“Medkoer” suudab anda inimesele märku veresuhkru kõikumisest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. august 2013 kell 11:47Teadlased tegid kindlaks uue võimaluse, kuidas suhkruhaiguse korral veresuhkru taseme kõikumistele kiiresti jälile saada – nimelt tasub siin usaldada meie truid sõpru koeri. Selline uuring avaldati ajakirjas PLoS One ning tegemist on esimese tööga, kus analüüsitakse eriväljaõppega koerte rakendusvõimalusi veresuhkrutaseme kõikumiste “alarmsüsteemina”, vahendas ERR.

 

Inglismaal treeniti uuringuks välja 17 koera, et nad õpiksid andma oma diabeetikutest omanikele märku veresuhkru väärtuste kõrvalekalletest. Pärast katset koguti koeraomanikelt andmeid, et analüüsida koerte oskuse täpsust. Tulemused näitasid vähenemist hüpoglükeemia tõttu tehtud parameedikute väljakutsetes, harvemaid teadvuskaotusi ning haigete suuremat iseseisvust.

Koeraomanike sõnul andsid neljajalgsed sõbrad neile olulise täpsusega märku nii veresuhkru langusest kui ka liigsest tõusust. Seega näitab see uuring treenitud koerte olulisust diabeetikute igapäevaelus: suhkruhaigete heaolu ja sõltumatus paranesid oluliselt ning pikemas perspektiivis aitab see kokku hoida ka tervisehoiusüsteemi kulusid.

Kuigi koerad on võimelised andma oma omanikele veresuhkru muutustest märku, ei suuda inimesed veel päris hästi mõista, kuidas nad seda teevad. Arvatakse, et koerad märkavad muutusi oma omanike higi või hingeõhu keemilises koostises. On leitud, et mõned koerad on isegi võimelised tajuma veresuhkru muutusi juba ette.

 

Allikad: ERR, Medical Detection Dogs

Loe lisaks: Medical News Today

Foto: caninehopefordiabetics.org

 

Toimetas Ksenia Kask

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt