Kõhutunne – psühhiaatria tulevik võib asuda meie soolestikus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. detsember 2021 kell 10:10Kui meie keha koostist analüüsida, siis on inimene pigem kõndiv bakterikoloonia, kui üks rakkudest koosnev organism. Üherakulisi organisme on meie kehas kümme korda enam, kui meie oma keharakke ning enamus neist elutseb soolestikus. See on teinud soolestikust väga keerulise ökosüsteemi, mille kaudu on võimalik mõjutada nii kehalist kui vaimset tervist.

 

Idee, et soolestiku mikrobioom mõjutab lisaks seedimisele ka meie vaimset tervist, on teadusmaastikul üsna värske.  Napilt viimase 10 aasta jooksul on tekkinud aina enam tõendusmaterjali selle kohta, et soolestikubakterid võivad mõjutada närvisüsteemi arengut, ajukeemiat ja paljusid erinevaid käitumisega seotud fenomene, nagu näiteks emotsionaalne käitumine, valu taluvus ja stressiga toimetulek. Loomkatsetel on leitud, et soolestikubakterite tasakaalu muutes saab muuta ka looma ajukeemiat ja käitumist.

Side soolestiku ja aju vahel on kahesuunaline – samamoodi, nagu soolestiku mikrofloora mõjutab ajukeemiat, võib ajus toimuv omakorda mõjutada soolestikku. Isegi kerge stress võib soolestiku tasakaalu mõjutada, muutes inimest vastuvõtlikumaks nakkushaigustele ning vallandades hulga molekulaarsel tasemel toimuvaid reaktsioone, mis mõjutavad omakorda taas kesknärvisüsteemi.

Sellise sideme olemasolu aju ja soolestiku vahel on lootustandev, võib-olla suudame ühel päeval ravida meeleolu- ja ärevushäireid probiootikumidega? Värskemad teadustööd viitavad võimalusele, et mitmeid kroonilisi soolestikuhaiguseid, millega kaasneb sageli ärevus ja depressioon, võib olla võimalik ravida läbi soolestiku mikrobioomi parandamise. Hetkel on sellealased uurimused alles lapsekingades. Teadlased on alles esimeses faasis, püüdes leida, k

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt