USA peamised toitumisalased teadustööd on juba 40 aastat vigased

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. oktoober 2013 kell 12:30Uus uuring, mis viidi läbi Lõuna-Carolina ülikooli rahvatervise osakonnas, on jõudnud järeldusele, et USA-s CDC (Centers for Disease Control and Prevention, haiguste kontrolli ja ennetuse keskused) poolt rahastatud toitumisalased uurimustööd võivad juba neli aastakümmet olla sisuliselt väärtusetud, kuna uuringutes kasutatav andmekogumise meetod on tõsiste vigadega.

 

Uuring, mida juhtis Arnoldi rahvatervise kooli treeninguteadlane ja epidemioloog Edward Archer, näitas, et riikliku toitumisalase uuringu (NHANES, National Health and Nutrition Examination Survey) mõõtmiste protokollis on tõsised piirangud ning see ei ole “füsioloogiliselt tõsiseltvõetav”. Need tulemused viitavad, et ilma paikapidava populatsiooni hõlmava andmekoguta ei ole spekulatsioonidel selle kohta, kui suurt rolli mängib tarbitav kalorite kogus ülekaalulisuse tõusus, empiirilist alust.

NHANES on laialdasema ulatusega andmekogu USA täiskasvanute ja laste tervise kohta. Selles kombineeritakse intervjuud, milles inimesed kirjeldavad enda toitumisalaseid harjumusi ning kehalised uuringud, mille põhjal hinnatakse USA rahvastiku tervist ja toitumisalast olukorda. NHANES, mida viib läbi CDC koos USA põllumajandusministeeriumiga, on peamine infoallikas teadlastele, kes uurivad toidu ja dieedi mõju tervisele.

Käesolevas uuringus vaadati NHANES programmi kaudu kogutud infot 28 993 mehe ja 34 369 naise kohta vanusevahemikus 20–74 eluaastat. Andmed koguti aastatel 1971–1974 ning 2009–2010 ja vaadeldi uuringus osalenute kalorite tarbimist ja energiakulu, mida saab ennustada võttes arvesse nende pikkust, kaalu, vanust ja sugu. Tulemused näitavad, et inimeste enda poolt antud toitumisalasel infol baseeruvana on valdav enamus NHANES-i kogutud andmeid Archeri sõnul “füsioloogiliselt ebaveenvad, seega kehtetud”.

Teisisõnu tarbitud ja kulutatud kalorid ei lähe kokku ning enamusel juhtudel oleks sellise energiatarbimise juures võimatu ellu jääda. Kalorite tarbimise valeinfo varieerus osalejate lõikes, kõige enam alahindasid enda energiatarbimist ülekaalulised mehed ja naised. Keskmiselt alahindasid mehed enda tarbitavat kalorikogust 25% ja naised 41% realistlikust väiksemaks (vastavalt 716 ja 856 kcal).

Archer kommenteeris: “Läbi ajaloo on NHANES-i uuring USA rahvastiku kalorite tarbimise harjumuste täpsete hinnangute pakkumisel läbi kukkunud. Kuigi mõõtmiste protokolli tehti peale 1980. aastat parandusi, on USA toitumisalase jälgimistöö valiidsus vähe paranenud“. Uuringu vead viitavad sellele, et võime hinnata trende rahvastiku kalorite tarbimises ning sellest tulenevalt dieedi ja tervisega seotud taktikaid luua, on väga piiratud.

“Riiklik peamine järelvalve tööriist, mis uurib toitumise ja tervise vahelisi seoseid, ei ole valiidne. On aeg lõpetada kümnete miljonite tervisealase teadustööde jaoks mõeldud dollarite kulutamine valeinfo kogumiseks ning leida täpsemad meetodid,“ ütleb Archer.

 

 

Allikad: EurekAlert, Plos One

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt