Aspartaam võib suurendada vähiriski

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. aprill 2013 kell 17:37 

Kõigest üks dieetlimonaad päevas võib suurendada leukeemia või lümfisüsteemi kasvajate tekkimise riski, selgus teadusajakirjas The American Journal of Clinical Nutrition avaldatud uuringust. 2012. aastal Itaalia teadlaste poolt läbi viidud 22 aasta pikkuse uurimisperioodi kokkuvõttena leiti, et meestel suurendas juba üks dieetlimonaad päevas mitte-Hodkini tüüpi lümfoomi ning hulgimüeloomi tekke riski. Ka tavalise suhkruga magustatud karastusjookide tarbimine suurendas meestel lümfoomi tekke riski. Sugupoolte statistikat kombineerituna analüüsides leiti dieetjookide tarbijatel ka suurenenud risk leukeemia tekkeks.

Uuringus kasutati 22 aasta jooksul kahe uuringu raames kogutud tervisliku seisundi infot 77 218 naise ja 47 810 mehe kohta. Lisaks tohutule uuritavate hulgale, teeb selle uurimuse eriliseks ka põhjalikkus, millega hinnati aspartaami tarbimist. Iga kahe aasta tagant pidid osalejad täitma põhjaliku küsimustiku enda toitumise kohta. Uuringus leiti, et kõigest üks purgitäis dieetlimonaadi (335ml) suurendab 42% leukeemia tekke riski nii meestel kui naistel, 102% hulgimüeloomi tekke riski meestel ning 31% mitte-Hodkini tüüpi lümfoomi tekke riski meestel. Kõik tulemused on saadud võrdluses kontrollgrupiga, kes ei tarbinud dieetjooke.

Eelnevaid uuringuid, mis on püüdnud leida seost aspartaami ning vähi esinemise vahel, on kritiseeritud nende lühikese kestuse ning ebatäpse hinnangu osas aspartaami tarbimise pikaajalisele mõjule. Selle uuringu leitud seos aspartaami ja vähi vahel ei tohiks tulla üllatusena, kuna loomkatsetel on sarnaseid tulemusi leitud juba mitmel korral. 2006. aastal samade teadlaste poolt avaldatud uuringus vaadeldi aspartaami mõju 900 rotile terve nende eluea vältel ning leiti oluliselt suurenenud lümfoomi ja leukeema esinemise risk. Teine suur uuring vaatles rotte, kellel oli kokkupuude aspartaamiga juba looteeas. Lisaks suurenenud lümfoomi ja leukeemia riskile esines emastel rottidel ka tihemini rinnakoevähki. See tekitab küsimuse, kas edasised uuringuid võivad leida aspartaami seoseid ka teiste vähiliikidega, millega siiani ei ole seda sünteetilist magusainet seostatud?

Põhjaliku uringu tulemused kinnitavad, et targem on vältida aspartaami tarbimist ükskõik millise toidu või joogi sees. Ning kui tundub, et tavaline suhkruga karastusjook on tervislikum lahendus, siis ei tasu unustada, et selle uuringu käigus oli igapäevaselt tavaliselt magustatud karastusjooke tarbinud meestel mitte-Hodkini tüüpi lümfoomi risk suurenenud 66%. Kõige tervislikum on üldse mitte limonaade tarbida.

 

 

Allikad: Natural News, NCBI, NCBI 2, NCBI 3

Foto: crazycandies

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt