Dr Ross Pelton: Terve mikrobioom ja korras soolestik on kogu tervise alus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. aprill 2019 kell 13:01Pakume teile täna vaatamiseks eestkeelsete subtiitritega põnevat loengut dr Ross Peltonilt (R.Ph., Ph.D., CCN), kes jagab teadmisi mikrobioomi valdkonnast. Meie sisekeskkond on nagu Amazonase vihmamets, seega hoia ka enese sees oma isiklikku individuaalset liigirikkust! On sul aimugi, kui palju lisaks tasakaalustatud toitumisele on tegelikult probiootikumide tarbimine mõjutamas igat elu valdkonda? 

 

“Me kõik teame, et antibiootikumid on teie mikrobioomi jaoks suureks probleemiks, kuid on palju ka toitumise ja elustiiliga seotud asju, millel on negatiivne mõju teie mikrobioomile. Kõrge rasva- ja suhkrusisaldusega töödeldud toit, madala kiudainesisaldusega toit on suureks probleemiks teie headele bakteritele ja soodustab halbade bakterite kasvu. Siin on nimekiri kõigest sellest, mis võib hakata juhtuma ja arenema, kui inimesed tarbivad kõrge rasvasisaldusega ja vähese kiudainesisaldusega toitu. Seega on palju erinevaid tervise seisundeid, mis võivad hakata arenema, kui inimestel on erinev immuunsüsteemi ja nõrkuse tase. Seega võivad samad probleemid tekitada erinevatel inimestel erinevaid haigusi ja vaevusi. Siin näeme, et mikrobioom mõjutab igat organisüsteemi kehas, eriti aju ja närvisüsteemi ning immuunsüsteemi ja jälle näitame, et mikrobioom mõjutab kõiki neid erinevaid olukordi. Tõepoolest – mikrobioom mõjutab kõike. Nii et see on tõesti tervise alus ja me peame õpetama inimestele, et nende mikrobioom on nende kõige kallim vara. Võib olla üllatuseks, et on mõned hiljutised uuringud, mis näitavad, et rinna kudedes on olemas mikrobioom ja nüüd hakatakse diagnoosima rinnavähi riskitegurit rinnanäärmekoe mikrobioomi põhjal.

/—/

Toitumine on kõige olulisem mikrobioomi mõjutav tegur ja ma kulutan täna palju aega, et rääkida sellest, kui oluline on toitumine. Kindlasti on oluline võtta probiootikume, kuid on vaja õppida, kuidas oma probiootikume hästi toita. Kiudainerikkad toidud koos mitmevärviliste köögiviljadega on teie probiootikumide toit number üks.

Kaks raamatut, mis ma olen kirjutanud, on seotud ravimite põhjustatud toitainete ammendumisega. Peaaegu kõik ravimid ammendavad inimeste kehadest toiteaineid. Ja see on väga oluline teema, eriti arstidele ja apteekritele ning teistele tervishoiutöötajatele, sest nad annavad inimestele nõu, milliseid toitaineid nende poolt tarvitatavad ravimid ammendavad.

Sageli juhtub nii, et inimesed võtavad ravimit ja nad võivad seda teha pikema aja jooksul, enne kui toitainete kadu hakkab tekitama muid terviseprobleeme. Kuid nad ei suuda asju kokku viia ega taju seost toitainete kao ja ravimite tarbimise vahel. Mis omakorda põhjustab mingi muu haiguse tekkimise. Nad lähevad tagasi arsti juurde ja saavad teise retsepti, teise ravimi jaoks. Kuid tegelikult oleks neil vaja teada, milliseid toitaineid tarbida.

Lubage mul lihtsalt anda üks näide sellest, kuidas toitainete kadu võib mõjutada inimesi. Võtame rasestumisvastased tabletid. Näiteks naisterahvas, kes on võtnud suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid kaheksa või kümne või kaheteistkümne aasta jooksul ja seda näiliselt ilma probleemideta. Kuid viimase kuue kuu jooksul on ta hakanud kaebama oma abikaasale – tead kallis, mul pole üldse energiat. Ma suudan ennast vaevu hommikul või keskpäeval voodist välja lohistada. Ma ei suuda isegi mõelda lastele ja sulle õhtusöögi valmistamisest, kui sa töölt koju jõuad. See daam ei ole ilmselt teadlik sellest, et suukaudsed rasestumisvastased vahendid viivad välja vitamiini B12, foolhappe, koensüümi Q10, magneesiumi. Kõik need toitained on energiatootmiseks ülimalt olulised. Aja jooksul nende kogus järk-järgult ammendub ja nii on tulemuseks – oh, mul pole energiat. Ma suudan vaevu liikuda.

Kui ma kirjutasin oma ravimi poolt põhjustatud toitainete ammendumise käsiraamatu, olin üllatunud, kui sain teada, et suukaudsed rasestumisvastased vahendid ammendavad rohkem toitaineid kui ükskõik milline teine tavapäraselt määratud ravimite klass. Seega pole ime, et naistel on rohkem unehäireid ja rohkem probleeme depressiooniga. Ma olen seda näinud aastate jooksul, kui ma töötasin apteekides ja andsin välja ravimeid. Nüüd on hakatud mõistma, miks naised on vastuvõtlikumad ja neil arenevad välja sellised probleemid – see on suukaudsete rasestumisvastaste vahendite manustamise tulemus.

Tuginedes minu ravimite poolt põhjustatud toitainete ammendumise tööle, loodi täiesti uus ravimite kategooria, mida ma nimetan mikrobioome häirivateks ravimiteks.”

Kõike seda ja palju muud põnevat vaata/kuula harivast videoloengust:

 

Allikas: DrOhhira Youtube

Foto: virology-education.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt