Arvamus: põhiseadus on lahendus, mis aitab valitsuse tegevust kontrolli all hoida!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. september 2022 kell 16:19



Foto: pohiseadus.ee

Meie põhiseaduse-alane haritus on puudulik. Ometi peaks see olema esmatähtis, kuna põhiseadusega kaitstud vabadus on vaba ja õnneliku elu võti. Põhiseadus on struktureeritud nii, et selle järgimine kaitseks rahvast autoritaarse võimu eest. Põhiseadus on kirjutatud selleks, et valitsust kontrolli all hoida.

 

Valitsus ei peaks rahvast kontrollima, vaid rahvas peaks valitsust kontrollima. Tuleb ära tunda veel paar põhipunkti. 

  • Kõik volitused, mis ei ole põhiseaduses konkreetselt valitsusele antud, on reserveeritud inimestele või kohalikule omavalitsusele.
  • Põhiseadus sätestab kolm võrdset valitsusharu ja nende loetletud volitused (seadusandlik haru, kohtuvõim, täidesaatev haru). Põhiseaduses sätestatud kontroll ja tasakaal on selleks, et vältida ühegi haru liiga võimsaks muutumist. See on võimude lahususe doktriin. Kui üks „oks“ eksib, on teiste „okste“ ülesanne see „oks“ oma kohale tagasi panna. 

Kui täitevorgan rikub võimude lahususe doktriini ja võtab vastu määruse, mis on vastuolus seaduse ja põhiseadusega, siis sellisel juhul peavad riigiametnikud läbi viima põhiseadusevastase määruse kontrolli.

Kui üks valitsusharu anastab teise(te) haru(de) võimu, siis tegemist on türanniat praktiseeriva valitsusharuga – võimu anastamisega. See on tuntud ka kui võimude lahususe rikkumine. Mõned nimetavad seda valitsuse liialdamiseks. Ükskõik millist silti kasutada, viib see meid samasse kohta: põhiseadus on rünnaku all. Seetõttu peavad sellistes olukordades advokaadid esitama kohtuasjad täitevvõimude vastu.

See mudel ei ole aga jätkusuutlik. See tähendab, et me ei saa lihtsalt jätkata kohtuasjade esitamist. Kohtuasjad võtavad aega. Nad võtavad raha. Ja ressursse. Nad nõuavad, et advokaadid, kes on valmis vastuollu minema, võitleksid. Kohtuasjad ei ole kerged. Juristid on teinud oma tööd ka pro bono, mis tähendab, et nad teevad seda tasuta. Aga ka see pole jätkusuutlik.

Riigiteenistujad peaksid ametisse astudes andma vande põhiseaduse järgimise eest. Küsige endalt: kas riigiteenistujad järgivad põhiseadust? Või rikuvad nad minu õigusi ja vabadusi ning muudavad mu elu raskemaks ja vähem meeldivaks?

Kuna algusest peale on olnud selge, et COVID-19 vaktsiinide süstimine, vaktsiinipassid, isolatsioon, vangistus, maskid, autoritaarsus ja despotism ei peata mis tahes haiguse levikut, siis pole loogilist ega teaduslikku põhjust kehtestada biomeditsiinilist režiimi, mis põhjustas ühiskonnas mõõtmatul hulgal lõhenemist ja kahju.

Kõigi inimeste hüvanguks on praegusel valitsusel aeg oma despootilistest kalduvustest lahti lasta. Sellest on peaaegu kolm aastat möödas. See on olnud kõigi jaoks kohutav aeg. Kõik kannatasid. Kõigilt võeti ära kõige elementaarsemadki vabadused, kuni selleni, kuidas nad hingasid. Erandiks inimeste elude ülemaailmsest kontrollist ja mikrojuhtimisest olid poliitikud, kes tundsid, et nende endi diktaat neile ei kehti ja miljardärid, kes olid piisavalt rikkad ja võimsad, et kehtestada oma reegleid.

On aeg lasta elanikkonnal taasühineda pärast seda, kui see on lõhestava ja vaenu tekitava retoorika ja hirmupropaganda tõttu lõhki rebinud.

2022. aasta sügis peaks olema aeg, mil valitsus liigub edasi oma ettekirjutuste hävitamisest, Covid-ajastu autoritaarsusest ja põhiseadusevastasest tehnoloogia kasutamisest.

 

Parimate soovidega

Revo Jaansoo



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt