Kulutulena leviv projekt: vahetund.ee toob koolidesse mängimise tagasi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. jaanuar 2020 kell 12:34



Fotod: Majgrit Kallavus

Kui käisid koolis möödunud sajandil, siis üsna tõenäoliselt veetsid oma vahetunde näiteks koridoris/õues ringi joostes, palli mängides või kummikeksu hüpates. 2019. aasta lõpul lükati käima projekt vahetund.ee, mille raames varustatakse koole keksukummide ja jalapallide ehk footbagidega, et lapsed saaksid vahetundides oma istumisest kangeid konte füüsilise tegevusega turgutada. “Vahetund.ee-ga hetkel liitunud juba 71 kooli,” ütleb Telegramile projekti üks algataja Kee Abel.

 

Kuidas vahetund.ee idee sündis?

Idee tegelikult sündis Tallinn Moon Rotary klubi liikmetel puhtalt oma kogemustest, sest paljudel liikmetel on koolis algklassides käivad lapsed. Toredatel koosviibimistel selgus, et murekohaks on meie endi laste vahetundide ajaveetmine – nimelt tänapäeva lapsed ei tohi vahetunnis välja minna, samuti ei tohi nad joosta, õnneks ei ole nad ka nutitelefonides. Tihtilugu nad ei oska midagi teha ja siis me hakkasime mõtlema, et mida meie siis tegime ja sealt läkski idee lendu – meie mängisime imelist kummikeksu, poisid mängisid footbagidega. Footbagid kudusid vanaemad valmis ja terad sinna sisse, teinekord klassiõed ja klassivennad heegeldasid ise ümbrise valmis ja terakesed sisse ja footbag oligi kõksimiseks valmis.

Tegelikult sai projekt ikkagi alguse sellest, et iga uus on unustatud vana! Et vahetundi tuua tagasi need väga olulised tegevused, mis lihtsalt pole keksukummi hüppamine ja footbagiga trikitamine vaid tegelikult need tühjendavad nii öeldes pead kahe tunni vahel ja edendavad õpilaste omavahelist suhtlemist, mis on tänapäeval nõrgaks küljeks ja seda on vaja parendada. Absoluutselt aitab vahetundides liigutamine kaasa füüsise arendamisele ja kui palju õnnetunnet teiste lastega suhtlemine ja liigutamine tekitab – super!

Galerii: vahetund.ee tutvustamine TKG-s

 

Kuidas on see praegu vastu võetud õpilaste ja õpetajate poolt?

Projekt on praegu vastu võetud ääretult positiivselt ja suure hooga! Õpilased, kellele me oleme tutvustanud keksukummi hüppamist ja footbagiga mängimist on väga hasarti täis ja seda selle sõna kõige paremas mõttes. Lapsed ütlevad intervjuudes nii siiralt, et nende meelest on footbagiga mängimine palju ägedam kui nutitelefonis istumine! See tähendabki seda, et nende meelest see just nii ongi ja seda nad mõtlevad. Lisaks on õpetajad meeletult rõõmsad ja nemadki tuletavad meelde ja proovivad keksukummiga hüppamist – seega on ka nemad huvitatud  ja hasarti täis ja tulevad kaasa nende toredate tegevustega. Inimestel silmad põlevad ning nad on nii tänulikud ja koolid muudkui liituvad ja õpilased nii ootavad, et saada neid karbikesi koolide aknalaudadele.

 

Kuidas sa ise kunagi oma vahetunde veetsid?

Minu vahetundide veetmine oli üks väga lõbus tegevus. Kunagi kui küsiti, et mis on teie lemmiktund, siis lapsed vastasid siis ikka üheskoos: “Vahetund!”

Nüüd kui me küsisime lastelt, et mis on teie lemmiktund, siis mitte ükski laps ei vastanud sama vastust nagu meie kunagi. Kuid ma arvan, et kui mina omal ajal ei jõudnud ära oodata vahetundi, et keksu hüpata, siis nüüd me andsime lastele võimaluse kogeda sama mõnusat tunnet nagu meie lapsepõlves saime. Otseloomulikult veetsime me oma koolipõlve vahetunnid ägedalt, üksteisega suheldes, mängides, keksu hüpates, tihtilugu poistega footbagidega trikitades ja mis kõige olulisem – suheldes!

 

Mis on selle projekti eesmärk ja tulevik?

Tallinn Moon Rotary klubi vahetund.ee projekti eesmärk on tuua lastele vahetundidesse rohkem omavahelist suhtlemist ja selle läbi märkamist, et kuidas füüsiliselt oma keha kasutada. Tehes nendega selliseid väikseid katseid, et mida nad arvavad kummikeksust, siis pidime tõdema, et nad tõesti ei saagi aru, kuidas näiteks kolmandal tasemel jalg üle keksukummi saada. Nad küsisid, et kui ma hüppan, siis kuidas ma jala üle kummi saan. See ongi meie eesmärk, et luua nende mõttemaailmadesse seda kohta, et kuidas selline tegevus käib, arendada füüsist, selle tulemusena tekitada neisse rohkelt elurõõmu ja rohkem sellist elus olemist!

Projekti tulevik on meie silmis see, et kui me suudaksime üle Eesti selle projekti koolidesse sisse viia selliselt, et vähemalt pooltes Eesti koolides oleksid aknalaudadel vahetund.ee projekti kastid keksukummide ja footbagidega, siis lastel oleks võimalik neid sealt võtta vahetundide sisustamiseks. Siis miks mitte anda edasi selline edukas projekt, mille oleme suutnud ellu viia oma Eesti lastega, levitada teistesse riikidesse Rotary klubidesse, et ka nemad saaksid oma lastele sellise võimaluse pakkuda. Tegelikult on ju noored kogu meie tulevik, nii et nende heaolusse tuleb investeerida ja neisse ning nende heaolusse suhtuda täie tõsidusega.

 

Vaata lisaks: Vahetund.ee

Fotod: Majgrit Kallavus

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt