Lapseea kõrgetes vererõhunäitudes võib süüdi olla plast

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. juuni 2013 kell 11:57Kõrget vererõhku mõõdetakse laste hulgas üha sagedamini ning teadlased on kindlaks teinud selle ühe olulise põhjustaja. Ajakirjas The Journal of Pediatrics ilmunud artiklis väidetakse, et lapseea vererõhu kõrgetes väärtustes võivad süüdi olla plastis sisalduvad kemikaalid, ftalaadid, vahendas ERR.

 

Kõnealuses töös, milles vaadeldi ligi 3000 last, uuriti seoseid ftalaatidega kokkupuute ja lapseea vererõhu näitude vahel. Ftalaadid võivad pärssida südamerakkude funktsioneerimist ja põhjustada oksüdatiivset stressi, mis omakorda mõjutab arterite tervist.

Kui tavaliselt mõõdetakse kõrget vererõhku üle 50 aasta vanustel inimestel, siis tänapäeval täheldatakse seda terviseprobleemi juba 14%-l tänapäeva teismelistest. Võttes arvesse uuringus esitatud seoseid ftalaatidega, soovitavad uuringu autorid kokkupuudet nende kemikaalidega kontrollida.

 

Allikad: ERR, Calorielab.com, Science Daily

Foto: Science Daily

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt