78-aastane veganist kulturist: Inimene on iseenda looja ja looming

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. jaanuar 2014 kell 21:20Jim Morris võib olla kõige paremas füüsilises vormis 78-aastane terves maailmas. Mitmeid tiitleid võitnud kulturist on olnud juba viis aastakümmet selle spordiala sees ja 30 aastat sellest ajast aktiivselt võistelnud. Eriti tähelepanuväärne on see, et tegemist on mehega, kes alates 50. eluaastast hakkas taimetoitlaseks ning 65-aastaselt sai temast vegan.

 

Müüt, et taimetoit ei paku piisavalt valku, kummitab sageli inimesi, kes on sellise toitumise kasuks otsustanud. Kuid me ei küsi gorilla käest, kust ta oma valgu saab? Meie arusaamad inimese tervise kohta arenevad pidevalt ja muutuvad aja jooksul, nagu kõik muugi. Mida enam heidab teadus valgust sellele, mis kasu tervisele on sellest, kui me sööme vähem liha ja rohkem mahedalt kasvatatud puu- ja köögivilju, seda enam inimesi läheb mitmetel põhjustel üle taimetoitlusele.

 

Piiride ületaja

Morris kirjeldab intervjuus ajakirjale Frugivore, kuidas taimetoitlus on tema elu muutnud. Enne toitumise muutmist vaevas teda raske artriit, mis on tänaseks täielikult taandunud. Peale 35 aastat prillide kandmist on tema nägemine paranenud sedavõrd, et ta kasutab prille vaid harvadel juhtudel.

Morrisel on olnud pikk ja edukas karjäär kulturismis. Ta on mitmes mõttes olnud piiride ületaja, olles avalikult gei ning samuti murdes esimese afroameeriklasena läbi rassilistest eelarvamustest 1970-ndatel. Ta on teinud modellitööd, võitnud kulturismivõistlustel 29 tiitlit, tal on olnud isiklik spordiklubi, ta on töötanud 15 aastat Elton Johni ihukaitsjana ning eratreenerina mitmete kuulsuste jaoks. Olles juba 19 aastat aktiivsest võistlemisest eemal, naasis Morris aastal 1996 võistlema, võites Mr Olympia tiitli üle 60-aastaste vanusekategoorias.

 

Julgustab inimesi tegema eetilisemaid valikuid

Teadusuuringud on näidanud, et rohkem kui 60% kroonilistest haigustest on ennetatavad taimedel põhineva toitumisega ning loomsel valgul põhinev dieet suurendab südame-veresoonkonna haiguste ja mõningate vähkkasvajate esinemissagedust. Taimetoidus on piisavalt valku ja kaltsiumi ning sellega kaasneb ka suur hulk teisi eluks vajalikke toitaineid nagu antioksüdandid ja komplekssed süsivesikud, mida lihas ja piimatoodetes ei leidu.

Jim Morris osaleb loomakaitseorganisatsiooni PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) reklaamikampaanias, mis julgustab inimesi tegema toitumises eetilisemaid valikud ning eelistama veganlust. Selle kampaania raames tehtud intervjuus ütleb Morris: “Loomsed valgud on küllastunud rasvadest, kemikaalidest ja muust kraamist, mis on sulle kahjulik. Kui võistlesin ja toppisin endale seda kraami sisse, oli mul palju seedmisprobleeme. Mul oli kõhukinnisus, puhitused ning ma tundsin ennast kogu aeg viletsasti. Ma ei muretse enam valgu pärast, sest seda on piisavalt toidus, mida söön. Ma olen terve ja tunnen ennast paremini nii iseenda kui ka teiste maailma olenditega suhestumise osas.“

 

Tervis ja heaolu on elustiil

Samuti on Morris seisukohal, et piim on beebidele. Inimene on ainus liik, kes jätkab piima tarbimist täiskasvanueas ning paljud inimesed ei ole teadlikud, kui palju paremini nad võiks ennast tunda, loobudes piimatoodetest.

Sportlane, kes on 30 aastat võistelnud ja 45 aastat inimesi inspireerinud, on öelnud järgmist: “Tervis ja heaolu on elustiil. Mitte kindel dieet, harjutuste kava või ükski teine üksik valdkond, vaid kombinatsioon kõikidest sinu elu aspektidest. Võta täielik vastutus enda eest, enda tervise ja valikute eest. Lääne tsivilisatsiooni kultuur on tervise vastane, kuna see on loodud nii, et see tooks kasumit, mitte tervist. Loe epigeneetika kohta. Sa kontrollid rohkem geene, mis sind teistest inimestest eristavad, kui sa ise tead. Oled iseenda looja ja looming.“

Vaata PETA intervjuud Morrisega:

 

 

Allikad: Real Farmacy, Huffington Post, Mirror, Great Vegan Athletes, PETA

Foto: www.huffingtonpost.co.uk

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt