Avastamist väärt boor: abiks lihastele, luudele ning hormoonsüsteemile

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. märts 2014 kell 19:49foods-of-boronBoori positiivne toime inimorganismile toidu kaudu on üsna uudne avastus. Kahetsusväärselt on seda teavet aastaid ignoreeritud, ent see leiab üha selgemini kinnitust.

 

Looduslikult tekib boor erosiooniprotsessi kaudu õhus, maapinnas ja vees. Taimedesse imendub boor maapinna kaudu ning ka inimeseni jõuab boor lisaks toiduainetele mõningal määral ka õhust ja veest. Maailma booririkkaimad pinnased asuvad Mojave kõrbes Ameerika Ühendriikides ning Türgis.

Looduslikult saab boori peamiselt taimsetest toiduainetest, iseäranis kuivatatud viljadest nagu ploomid, kirsid, ent ka rosinad, datlid ja viigimarjad. Veel leidub seda maitsetaimedes (petersell, mugulseller, piparjuur), kurgis, porgandis, tomatis, mees, viinamarjades, läätsedes ning veidi ka valgete veinide koostises.

Boor on ravivahendina käibel olnud küllalt lühikest aega, kuid see on osutunud suurepäraseks D3 vitamiini allikaks. Sellest on juba leitud abi lihaste ja luude tervise parandamisel, luumurdude ja osteoporoosi vältimisel, hambakaariese ennetamisel ning see on tõhus abivahend teiste mineraalide, eriti magneesiumi, kaltsiumi ja fosfori imendumisel organismi. Boor seisab hea selle eest, et
inimkehas ei tekiks mineraalide kadu. Üha enam avastatakse boori suurepärast toimet artriidi ravimisel. Boor toimib ka põletiku- ja higistamisvastase vahendina ning on antiseptilise mõjuga. On mitmeid tunnustatud arste, kes soovitavad boori kõrge vererõhu vastase vahendina.

Boori roll on eriti oluline hormoonsüsteemi edukal toimimisel – seda nii östrogeeni kui ka testosterooni moodustamisel. Tõsist tähelepanu boori tarbimisele peaksid pöörama üleminekueas naised. Günekoloogilise tervise seisukohalt on positiivne ka tupeseene vastane toime. Meestel on sellest abi eesnäärmevaevuste ennetamisel.

Silmadesse ja hingamisteedesse on booril parem mitte sattuda lasta, kuna see kutsub esile ärritust.

 Allikad: La Salud Familiar, Vitalimentos, Actualidad, En Buenas Manos

Artikkel valmis koostöös Sojapood.ee’ga

Foto: vitaminsestore.com

 

Toimetas Helen Eelrand

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt