Telegrami järjejutt: Kuidas rännata ilma hirmuta II

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. september 2013 kell 22:07tommi raamatKa täna pakume lugemiseks ühe peatükki Tom Valsbergi raamatu “Kuidas rännata ilma hirmuta” III osast “Rändamine läbi elu”. Valsberg on reklaami ja meedia haridusega 31-aastane maailmarändur, muusik ja isemõtleja. Tema raamatus leiab rännuseiku, luuletusi, karikatuure ja nõuandeid nii välismaal kui enda sees rändamiseks.

 

TÄNULIKKUS VÕIMALUSE EEST ELADA JA RÄNNATA

 

Ärkame kõik üles ja oleme tänulikud,
isegi kui me täna palju ei õppinud, siis natuke ikka,
ja kui me isegi natuke ei õppinud,
siis vähemalt me ei jäänud haigeks,
ja isegi kui me haigeks jäime, vähemalt
me oleme elus – seega oleme lihtsalt tänulikud!”
Buddha

tom1

Nüüd, raamatu viimases osas jõuame kõige olulisemani, see on tänulikkus.
Tänulikkus on tunne, emotsioon või suhtumine, mis väärtustab hüve, mida keegi on saanud või saab.
Tänulikkus on võti, mis avab külluse ukse.
Ta muudab selle, mis meil on, piisavaks. Ta muudab salgamise vastuvõtlikkuseks, kaose korraks ja segaduse selguseks. Ta muudab probleemid kingitusteks, läbikukkumised eduks, ootamatused ja vead väga olulisteks õppetundideks.
Tänulikkus annab meie minevikule mõtte, toob rahu tänasesse ja avab uksed tulevikku.

Nii Osho kui ka Eckhart Tolle räägivad kahte tüüpi tänulikkusest. Esimene on pealiskaudne, ilma tunnetamata tänulikkuse väljendus, sest oleme õppinud, et nii on viisakas, ja teine tänulikkuse väljendamine tõeliselt tänulik olles, mõistes selle väärtust, mille eest me tänulik oleme.

Väga tore on öelda „tänan” ja „aitäh” inimestele, kellega me suhtleme ja kellega kokku puutume ning selline verbaalne tänamine on igal juhul parem kui tuim ignorantsus. Millal aga on tänamine nagu ameerikalik naeratus, nagu selgeks õpitud käitumismuster, mille taga ei ole tõelist tunnet? Millal on meie tänulikkus vaid mask, mis tuleb meie soovist näida toreda inimesena ja kuidas on võimalik jõuda tõelise tänulikkuse tundeni?

Tänulikkus ei ole ainult sõnad, tänulikkus on tunne ja arusaam, mida võib väljendada sõnade, tegude ja mõtetega.

 

Ole tänulik, et inimesed teevad oma tööd

Tihtipeale on meil ”klient on kuningas” arusaam. Meie oleme justkui õukondlased ja teiste kohustus on meid teenida, kui me neile maksame. Olen korduvalt teinud juhi rollis seda viga, et märkan ainult seda, mis on halvasti, ja võtan enesestmõistetavalt seda, mis on hästi tehtud. Nõnda olen saanud vitsa ja kaotanud häid töötajaid, kes vajasid tegelikult vaid märkamist ja tunnustamist. Nüüdsest proovin alati rääkides millestki, mis võiks teisiti olla, leida ka midagi, mis on hästi tehtud, ja rääkida mõlemast. Veel parem, teha see, mis on hästi, suureks ja muuseas mainida seda, mida võiks parandada, ja asjad sujuvad üllatavalt hästi.

Iseenesestmõistetavalt võtame me ka inimesi, kes meid igapäevaselt teenindavad, justkui see ongi nende töö, sest nad muud ei oska ja seda nad peavadki tegema. Ole tänulik trollijuhile! Ole tänulik söögitädile! Ole tänulik politseinikule! Need kõik ja lugematud teised on väga vajalikud ametid, mille tegemine pole mitte alati lihtne, ometigi on ka Sinul neid elus vaja. Oluline on mõista, et igaühel on siin elus koht ja oma poolt valitud ülesanne. Rimi kassapidajat ei saa pidada vähem oluliseks kui muusikut, sest mõlemad teevad seda, mida nad oskavad, ja kui nad suudavad seda teha rõõmuga, on see kindlasti tänu väärt! Lisaks sellele annab tänamine kõikidele motivatsiooni ja tekitab hea sisetunde – kedagi tõeliselt tunnustades ja tänades võid sellega päästa mõne võõra inimese päeva.

 

Ole tänulik oma lähedastele!

Tihtipeale oleme tänulikud, kui keegi teeb meile üllatuse, aitab meid ootamatult või teeb näiteks esimest korda süüa. Kui mingi käitumine kordub, siis me unustame tänulikkuse ja võtame asja iseenesestmõistetavana. Selle asemel, et tänada südamest iga kord, kui ema meile süüa teeb, pahandame hoopis nendel harvadel kordadel, kui ta seda ei tee. Võta seda, et ema teeb Sulle viie tuhandendat korda süüa kui imet! See on tõesti ime, et ta on valinud kulutada oma energiat toidu valmistamiseks ja sinu eest hoolitsemiseks.

Oluline on vaadata – ja tõepoolest näha! – kõiki oma lähedasi ja sõpru, kes meid tihtipeale aitavad ja toetavad, ning märgata nende jõupingutusi ja Sinu jaoks leitud aega. Need inimesed hoolivad Sinust – ja see ei ole iseenesestmõistetav, vaid ime, et nad seda järjekindlalt teevad!

 

Ole tänulik selle eest, mida sul ei ole!

Kui sul pole kõiki asju, mida sa tahad, siis ole vähemalt õnnelik, et sul ei ole neid asju, mida sa ei taha. Olen avastanud haigeks jäädes, milline õnn on mitte haige olla ja nüüd käib minu ärkamise juurde hetk, kus ma tänan, et ma olen elus ja terve. Samamoodi võib tänulik ka muude asjade eest, mida sul pole. Näiteks selle eest, et sa pole võtnud pangalaenu, muidugi juhul kui sa ei ole.

 

Ole tänulik ebameeldivatele olukordade eest!

Mitte just väga harva juhtub meie elus midagi, mis meile ei meeldi.

Esimeseks reaktsiooniks on tavaliselt süüdistamine, ärritus, pahameel enda või kellegi teise vastu. Vaadates selliseid olukordi perspektiivist, mida see mulle õpetas, muutuvad need hoopis väärtuslikeks õppetundideks, mille üle saab südamest tänulik olla. Olen tänulik neile, kes ei ole pidanud oma sõna, sest see võimaldab mul olla veel tähelepanelikum ja tunnetada, kui keegi valetab. Olen tänulik inimestele, kes mind ründavad, sest see õpetab mind empaatiavõime abil harmooniliselt probleeme lahendama. Olen tänulik inimestele, kes mul naha üle kõrvade on tõmmanud, sest nüüd oskan selliseid olukordi ennetada. Olen läbi ebameeldivate ja minu jaoks ebaõiglaste kogemuste mõistnud ka seda, et mida iganes ma näiliselt ka ei kaotaks, läheb elu edasi ja tekivad uued veel paremad võimalused. India guru Milarepa oli elu lõpul tohutult tänulik röövlikambale, kes tappis tema pere, sest see aitas Milarepal jõuda valgustumiseni ja mõistmiseni, kuidas inimesed on üldse võimelised midagi sellist tegema. Kõik sellised suured ja väikesed kogemused õpetavad meid andestama, teisi mõistma ja lahti laskma, kui me ei võta neid pettumuste, vaid hoopis koolitustena. Need on ühed kõige võimsamad õppetunnid elus.

 

”Läbi ajaloo on targad mehed ja naised julgustanud meid
olema tänulik selle eest, mis meil on. Miks? Lihtsalt seepärast,
et tänulikkus tekitab meis hea tunde ja õpetab meid ümbritsevat
väärtustama. Kui sa tunned tänulikkust, on su mõistus selge
ja seepärast on sul ka ligipääs suuremale tarkusele ja elutervele
mõistusele. Sa näed suurt pilti.”
Richard Carlson, 1995

 

Tänulikkus iseendale

Tean mitmeid inimesi, kes on teistele oma kunsti, muusika ja tegude kaudu tohutuks kingituseks, kuid peavad seda kõike tühiseks ja tunnevad pidevalt, et nad pole midagi saavutanud. Kõige olulisem osa iga teo juures on tähistamine, edusammude märkamine ja tänamine.

 

”Võimatu on olla tänulik ja depressioonis samal hetkel.”
Naomi Williams, ”Body, Mind And Spirit”

 

Universaalne tegevuskava igaks juhtumiks

Esiteks. Pane kirja kõik asjad, mis vajavad tegemist.

Teiseks. Sea need tähtsuse järjekorda.

Kolmandaks. Tee ära esimene asi nimekirjas, olgu see suur või väike. See võib isegi olla e-kirja saatmine.

Neljandaks. Tähista! Võta paus ja tunne rõõmu, et töö käib muretsemata, isegi kui veel palju on teha. Täna ennast, et oled võtnud kätte sellise tänuväärse viisi tegutsemiseks ja ära unusta, et tähistamine ja tänamine peab olema vähemalt 25% kogu tegevusest.

Viiendaks. Alusta uuesti teisest punktist, sest võib-olla on pärast esimest tegu tähtsuse järjekord muutunud.

Oluline on tänada ja kiita ennast, märkamaks oma saavutusi. Selleks on hea teha vähemalt korra aastas, veel parem tihedamini, pidu iseendaga, kus saab üle vaadata kõik viimase aja suured ja väiksed saavutused. Sellest veel mõnusam võib olla tänupidu sõpradega, kus peegeldatakse üksteisele väärtusi ja väljendatakse, mille üle üksteisele tänulik ollakse. Hiljuti ühel õhtusel koosviibimisel juhtus spontaanselt, et hakkasime väljendama sõpradele üksteise olulisust ja mõju. Nii avastas igaüks midagi tegemistest või suhtumisest, mida ei osanud ise märgata, aga mida sõbrad selgelt näevad. Olles tänulik ja heas suhtes endaga, on meil väga hea harmooniline kaaslane: mina ise, kes märkab oma edusamme ja saavutusi, olgu need suured või väiksed.

 

Tänulikkus elule

Me elame universumis, mis on muutunud alati ja muutub iga päevaga. Meie koduplaneet eksisteerib tänu Päikesele, millelt ta saab oma energia, ja Maa vihiseb ümber oma allika 106 560 km tunnis. Maa on ainuke planeet meie päikesesüsteemis, mille temperatuur võimaldab külluses vedelas olekus vett, tänu millele on elu võimalik. Maal kulub ümber Päikese tiirlemiseks 365 ja pool päeva. Mõtle, milline ime on see, et sinu vanemad otsustasid armastada just sellel päeval, et sa sündisid oma tähtkujus ja said sellised kalduvused, nagu sul on! Ühe seemnepurskega vallandub väikeseid inimhakatisi sada kuni kolmsada miljonit. Kas see pole mitte ime, et finišijoone ületas just see, kes andis sinule omase kehakuju ja muud omadused? Kas ta oli tõesti kõige tugevam või äkki tal lihtsalt joppas, sest veel kaks tugevamat põrkusid omavahel kokku ja lõid pead uimaseks? Lavakasse või Oxfordi sisse saamine on selle kõrval, et just sina sündisid, täiesti naeruväärne jõupingutus.

See on hämmastav, kui kergelt me suudame unustada, milline ime on elu. Niikaua kui me mäletame, oleme lihtsalt elus olnud. Kui me kõiki asju iga päev võrdleme ja seeläbi nende väärtust avastame, siis elu me ei võrdle näiteks mitteeksisteerimisega või sellega, et mis siis oleks, kui me polekski sündinud. See on kompliment meile, et saime sündida. See on ju imeline, et saame laulda, tantsida ja armastada siin selles elus. Seega täname elu lihtsalt selle elu eest.

Lisaks kõigele sellele räägitakse, et meie planeedile on suured järjekorrad, sest siin saab kõige võimsamaid kogemusi, mis võimaldavad kõige kiiremat arengut! Seega, mitte ainult spermatosoidil ei vedanud, vaid veel miskil sinus, mida nimetame hingeks, on saanud hakkama saavutusega, et maandus just siia, mitte näiteks Aafrikasse.

 

”Olgu õnnistatud need, kes unustavad ära, mida nad on andnud,
ja mäletavad alati, mida nad on saanud.”
Tundmatu autor

 

Kui Sa tunned end vahel väikese ja mõttetuna, siis mõtle milline uskumatu ime on Sinu sünd! Äkki sellel ikka on mingi point, et Sina sündisid, kui Sa sellise kadalipu oled läbinud. Äkki Sa ikkagi oled tulnud siia, et midagi ära teha? Usun, et parem on suhtuda iseenda eksistentsi kui imesse, mis sai juhtuda ainult miljoni erineva asja kokkusattumusel. Mida siis teha selle teadmisega? Olla tänulik kõigele, mis võimaldab Sul elada ja anda parim, et Sa seda elu ei raiskaks. Olla tänulik õhu eest, mida me hingame. Vee eest, mida joome ja milles end peseme. Maa eest, kes meid toidab. Tule eest, mis annab sooja. Kui nõnda mõelda, siis saame aimu, et see, et me sündisime siia Eestisse ja oleme sellised, nagu me oleme, on suur ime!

 

Kellele tänulik olla?

Oma vanematele ja kõigile esivanematele, sest nemad nägid tohult vaeva, et Sina saaksid sündida.
Kaladele, sest nad otsustasid ühel hetkel minna maismaale elama ning arenesid loomadeks ja inimesteks.
Poemüüjale, et ta Sulle naeratas.
Iseendale, et Sa oskad olla tänulik.
TÄNULIKKUS ON VÕTI, mis avab nii Sinu enese, teised inimesed-loomad-nähtused kui ka kogu maailma.

tom3

 

Tänulikkus kodumaale ja küllusele

Rännates laias ilmas ringi, on minust saanud maailmakodanik, kellele vahel tundub, et tal ei olegi rahvust. Eriti seepärast, et väga paljud ei tea, mis on Eesti ja kus see asub ning kõikidele ei jõua seda seletada. Teinekord tunnen ma end jälle tõelise eestlasena, sest mulle tundub, et meie rahvas ja juurtes on mingi imetabane vägi, mis on ka osa minust. Oluline on siiski mõista, et oleme kõik ühe planeedi lapsed ja pole mõtet end liiga tõsiselt siduda mingi kindla riigi ja rahvuse identiteediga, sest just see, et inimesed eristavad radikaalselt riike ja riigipiire, on tekitanud palju sõdu ja konflikte.

Muidugi olen ma väga tänulik, et olen sündinud Eestis just sellisel muutusterikkal ajal, kus Eesti on lõpuks vaba. Olge tänulikud oma kodumaale, kui see ka pole Eesti, sest usun, et kõik selle teksti lugejad on sündinud kuldlusikas suus. Õnnitlen, te kuulute umbes 25% hulka maakeral, kes ei pea kannatama nälga ega viletsust. Te saate ise valida, kus te töötate ja mida õpite. Te saate ise valida oma elukaaslast ja vanemad ei ole teid sunniviisiliselt majanduslikel põhjustel kellegagi paari pannud. Piirid on avatud ja te saate reisida niipalju, kui hing ihaldab. Teil on internet ja kogu vajalik info ükskõik mille kohta on vaid mõne hiireklõpsu kaugusel. Kui miljonid inimesed muretsevad, et neil üldse süüa oleks, siis meie muretseme selle pärast, millises restoranis või lounge’is täna süüa, et oleks piisavalt vaheldust. Selle luksuse eest võiks ikka väga väga tänulik olla.

tom4

 

Mulle meeldib jalutada üksi radadel,
riisipõllud ja metsikud taimed mind ümbritsemas,
panna jalg jala ette täieliku teadlikkusega,
et ma kõnnin imelisel maal.
Sellistel hetkedel on kogu eksistents
vaimustav ja müstiline reaalsus.

Tavaliselt peetakse imeks seda,
kui keegi kõnnib vee peal.
Ma usun, et tõeline ime ei ole kõndida
veel ega õhus, vaid sellel rammusal mullal.
Iga päev me oleme imest ümbritsetud,
aga me ei pane teda tähele:
sinine taevas, valged pilved, rohelised lehed,
lapse uudishimulikud silmad –
meie enda kaks silma seda kõike imetlemas.
Kõik see on ime.
Thich Nhat Hanh

 

OLE TÄNULIK, ET SUL ON KÜLMKAPIS TOIT, SELJAS RIIDED JA KATUS PEA KOHAL. SEE TÄHENDAB, ET SA OLED RIKKAM KUI 75% INIMKONNAST. KUI SUL ON RAHA PANGAS JA PISUT TASKURAHA, KUULUD SA 8% MAAILMA RIKKAMATE INIMESTE HULKA. KUI SA ÄRKASID TÄNA HEA TERVISE JUURES, OLED SA ROHKEM ÕNNISTATUD, KUI NEED MILJON INIMEST, KES SELLE NÄDALA LÕPUNI EI ELA. KUI SA POLE KUNAGI OLNUD SÕJAS, VANGIS EGA KANNATANUD NÄLGA, SIIS ON SUL ROHKEM VEDANUD KUI NEIL VIIESAJAL MILJONIL INIMESEL, KES PRAEGU SEDA KOGEVAD.

Ja kui sa oskad lugeda seda teksti siin, siis ole tänulik. Sest kolm miljardit inimest ei oska üldse lugeda.

 

Ole tänulik praeguse hetke eest

Ilmselt nutikamad on juba avastanud, et praegune hetk siin seda raamatut lugedes on ainuke hetk, mis sul on. Kõik muu on lihtsalt tuleviku kujutlused ja mineviku mälestused, mis eksisteerivad vaid sinu peas. Ole tänulik, sest sa oled teadlik, et praegu on sinu elu kõige õnnelikum hetk – see ainuke!

Tänupühad ei ole ainult korra aastas. Tänupühad on kogu aeg, iga päev ja selleks ei pea ilmtingimata perega laua ümber kalkunit sööma!

 

”Kui ainuke palve, mis sa elus üldse ütled, on ”Tänan!”,
siis sellest piisab.”
Meister Eckhart

 

 

Tom Valsberg

 

Allikas: Tom Valsberg ”Kuidas rännata ilma hirmuta”, 2012, Kirjastus Pilgrim

Illustratsioonid:  Jaan Rõõmus

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt