Mida süüa ja kuidas süüa?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. november 2013 kell 16:50Ei maksa imevahendeid ja imesööke otsida kusagilt kaugelt. Kõik, mida vajame, on loodus meile siia andnud aastasadade jooksul. See kõik, mis kasvab meie maal, mida me saame kasvatada, see ongi meie jõutoit. See on toit, mis muudab meid terveks, kirjutab Maili Hütt portaalis Alkeemia.

 

Väga erinevaid teooriaid liigub, et kuidas süüa ja mida süüa. Ph-dieet, veregrupidieet, taimetoitlus, paleodieet jne. Tartu Ülikooli biokeemik Mihkel Zilmer on kirjutanud raamatu “Normaalne söömine”, mis lähtub põhjamaalaste toitumisharjumustest ja -vajadusest. Kust me põlvneme, kust me tuleme, kuidas me peaksime sööma? Eestlased on elanud aegade hämarusest saati kartuli ja seapeki peal, suvel maiustanud marju ning talvel muginud mett. Kas nad olid haiged? Vastupidi. Nad olid tugevad ja terved inimesed.

 

Jälgi, mida sa sööd

Jäta meelde või kirjuta üles, mida sa päeva jooksul sõid ning millised olid kogused. Mõtle, et see, mida ma söön, selliseks ma ka muutun. Selline toitumispäeviku pidamine aitab muuta inimest tähelepanelikumaks selle suhtes, mida ta endale suust sisse ajab ning kas iga suutäis õigustas ennast hea tunde ning energiaga.

Poes ringi käies leiad sa sealt enda jaoks pakendeid. Sa haarad vastavalt sellele, mis tundub tuttav (juba varem ostetud), tundub kiire valmistada või haarad asju, mida kohe süüa, sest nälg võtab silmanägemise.

1999. aastal lõid USA-s Oregonis aktivistid kommuuni Grow food not lawns” (“Kasvata toitu, mitte muru!”), mille eesmärk on, nagu nimigi ütleb, muru asemel söögipoolist kasvatada.

 

“Ei, mul pole aega, peale tööd ma olen nii väsinud, emal on aed ja peenrad, küll saame temalt.”

Tundub tuttav? Miks sul peenra jaoks aega ei ole? On selge, et palju lihtsam on minna ja võtta seda, mis on juba valmis. Me kõik elame stressirohkes elus ja otsime erinevaid lõõgastamisvõimalusi.

Võib-olla oleks hea vaheldus just nädalavahetusel näpud mulda pista ning ennast maandada (ühenduses olemine Maa energiga)? Aiandus ja õues viibimine on väga tervislik. Puhkus ei tähenda seda, et inimene ei tee mitte midagi, vaid see  on oma tavapärasest rutiinist eemaldumine ja tegelemine teiste asjadega. Ja kujuta kui õhinal on lapsed, kui nad saavad selle tegevuse juures aidata.

Oma peenra tomat, kurk, salat, maasikas, paar sõstrapõõsast, rabarber, võib-olla veidikene kartulit, ja hoiadki juba selle osa rahast kokku. Hoiad poeskäimise arvelt, hoiad apteegis käimise arvelt.

 

Kui sul ei ole oma maalappi, siis saad kasvatada väiksemaid maitsetaimi ka aknalaual

Käi turul. Seal saad suhelda müüjatega, küsida täpselt, kust juur-või puuvili tuleb ning kuidas seda kasvatatakse. On ka olemas peresid, kes tegelevad aktiivselt põllumajandusega. Sa küll ei saa kasvatada oma peenra kartulit, kuid sul on võimalus osta kartulit nendelt, kes seda ise teevad. Poest ei ole su ju kelleltki küsida. On ainult sildid, mis on tähistatud erinevate nimedega või erinevate välismaiste riikidega.

Ei maksa imevahendeid ja imesööke otsida kusagilt kaugelt, eemalt. Kõik, mis meil on vaja, on loodus juba meile siia andnud aastasadade jooksul. See kõik, mis kasvab meie maal, mida me saame siis kasvatada, see ongi meie n-ö jõutoit. See on toit, mis muudab meid terveks.

Kui sa armastad ennast, siis sa valid endale toitu, mis muudab sind õnnelikuks ja näed vaeva sellega, et sa elaksid veel kaua ning see toit, mida tarbid, oleks täis energiat. Kui sa armastad ennast, siis sa austad toitu ning toit muutub kui ravimiks, mis saab eemale peletada halvad mõtted ja väsimuse.  Armasta ennast sama palju, kui sa armastad oma lapsi, abikaasat ja oma vanemaid. Neile sa ju ometi tahad pakkuda parimat. Miks sa siis seda endale pakkuda ei taha?

 

 

Allikas: Alkeemia

Foto: womensfitness.co.uk

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt