homoöpaatiale).
Hea selgituse annab folklore.ee – 19. sajandi algupoolel käis meditsiinis võitlus allopaatia ja homöopaatia vahel. Allopaatia seisukohtade järgi tuli haigusi ravida selliste ravimitega, mis kutsusid organismis esile haigusele vastupidise efekti. Homöopaatia seevastu nõudis niisuguste ravimite kasutamist, mis toimivad samasuunaliselt haiguse esilekutsutud mõjuga. Ravimeid kasutati väikestes annustes ja suurtes lahjendustes. Sellisel ravimisel oli üks hea külg: kui ravimitest kasu polnud, siis kahju need ka ei tekitanud (Kutsar 1989: 755-756).

Wikipeedia:

Holistiline on mõiste ökoloogiast (teadus organismide ja keskkonna vahelistest suhetest), mille all peetakse silmas teadusharusid (valdkondi jt), mille eesmärk on mõista ökosüsteemi kui tervikut, mitte aga nii väga süüvida selle (ökosüsteemi) üksikutesse komponentidesse.
Holistiline meditsiin on alternatiivarusaam, et osad haigused on põhjustatud negatiivsete mõtete või emotsionaalse stressi tulemusena. Holistiline meditsiin arvestab peale füüsilise keha ka inimese psüühika ja elustiiliga.
Selle põhjuse alla määratletud haigusi nimetatakse ka psühhosomaatilisteks haigusteks.
Ravim ehk medikament (ladina medicamentum) on Maailma Terviseorganisatsiooni definitsiooni järgi iga valmistatud, turustatud või turustamiseks määratud aine, mis on ette nähtud haigete ravimiseks, haigusseisundi kergendamiseks, haiguste ärahoidmiseks või diagnoosimiseks inimesel või loomal, inimese või looma elutalitluse taastamiseks, korrigeerimiseks või muutmiseks.

Allopaatiline meditsiin kasutab farmakoloogilisi, enamuses keemiliselt sünteesitud toimeaineid või füüsilist sekkumist selleks, et maha suruda sümptomeid või haiguste patofüsioloogilisi protsesse. Näiteks kui inimene tunneb valu, siis pärsitakse keemiliste ravimitega valuretseptorite biokeemilisi funktsioone ning valuaisting kaob, kuid valu põhjus jääb alles. Kui inimese mõni füsioloogiline näitaja on normist kõrvale kaldunud, näiteks vererõhk on liiga kõrge, siis allopaatilises meditsiinis antakse inimesele vererõhualandajaid ning enamasti vererõhu tõusu põhjustesse ei süüvita. Kuna kõrge vererõhu põhjus on likvideerimata, siis inimene jääb ravimitest sõltuvusse. Ettevõtluse ehk praeguses kontekstis farmakoloogia seisukohalt vaadates ongi kõige kasumlikumad püsikliendid, veel parem, kui nad on tootest või teenusest sõltuvaks muudetud.
Nüüdisaegne meditsiin väidab paljude haiguste põhjusi mitte teadvat ja ravib analüüside ning uuringute tulemusi.

Krooniliseks nimetatakse neid haigusi, mida allopaatiline meditsiin ravida ei suuda – kui suudaks, siis see haigus ei oleks krooniline. Krooniliste haiguste hulka kuuluvad näiteks kroonilised põletikud, mitmesugused valud (fibromüalgia), vähk, artriit, astma, diabeet, osteoporoos, südamehaigused. Nende haiguste puhul peab allopaatilisest meditsiinist abi otsiv inimene tarbima sümptomeid maha suruvaid, rohkete kõrvalmõjudega ravimeid enamasti terve ülejäänud elu.
Allopaatiline meditsiin peab sageli haiguste põhjuseks geneetikat. Paljudes haigustes süüdistatakse geene, jättes kõrvale fakti, et enamiku haiguste tegelikuks põhjuseks on vale elustiil ning haigused on tekkinud vanemate poolt edasi antud elustiiliharjumustega (rohke suhkru, alkoholi ja töödeldud toidu tarbimine, vähene liikumine jne).

Epigeneetika kohaselt on aga geene võimalik muuta. Kui liblika tõuk munast koorub, siis tal on olemas üks kindel geenide komplekt. Nukkudes lülituvad teatud geenid sisse ja teatud geenid välja ning nukust saab liblikas. Liblikas, nukk ja tõuk omavad kõik samu geene, kuid erinevates arenguetappides on mõned neist välja ja mõned sisse lülitatud. Epigeneetika järgi on võimalik ka vähirakud terveteks muuta, kui muuta raku keskkond tema elutegevust toetavaks.

Holistilise meditsiini valdkondadeks on näiteks Hiina meditsiin, manuaalteraapia, homöopaatia, ajurveeda, loodusravi, naturopaatia, toitumisteraapiad, kiropraktika, psühhoteraapia, massaaž jm. Tihti nimetatakse holistilist meditsiini ka alternatiivmeditsiiniks, kuid ka allopaatiline meditsiin on üks alternatiiv teistele ravimeetoditele ehk teraapiatele.

Holistilise meditsiini pooldajad ütlevad, et inimene on tervik, kes koosneb kehast, meelest ja vaimust ning on terve siis, kui on tasakaalus. Kui ühes organis on probleemid, siis väljenduvad need kogu kehas. Ka vaimne stress mõjutab kogu keha, kõrgendades vererõhku, mõjutades seedesüsteemi tööd, tekitades kõrvetisi, peavalu, seedehäireid jne. Holistiline terapeut või arst üritab aru saada haiguste ja sümptomite juurpõhjustest ning aitab inimesel neid seoseid mõista, et ta saaks tervendatud. Samas, kui elustiil muutub taas valeks, tuleb sümptom tagasi. Holistilist meditsiini kasutades on tulemused tavaliselt pikaajalised ning haigused ei muutu kroonilisteks.

Holistilise meditsiini põhimõtted on järgmised:
● Iga inimene vastutab ise enda tervise ja heaolu eest.
● Iga inimene on võimeline isetervenema, kui selleks luua vajalikud tingimused (mõtlemine, toitumine, liikumine).
● Vabaneda üritatakse haiguste juurpõhjustest, mitte ei peideta sümptomeid keemiliste ravimitega.
Holistilised terapeudid ja arstid kasutavad mitmeid erinevaid tehnikaid ja vahendeid koos, selleks et aidata patsientidel võtta vastutus enda tervise ja heaolu eest ning saavutada optimaalne heaolu. Holistilist meditsiini kasutades on saavutatud väga häid tulemusi ka nn ravimatute haiguste puhul (vähk, kõrgvererõhutõbi, artriit jne).

 

raudsikRiina Raudsik: “Olin “ravimite usku“ ligi 20 aastat, enne kui jõudsin arusaamisele, kuidas tervenemine toimub”

Dr Riina Raudsik on diplomeeritud arst, kes on alati püüdnud selgitada ka oma patsientide haiguste põhjuseid ja soovitab sageli neil muuta eluviisi, toitumist ja juua ohtralt vett. Ta soovitab muu hulgas kraaniveele soola ja soodat lisades valmistada endale samasugust vett, nagu on poodides müüdavad kallid mineraalveed.

“Olen töötanud arstina ligi 40 aastat ning nii nagu paljud teisedki arstid olen ka mina jõudnud järeldusele, et allopaatiline meditsiin ei taga pikaaegset head tervist. Biokeemiliste protsesside stimuleerimine või pärssimine sünteetiliste ravimitega vähendab vaid sümptomeid, kuid tõelist pikaajalist tervist see ei too ega saagi tuua.

Olin “ravimite usku“ ligi 20 aastat, enne kui jõudsin arusaamisele, kuidas tervenemine toimub. Tarvitasin ka ise episoodiliselt mitmeid erinevaid ravimeid selleks, et maha suruda sümptomeid, mis tulenesid minu valest elustiilist (vett ma ei joonud, toitumine oli paigast ära, tööpäevad olid pikad ja pingelised, liikumist vähe jne). Võtsin episoodiliselt valuvaigisteid, vett välja ajavaid tablette, vererõhku normaliseerivaid ja kõrvetisi leevendavaid ning südamepekslemist mahasuruvaid ravimeid. Tegelesin sümptomitega ja tervis aina halvenes. Olude sunnil hakkasin mõtlema keha toimemehhanismide peale ning nüüd mõistan, et keha on terve, kui iga rakk kehas on terve. Raku tervise jaoks on tähtis, et rakkudevaheline ja rakkudesisene vedelik oleks puhas, kergelt aluseline ja mineraliseeritud; rakkudel oleks olemas kõik hädavajalikud toitained, lisaks 60 erinevat mineraali, 12 erinevat vitamiini, 20 erinevat aminohapet, ensüümid jne; rakuenergia oleks piisavalt kõrge, et suudaks taastoota uusi terveid rakke.

Tänasel päeval võin ma enda näite peal kinnitada, et turseid, kõrvetisi, südamepekslemist, püsivalt kõrgenenud arteriaalset vererõhku ja igapäevaseid rütmihäireid mul pole, kui jälgin keha vajadusi. Tänu holistilise meditsiini põhimõtetele olen saanud enda tervise korda. Olen minimeerinud enda toidulaual toksilise töödeldud toidu hulka ning valmistan toitu ilma kunstlike väetisteta ja taimekaitsevahenditeta kasvatatud talukaubast. Joon iga päev kaks kuni kolm liitrit vähese söögisooda ja mineraalsoola sisaldusega vett, liigun rohkelt ning tegelen enda vaimu ja meelega. Iga inimene vastutab enda tervise eest ise. Kes soovib olla terve, peab õppima mõistma tervise põhialuseid ja kuulama enda keha. Rohkem infot leiate ka minu kodulehelt raudsik.com.”

 

Toimetas Einar Ellermaa, Elutark.ee

 

Allikas: Elutark

Fotod: Shutterstock, erakogu



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt