Kuivatatud ploomid aitavad vältida luude hõrenemist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. veebruar 2014 kell 18:45Mitmed hiljutised teadusuuringud on kinnitanud seda, mida idamaade meditsiin on juba sajandeid teadnud: kuivatatud ploomid võivad ennetada ja isegi tagasi pöörata vanemas eas tekkivat luumassi kadu.

 

Florida osariigi ülikool testis 236 naist, kellel oli 1–10 aastat menopausist möödas. Uuringus osalenud naised jagati kahte gruppi. Ühes grupis anti naistele terve aasta vältel päevas 100 grammi kuivatatud ploome ning teises 100 grammi kuivatatud õunu. Kolme, kuue ja kaheteist kuu möödudes tehti luutiheduse mõõtmise uuring ning selle põhjal järeldati, et kuivatatud ploome tarbinud grupis oli oluliselt parem luutihedus kui kuivatatud õunu tarbinud naistel.

Enne uuringu algust ning selle vältel iga kolme kuu tagant vaadeldi lisaks luutihedusele ka naiste füüsilist aktiivsust ning verenäitajaid, mis kajastavad luukoe tervist. Mitmed näitajad, mis viitavad luukoe mineraalide kadumisele, olid kuivatatud ploome söönud grupis madalamad. Uuringut juhtinud Bahram Arjmandi kommenteeris, et kuivatatud ploomid on tema arvates üks luusõbralikumaid toiduaineid, mida ta aastakümnete jooksul uurinud on. Ta on testinud ka viigimarju, datleid, maasikaid ja rosinaid, ning mitte ükski neist ei mõjutanud luutihedust nii hästi nagu kuivatatud ploomid.

Ploomid sisaldavad mitmeid vajalikke toitaineid, sealhulgas luude tervist toetavat K-vitamiini, kaaliumi, vaske ja boori. Need ained aitavad koos ennetab osteoporoosi ja luumassi vähenemist.

Selle uurimuse tulemust kinnitab ka Oklahoma osariigi ülikooli uuring, milles vaadeldi kuivatatud ploomide toimet luutihedusele hiirte abil. Kaheksa nädala vältel täiendati hiirte toitu kas kuivatatud ploomide või teiste kuivatatud puuviljadega nagu mango, õun või rosinad, et välja selgitada, kas luukoe tervist mõjutavad just ploomid või üldiselt kuivatatud puuviljade söömine. Leiti, et luukoe tervist mõjutavad kõige paremini just ploomid.

 

Allikad: Green Med Info, NCBI 1, NCBI 2

Foto: paleospirit.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt