Karastusjoogid võivad olla hammastele sama kahjulikud nagu crack

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. mai 2013 kell 18:21 

Halvad uudised karastusjoogisõltlastele – pidev suures koguses limonaadide allakulistamine võib sinu hambad hävitada sama tõhusalt kui kahe kõige ohtlikuma narkootikumi tarvitamine. Tõenäoliselt tuleb küll samasuguste hammaste saavutamiseks karastusjooke tarbida oluliselt suuremas koguses kui narkootikume.

 

Hammaste taastamisele spetsialiseerunud hambaarsti Mohamed Bassiouny läbi viidud uuring viitab 30-ndates eluaastates naisele, kes jõi pea viis aastat järjest iga päev vähemalt kaks liitrit karastusjooke. Bassiouny sõnul olid tema hambad samasuguses seisus nagu 29-aastasel metamfetamiini kasutajal ning 51-aastasel crack’i-sõltlasel.

Uuringus võrreldud metamfetamiini kasutaja jõi samuti päevas 2-3 purki limonaadi. Crack’i-sõltlane oli narkootikume tarbinud juba 18 aastat, mis on ligi neli korda pikem periood kui uuringus viidatud regulaarse karastusjookide tarbija puhul. Viimane tunnistas ka, et ei ole aastaid hambaarsti juures käinud.

Kõigil kolmel võrdlevas uuringus osalenud inimesel tuli hambad täielikult eemaldada, sest neid ei olnud võimalik enam päästa. Uuringus leiti, et suhkruvabad limonaadid on hammastele sama kahjulikud kui tavalised karastusjoogid, kuna hambaid kahjustab nende suur happesisaldus.

Karastusjookide poolt rääkijad leiavad, et uuring oli vigane ning limonaadi ja illegaalsete narkootikumide võrdlemine on “ebaaus ja vastutustundetu”. Ameerika karastusjookide liit (American Beverage Association) kommenteeris enda seisukohas: “Artiklis viidatud naine ei olnud üle 20 aasta enda hammaste eest hoolitsenud. Dieetjookide tarbimist ainsa hammaste lagunemist põhjustava faktorina välja tuua ning seda narkootikumide tarbimisega võrrelda on vastutustundetu. Senised uuringud ei tõesta, et karastusjoogid on hammaste lagunemise ainuke põhjus.”

 

Tuletame meelde, et veebruaris jõudis meediasse uudis 25-aastasest austraallasest nimega William Kennewell, kes kaotas mõne aasta jooksul karastusjooke juues kõik oma hambad. Kennewell sattus magusatest jookidest sõltuvusse ja jõi kolm aastat järjest päevas kuus kuni kaheksa liitrit karastusjooki. Mees ignoreeris arstide hoiatusi ning lõpuks tuli tal kõik mädanevad hambad suust välja tõmmata. Mõned Austraalia arstid on seisukohal, et karastusjookide pudelitel peaksid olema hoiatussildid. William on sellega nõus, kuid kahtleb samas, kas sellest mingit kasu on.

 

Allikad: Daily Mail, US News

Foto: aqualeader.co.uk

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt