Tulevikus hakkame kõik putukaid sööma?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. mai 2013 kell 8:57Värskelt avaldatud raamatus avaldavad teadlased arvamust, et üha kasvava inimsoo toitmiseks tuleb vältimatult hakata kasvatama ka toiduks kõlblikke putukaid. Sest ainult putuktoidu menüüssevõtt tagab kõigile inimestele piisava valgukoguse. Idee ei ole sugugi mitte uus, vaid sellest on läänemaailmas räägitud aktiivsemalt juba mitmeid aastaid.

 

Lehmade, sigade ja lammaste pidamine võtab enda alla kaks kolmandikku põllumaast ja tootab 20% kõikidest kasvuhoonegaasidest. Inimesi tuleb aina juurde ning liha tarbitakse üha enam – kui 20 aastat tagasi oli sõi üks inimene 20 kg liha aastas, siis praegu on see 50 kg.

Uuringute järgi toodaks putukate kasvatamine kümme korda vähem metaani ja 300 korda vähem lämmastikoksiidi kui loomade kasvatamine. Samuti tekiks oluliselt vähem ammoniaaki, mis on sea- ja linnukasvatuse puhul probleemiks.

Hollandi Wageningeni Ülikooli ja ÜRO juures tegutseva Toidu- ja Põllundusorganisatsiooni teadustöötajate koostatud raamatut nimega “Edible Insects” ehk “Söödavad putukad” esitletakse esmaspäeval Roomas. Autorid annavad selles ülevaate viimase aja teaduskirjandusest ja ekspertarvamustest putuktoitluse alal, kirjutab Priit Ennet ERR-i teadusportaalis.

Juba praegu tarbib vähemalt kaks miljardit inimest putukaid toiduks. Söödavaid putukaid on maailmas aga enam kui 1900 liiki, alates mardikatest ja sipelgatest ja lõpetades mesilaste ja herilastega. Süüa sünnivad muu hulgas ka paljude putukaliikide vastsed.

Uuringud näitavad raamatu autorite väitel, et need putukad on kõrge toiteväärtusega ja tervislikud ning sisaldavad rohkesti valku. Paljud putukad sisaldavad küllastumata rasvhappeid, näiteks oomega-3 ja oomega-6 sama suures koguses kui kalad.

Putuktoitluse ehk entomofaagia omaksvõtt on puhtalt kultuuriline küsimus. Läänemaades peetakse putuktoitu enamasti ebameeldivaks või algeliseks, kuid seda loodetakse muuta. Ühe võimalusena on pakutud putukate jahvatamist või nendest pihvide tootmist, mis muudaksid nad lääne inimesele rohkem vastuvõetavaks.

 

 

Allikad: ERR, The Guardian, Etsy

Pilt: etsy.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt