Soolestiku mikrobioom kui hea tervise alus (ja kuidas enda keha toetada)

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. september 2020 kell 11:21Foto: badgut.org

Mida teha kõhukinnisuse, kõhulahtisuse, lekkiva soolestiku sündroomi, ärritunud soole sündroomi (IBS), mineraalainete puudusest tingitud toitainete imendumishäirega, kehva immuunfunktsiooni või mõne muu tervisliku seisundiga, mida arstid ei suuda ravida?

 

Kas teadsite, et hinnanguliselt üle poole Euroopa inimestest põeb mingit soolestikuga seotud terviseprobleemi? Kui olete üks meie seast, siis olete kokku puutunud mõne ülaltoodud probleemiga, kui isegi mitte mitmega. Ülalnimetatud sümptomid põhjustavad tavaliselt energiapuudust, ärevust ja frustratsiooni, eriti kui arstid teile vajalikku abi anda ei saa.

Et teada saada, kuidas ennast aidata, tuleb sul lihtsalt edasi lugeda. Ja selle teabe omandamisega olete õigel teel oma tervise taastamiseks – ilma arstide ja ravimiteta.

 

Peamised kehva soolestiku töö ja üldise tervise mõjutajad

Tuleb mõista, et teie tervis sõltub peaaegu täielikult sellest, mida te suhu pistate ja mis toimub teie soolestikus. Seda ei saa kunagi piisavalt rõhutatud, nii et ütleme seda uuesti teiste sõnadega: see, mida sööte ja joote, teeb teid kas haigeks või terveks.

Vaatleme tervist soolestiku ja soolestiku mikrobioomi (teie soolestikku elavad mikroorganismid) vaatenurgast ja põhjuse vaatenurgast. Haigusnähtude, st tagajärje ilmnemisel peate põhjuse välja otsima ja selle eest hoolitsema. Sageli määravad arstid ravimi toime järgi, samas ignoreerides haiguse põhjust. See on viinud selleni, et elame ühiskonnas, mis oma põhialuste järgi on juba haige ja jääb üha haigemaks, kasutades ravimeid. Selle najal saavad aga toidu- ja ravimitööstus üha rikkamaks. Haiguste põhjused võib laias laastus jagada kolme segmenti:

  • Farmaatsiatooted, nt antibiootikumid
  • Halvad toiduvalikud, nt töödeldud rämpstoit
  • Toidu lisaained ja kunstlikud koostisosad, nt magustajad

Kõik need n-ö halvad tegelased aitavad hävitada meie soolestiku tervist, põhjustades põletikku, lekkivat soolestikku (mis põhjustab allergiaid ja autoimmuunseid häireid), kahjulikku bakterite kasvu ja paljusid erinevaid haigusi, sealhulgas vähki.

Foto: thenaturalway.com.au

See on juba väga suur samm edasi, kui vähendate või kõrvaldate soolestikule ja tervisele üldiselt halvasti mõjuvaid tegureid. Paljud inimesed on juba seda teed läinud, süües puhast toitu ja elades ravimiteta elu, kuid sellegipoolest kannatavad endiselt sooleprobleemide käes.

Valedest harjumustest loobumine on vaid pool lahendusest. Oma dieeti tuleb lisada ka õigeid abivahendeid. Õiged abivahendid, mis kaasaegses läänelikus toitumises puuduvad. Abivahendid, mis sisaldavad ligniinist saadud humiinaineid, s.o orgaanilised happed, mis kannavad rakkudesse toitaineid ja samas transpordivad kahjulikke aineid kehast välja. Need orgaanilised happed on põletikuvastased, antioksüdandid, antibakteriaalsed, viirusevastased, andes samal ajal teie rakkudele toitaineid, mida nad vajavad optimaalse tervise säilitamiseks. Need ained muudavad teie soolestiku n-ö kuulikindlaks.

 

Mis on mikrobioom?

Inimese mikrobioomi määratletakse kui inimkehas elavate mikroobide – peamiselt bakterite, aga ka viiruste, seente ja üherakuliste eukarüootide – kogumit. Enamik inimese mikrobioomist elab meie soolestikus. Terve inimese soolestikus võib olla vähemalt 1000 erinevat bakteriliiki ja hinnanguliselt 100 triljonit mikroobi, mis kaaluvad umbes sama palju kui meie aju. See, mida mõtleme soolestiku all, on teie soolte pidevus; peensool, kus toimub peamiselt toitainete imendumine, ja jämesool, kus toimub peamiselt vee imendumine. Lihtsamalt öeldes, kui räägime mikrobioomist, peame silmas baktereid, mis elavad teie soolestikus.

 

Mida mikrobioom teeb ja mille jaoks see vajalik on?

Mikrobioomil on palju olulisi rolle ja funktsioone. Neid võiks liigitada laias laastus kolme valdkonda.

  • See osaleb seedimises, aidates peensooles toitaineid imendada, lagundades ja metaboliseerides toitaineid – süsivesikuid, rasvu, valke, vitamiine ja mineraale.
  • See mõjutab meie vaimseid võimeid ja meeleolu, tootes aju ja närvisüsteemi neurotransmitterile serotoniini (“hea tuju hormooni”), millest hinnanguliselt 90% toodetakse peensooles. Soolestik (meie teine aju) suhtleb ajuga otse peaajunärvi kaudu ja kaudselt erinevate tagasisideahelatega, sealhulgas neurotransmitterite ja muude keemiliste sõnumite kaudu.
  • Kolmas kõige olulisem piirkond, kus mikrobioom on ülioluline, on meie immuunsussüsteem. Võiksime öelda, et meie immuunsussüsteemi nurgakiviks on mikrobioom ja soolestik. Peaaegu kõik, mis meie kehas toimub, on ühendatud mikrobioomiga – ja selle olek dikteerib meie hea või halva enesetunde.

 

Mikrobioom ja soolestiku tervis

Teie soolestiku tervist juhivad peamiselt soolestikus elavad erinevad bakteriliigid. Lihtsamalt öeldes, kui “halvad” bakterid on “heade” bakterite suhtes ülekaalus või kui bakterid satuvad stressi näiteks antibiootikumide tõttu, võib see põhjustada väiksemat toitainete imendumist ja isegi mõnda rasket haigust. Tänapäeval kasutavad paljud inimesed oma soolestiku tervise parandamiseks probiootikume (elusad bakterid) ja prebiootikume (toidud ja bakterite toitained). Inimesed tunnevad üha enam huvi toitumise ja tervise vastu ning saavad sellest teavet, kuid samal ajal haigestub üha enam inimesi mittenakkuslikke haigustesse. Tundub, et see jaotab inimesed kahte leeri, on inimesed, kes on mures oma tervise pärast, informeeritud ja samas ka oma valikutega aitavad kaasa paremale tervisele ning inimesed, kes söövad jätkuvalt kahulikke rämpstoite ja otsivad oma probleemide lahendamiseks abi arstidelt. Te saate ise otsustada, millisesse rühma te kuulute. Kuna loete seda artiklit, siis arvame, et kuulute esimesse rühma ja soovite oma tervise eest hoolitseda. 

 

Millega oma soolestikku aidata?

Üheks väga heaks vahendiks, millega oma soolestikku aidata on naturaalne toidulisand Black Stuff, mida on hiljuti uuritud ka Riia Stradina ülikoolis. 

Black Stuff on naturaalne polüfenooli ühend, mis on saadud ligniinist. See aitab kehal imendada ja toimetada toitaineid, antioksüdante, rasvhappeid ja mineraale raku tasemel. Black Stuff aitab organismi hoida terve ja tasakaalus, eemaldades vabu radikaale, raskemetalle, keskkonna toksiine, surnud rakke ja viiruseid.

Mõned näited, kuidas Black Stuff on inimesi juba aidanud:

“Autojuhina on mul pidevalt krooniline valu. Seega pean ma mitu korda päevas valuvaigisteid tarbima. Pärast kuuajast kasutust sain valuvaigisteid vähendada juba poole võrra. Tunnen end palju paremini. Mu kõht on korras ja mingil põhjusel lõpetasin ka suitsetamise pärast 22 aastat. Mul hakkab kohe halb kui suitsetan ja olen samal päeval ka Black Stuffi tarbinud.”- Mia

“Pean ütlema, et Black Stuff on mu elu muutnud rohkem kui miski muu. Mul on diabeet ja juba pärast kolmenädalast kasutamist sain insuliini kogust vähendada 2/3. Kaal alanes 5kg. Lisaks on ka nahaprobleemid kadunud. Kuna töötan 3000m kõrgusel merepinnast, kus õpetan noori suusatajaid, siis tekkisid mul tihti lihaskrambid. Nüüd ei tekita piimhape mulle enam lihaskrampe. Minu tiim saab nüüd veeta pikemaid päevi radadel just sel põhjusel. Tunnen end palju nooremana ja aktiivsemana. Soovitan Black Stuffi oma sõpradele ja kolleegidele. Kasutan Black Stuffi tõenäoliselt oma elu lõpuni.” -Juha

“Juba pärast esimest kasutusnädalat olid kõhuprobleemid kadunud. Pole enam vajadust mitmeid kordi päevas wc-s käia. Nüüd saab ka süüa asju mida süües varasemalt kohe wc-s käik oli garanteeritud.” -Raigo

“Olen Black Stuffi tarbinud viimased kaks nädalat ja endalegi üllatuseks olen laktoositalumatusest lahti saanud, mis on al 25. eluaastast probleeme tekitanud. Kusjuures, ma ei ole seda üldse regulaarselt tarbinud. Mina tänan!” -Jane

 

Allikad ja lisalugemist: TimeMedical News Today, Riia Stradina ülikool

Rohkem infot Black Stuffi kohta: www.blackstuff.ee

 

Toimetas Sander Soomaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt