Kadai: koolides pole põhjust teha koroonateste ja maskide kasu pole tõendatud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. august 2022 kell 12:52Õiguskantsleri nõunik, molekulaarbioloog Martin Kadai ütles, et sügisel pole põhjust laialdastest piirangutest rääkida, sest oleme teistsuguses olukorras kui varem. Kadai ütles ERR-ile, et pole ka põhjust koolides teha viiruseperioodil kiirteste, sest praegu pole enam vaja viirust jälitada. Ka üldist maskikohustust Kadai ei poolda.

 

Kadai sõnul oleme täna olukorras, kus viirusnakkus on juba kaks ja pool aastat levinud ning tegelikult on tekkinud inimestel üsna laiaulatuslik immuuntaust.

Pandeemia tekke eeldus on aga inimpopulatsiooni puudulik immuunsus mingi nakkushaiguse suhtes.

“Meil on ju palju hooajalisi viiruhaigusi, millega me eesmärgipäraselt ei võitle, sest see võitlus on juba ette kaotatud. Sellel võitlusel ei ole ka väga mõtet. Me peame ikkagi võitlema viirusnakkusega, kui see põhjustab erakordselt raskeid tagajärgi. Koroonaviirusnakkus seda enam ei põhjusta, ei ole enam mõtet selle levikuga võidelda,” selgitas Kadai.

 

Koroonapass ei näita inimese immuunsust

“Me ei oska selle passi põhjal öelda, kas ja millal see inimene võib uuesti nakatuda või haigestuda. Ja seetõttu kaotab tegelikult koroonapass mõtte,” ütles Kadai.

Maskide osas toonitas ta, et hästi oluline on eristada soovitust kohustusest: “Ei tohi pahaks panna, kui pädevad ametkonnad annavad soovitusi, et inimene võiks paremini ennast kaitsta nakkushaiguste vastu. Mitte midagi ei tohiks selle vastu olla. Aga samamoodi ei tohiks pahaks panna, kui inimene on otsustanud, et ta seda soovitust ei järgi või järgib seda kuidagi teistmoodi.”

“Kohustuse kehtestamisel peaks olema ikkagi oluliselt rohkem tõendust, et see kohustus täidab oma eesmärki. Meil ei ole seda tõendust. Sellest juba tegelikult algab probleem. Me ei tohiks seetõttu maskide kandmist kohustusena tänases olukorras seada,” lisas ta.

Kadai sõnul ei tohiks häbivääristada ei maskide kandmist ega ka mitte kandmist: “Väga vastik oli näha olukordi, kus maskita inimene maadleb turvatöötajaga kuskil kaubanduskeskuses. See ei ole mõistlik.”

 

Koolis peaks kehtima üks reegel: haige laps koju, terve kooli

“See lihtne reegel tegelikult panebki kõik paika. Rohkem väga palju teha ei ole mõistlik,” kommenteeris molekulaarbioloog koolide teemat.

“Tegelikult ei ole vajadust otsida laste seast positiivse koroonatestiga lapsi. Oluline on aru saada, et positiivne test ei võrdu haigusega. Ja seetõttu ei ole mõtet ka positiivseid teste laste hulgast otsida, sest nagu ma enne ütlesin, täna me ei ole selles pandeemia faasis enam, kus me peaksime seda nakkust meeletult taga otsima,”

 

Loe täispikka intervjuud: ERR (intervjueeris Indrek Kiisler)

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt