Alternatiivsed ravimeetodid – mis on Bachi õieteraapia?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. veebruar 2014 kell 18:45õieteraapiaBachi õieteraapia on üks holistilistest loodusteraapia liikidest, kus raviks kasutatakse taime õisi. Õietilga preparaadid sisaldavad taimede energiat, mis tasakaalustab emotsionaalset seisundit ja leevendab psüühilisi probleeme, taastades seeläbi inimese keha isetervendamise võimet.

 

Inglise meditsiiniteadlane, bakterioloog, kirurg ja patoloog Edward Bach (1886–1936) pööras haigete ravitsemisel suurt tähelepanu haiguse süvapõhjustele, olles veendunud, et kehas avalduv tõbi saab alguse inimese hingeseisundist. Otsides krooniliste haiguste algpõhjust, jõudis Bach järeldusele, et selleks on ebakõla keha ja hinge vahel. Piltlikult öeldes: kui hing on haiget saanud, annab ta meile keha kaudu märku. Õieteraapia on Edward Bachi elutöö, mille tunnuslause on “Ravi haiget, mitte haigust” ning mis põhineb 38 ravipreparaadil.

 

Igale tundeseisundile oma taim

Iga ravim on seotud ühe põhilise emotsiooniga. Näiteks Mimulus vastab hirmule ja ärevusele, mida põhjustab mingi konkreetne teadaolev asi. Kibuvits ehk Wild Rose vastab tuimusele ja huvi puudusele kõige vastu, mida elu pakub.

Bach lõi oma ravisüsteemi lihtsana, nii et see oleks kõigile kiirelt omandatav ja arusaadav. Enamik preparaate on vedelal kujul, mis võimaldab inimesel segada eri tilkadest kokku just tema hetke tundeseisundile vastava komplekspreparaadi. Oma tunnete tervendamine ja tasakaalu viidud emotsioonid annavad tõuke füüsilise keha loomulike tervenemisprotsesside käivitumisele.

Haigused tekitavad inimestes hirmu ja ebakindlust. Hirm omakorda röövib meilt jõu haigusega võitlemiseks. Igale seisundile on oma kindel õiepreparaat. Õietilku sobib kasutada samaaegselt tavameditsiini rohtude ja ravimeetoditega ning see on tõhus teraapiameetod ka loomade tervendamisel. Õiepreparaatidel pole kahjulikke kõrvalmõjusid ning need ei tekita sõltuvust.

 

Õietilkade kasutamine

Tilku manustatakse otse keele alla, lahustatuna joogis või ka pihustades õhku. Bachi tilgad aitavad inimesel hakkama saada keeruliste olukordadega, mis igapäevaelus ette tulevad. Õietilgad saavad aidata
tundeelu-, inimsuhete- ja enesehinnangu probleemide korral, näiteks leevendavad need stressi, depressiooni, läbipõlemise sündroomi ja elumuutustega kohanemise raskusi. Tilgad leevendavad hirmu, viha, väsimust, ärritust, kurbust, masendust, šokki, stressi, üksildustunnet, ülitundlikkust, elutüdimust ja hoolimatust enese või teiste suhtes. Samuti on need heaks ravivahendiks uneprobleemide ja voodi märgamise puhul lastele.

 

Bachi õieteraapia sünnilugu

Edward Bach õppis arstiteadust Londoni Ülikooli Kolledži Kliinikus, kus ta töötas kirurgina. Tal oli ka erapraksis, mille vastuvõturuumid asusid Harley tänaval. Bakterioloogi ja patoloogina korraldas ta oma laboris katseid vaktsiinide uurimiseks.

1917. aastal tegeles Bach Prantsusmaalt naasnud haavatud sõdurite ravimisega, kuni ta ühel päeval äkki kokku kukkus. Ta viidi tõsise verejooksuga kiiresti operatsioonisaali. Kolleegid opereerisid teda, et eemaldada kasvaja, kuid pidasid paranemislootust imeväikeseks. Kui Bach teadvusele tuli, öeldi talle, et tal on elada jäänud veel vaid kolm kuud.

Niipea, kui Bach jälle jalule sai, kiirustas ta tagasi oma laborisse. Ta tahtis oma uurimistööga kiirelt edasi töötada, et jõuda talle jäänud lühikese ajaga veel võimalikult palju ära teha. Üllataval kombel muutus aga Bachi tervis aina tugevamaks. Kolm kuud hiljem tundis ta end paremini kui iial enne. See kogemus viis arsti veendumusele, et tema elu päästis eesmärgi tunnetamine – tal oli töö, mille nimel elada.

 

Homöopaatia uuringud

Kuigi Bachi vaktsiini-uuringud edenesid hästi, tundis ta rahulolematust arstide vastu, kes pöörasid tähelepanu üksnes haigustele ja ignoreerisid inimest kui tervikut. Tema ise püüdles terviklikuma lähenemise poole meditsiinis. Saanud tööpakkumise Londoni Kuninglikus Homöopaatiakliinikus, töötas ta seal välja seitse uut homöopaatilist ravimisarja, mis tuginesid tema vaktsiinide uurimuse ja homöopaatia põhimõtete integreerimisel.

 

Õitest abivahendid

Kui seni oli Bach töötanud bakteritega, siis nüüd soovis ta leida abivahendeid, mis oleksid puhtamad ja vähem seotud haigustekitajatega. Ta hakkas koguma taimi, peamiselt lilli kui taimeriigi kõige kõrgemalt arenenud vorme, lootuses asendada homöopaatilised terakesed leebemate vahenditega.

1930. aastateks oli Bach oma uuest tegevussuunast nii haaratud, et otsustas pühendada ülejäänud elu uue meditsiinisüsteemi loomisele, mis pidi tema veendumuse kohaselt põhinema looduslikkusel. Bachiga tuli kaasa assistent-röntgenoloog Nora Weeks.

Järk-järgult hakkas Bach eemalduma teaduslikust metoodikast, mis põhineb laboratoorsel tööl ja reduktsionismil (lähenemine, mis tegeleb ainult ühe probleemi tahuga mitmest võimalikust). Selle asemel hakkas ta kasutama oma loomulikku tervendaja-annet ning lähtuma raviks sobivate taimede leidmisel järjest rohkem oma intuitsioonist.

Pärast aastatepikkusi katsetusi, mis tähendas tuhandete taimede prepareerimist ja proovimist, leidis Bach üksteise järel abivahendid, mida ta otsinud oli. Igaüks neist oli mõeldud kindla emotsionaalse seisundi puhuks. Ta avastas, et tegeledes patsientide isikuomaduste ja tunnete tasakaalustamisega, leevenesid ka ravitavate kurbus ning füüsilised vaevused, nagu oleks takerdunud protsessid kehas vabanenud ja oma algse täiusliku toimivuse taastanud.

 

Bachi Keskus

1934. aastal kolis Bach Oxfordshire’i Brighwell-cum-Sotwelli külakesse. Sealsetelt külateedelt ja niitudelt leidis ta ülejäänud taimed, mida vajas oma sarja lõpetamiseks. Aasta pärast seda, kui Bach oli teatanud oma töö valmissaamisest, lahkus ta rahus siit ilmast, olles surres 50-aastane ning elades seega oma raviarsti prognoosist ligi 20 aastat kauem.

Bach pärandas oma töö sõpradele ja kolleegidele Nora Weeksile ja Victor Bullenile, soovides, et nad seda edasi arendaksid, jäädes truuks õieteraapia lihtsuse põhimõttele. Bachi Keskus Inglismaal Brightwell-cum-Sotwellis tegutseb tänapäevani samas majas, kus Bach oma elu lõpuaastatel elas.

 

Õieteraapia Eestis

Bachi õieteraapia on järjest populaarsust kogumas ka meie maal ning eriala tutvustavaid loenguid ja õietilgapreparaate on järjest rohkem saada.

Eestis tegutsevate Bachi õieterapeutide info ja ning preparaatide e-poe leiad siin.

 

Allikad: Taimeteraapia, Bach Centre, Teraapia

Foto: seanet.com

 

Toimetas Liina Liisveld