Liis Orav: tunne putukaid oma toidulaual

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. märts 2023 kell 11:22Päeva keeleminutid! Õpime uusi sõnu!

  • Entomofaagia  – inimeste putukasöömine.
  • Uuendtoit – toit või toidu koostisosad, mida pole enne 15. maid 1997. aastal Euroopa Liidus inimeste toiduna olulisel määral kasutatud.

“Niisiis putukad! E-ainete kõrval õpi nüüdsest pähe ka teatud putukate nimed,” soovitab integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja Liis Orav lehel Toitumistarkus.

 

2021. aasta alguses andis Euroopa Toiduohutusamet loa kasutada toiduks kollaseid jahuusse (Tenebrio molitor). Kuivatatult ja jahvatatult on lubatud toiduks kasutada ka järgnevaid putukaid:

  • toakilk (Acheta domesticus)
  • kilk (Gryllodes sigillatus)
  • rändtirts (Locusta migratoria)
  • kõrbetirts (Schistocerca gregaria)
  • mardikaliigi Alphitobius diaperinus vastsed
  • meemesilase nukud (Apis mellifera)
  • kärbseliigi Hermetia illucens vastsed

Mitte kõigile ei pruugi selline uus valguliik meeltmööda olla ja sobida. Kuidas nt. tasalülitada hirmu tundmatute parasiitnakkuste ees, mida putukad endaga võivad kanda? Teadlikkuse tõstmiseks ja võimalike allergiate vältimiseks lubatakse tarbijaid putukate olemasolust toidus siiski suuremeelselt teavitada.

Euroopa Komisjoni pressiesindaja kinnitas e-posti teel  öeldes: “Kohustuslik toidualane teave peab olema kättesaadav nii pakendatud kui ka pakendamata toidu kohta. Allergeenide märkimine on kohustuslik ja see tuleb tarbijatele esitada, kui toitu pakutakse müügiks pakendatud või eelpakendamata kujul.

P.S. Juba ammu on toidus kasutusel kuivatatud kilptäidest pärit toiduvärv karmiinpunane (E120). Tegu on sünteetilise toiduvärviga, mida soovitatakse hüperaktiivsuse ja allergiate korral vältida. Kilptäid toodavad erkpunase värvusega karmiinhapet selleks, et peletada endast eemale teisi loomi. Karmiinpunast võib leida lihatoodetes, juustus, marinaadides, alkohoolsetes jookides, kondiitritoodetes s.h. piparkoogi glasuuris jt maiustustes. Värvi kasutatakse laialdaselt ka kosmeetikatööstuses.

Samuti kasutatakse kondiitritoodetes ja tsitruseliste, melonite, õunte, pirnide, virsikute, ananasside, granaatõunte, mangode, avokaadode, papaiade ja pähklite pinnatöötluseks glaseerainet E904 (šellak), mida saadakse putuka Laccifel (Tachardia) lacca Kerr vaigutaolisest eritisest, mida puhastatakse ja valgendatakse.

Putukate kasvatamine on keskkonnasõbralikum alternatiiv loomakasvatusele, kilgikasvatus kasutab väidetavalt 75% vähem CO2 kui kanafarmid.

Samal ajal kui Euroopa Liidu elanikud usinasti putukate ja usside söömiseks valmistuvad, kiitis USA president Biden heaks naftakaevandamise megaprojekti ConocoPhillips’ Willow Project-i Alaskas, mille käigus vabaneb järgmise 30 aasta jooksul keskkonda hinnanguliselt õõvastav 287 miljonit tonni süsinikdioksiidi. Keskkonnale tehtav kahju saab olema hoomamatult suur. Loe Willow projekti kohta rohkem siit.

Head isu!

 

Liis Orav

Integratiivne terviseterapeut ja toitumisnõustaja

 

Allikas: ToitumistarkusKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt