CDC üllatuslik uuendus: USA tervishoiuasutustes ei nõuta enam maskikandmist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. september 2022 kell 14:12Foto: ekraanikuva / eu.usatoday.com

USA Haiguste Tõrje Keskus (CDC) on muutnud oma seisukohta kohustusliku maskikandmise osas tervishoiuasutustes – nüüd seda enam igal pool ei nõuta, kirjutas Medscape.com eile. Kui CDC soovitas varem tungivalt tervishoiuasutustes kanda maski COVID-19 pandeemiaga võitlemiseks, siis nüüd on juhist muudetud. “Uuendused tehti selleks, et kajastada vaktsiinide ja läbipõdemise teel saadud kõrget immuunsuse taset ning tõhusate ravi- ja ennetusvahendite kättesaadavust,” öeldakse CDC uutes juhistes.

 

USA Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskus leiab nüüd, et piirkondades, kus Covidi suurt levikut ei ole, saavad meditsiiniasutused ise otsustada, kas nõuda kõigilt – arstidelt, patsientidelt ja külastajatelt – maskide kandmist.

„Kogukondlik levik on praegu soovitatav mõõdik, et suunata käitumist tervishoiuasutustes, et võimaldada varasemat sekkumist, enne kui tervishoiusüsteemile tekib ülekoormus ja kaitsta paremini nendes asutustes abi otsivaid inimesi,” teatas CDC.

„Kogukondlik levik” erineb CDC sõnul „kogukonna haigestumise taseme” mõõdikust, mida kasutatakse tervishoiuga mitteseotud asutuste puhul.

Kogukondlik levik viitab SARS-CoV-2 esinemise ja leviku mõõtmistele, selgitab CDC. “Kogukonna tasandil on rõhk COVID-19 mõju mõõtmisel haiglaravi ja tervishoiusüsteemi ülekoormatuse osas, võttes samal ajal arvesse levikut kogukonnas.”

Vaid 7% USA osariikides peetakse kõrge riskiga maakondadeks, samas kui peaaegu 62 protsenti on nakatumisrisk CDC hinnagul madal.

CDC ütleb, et uued juhised kehtivad kõikjal, kus tervishoiuteenust osutatakse, sealhulgas hooldekodudes ja kodutervishoius.

 

Maskinõue pole aga kuhugi kadunud!

Väljaanne The Hill kirjutab, et lisaks sisaldab uus juhend ka loendit eranditest, mille puhul inimesed võivad valida maskikandmise, võrreldes varasemate juhistega, mis sisaldasid erandite loendit, kui maskikandmine ei olnud soovitatav.

Ent isegi kui maskikandmine pole üldiselt nõutav, peaksid maski kandma juhul, kui terviseteenuse osutaja töötab asutuse osas, kus esineb COVID-19 puhang, või kui ta hoolitseb immuunpuudulikkusega patsientide eest.

Kui haiguse leviku tase on kõrge, soovitatakse maski kanda kõigil tervishoiuasutuses viibivatel isikutel, kui nad viibivad tervishoiuasutuse osakondades, kus nad võivad patsientidega kokku puutuda.

Osa rahvatervise eksperte ja meditsiinitöötajaid USA-s leiavad aga, et uuendused CDC juhendis seavad patsiendid ja terviseteenuse pakkujad ohtu, sest saadakse aru, et maski pole üldse enam vaja. Medpage Today andmetel on mitmed haiglajuhid otsustanud ise maskikohustust jätkata.

 

Kuidas on lood Eestis?

Eestis on aprillis koostatud Covid-19 valmisolekukavaga sügiseks kehtestatud kolm erinevat stsenaariumi: leebe, raske ja uus pandeemia.

Praegu oleme leebes ehk rohelises stsenaariumis, kus kehtib Covidi ennetamiseks soovitus maski või respiraatorit kanda, eriti riskirühmade seas; raske stsenaariumi korral (kollane stsenaarium) on vajalik ühiskonnas kehtestada piirangud, sh kohustuslik mask; uue pandeemia ehk oranži stsenaariumi korral, nõutakse maskikandmist ka siseruumides.

Vaata: COVID-19 valmisolekukava 2022/2023 viirushooajaks

 

Allikad: medscape.com, The Hill, CDC, lingid artikli sees

 

Toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt