Inspireerivad Eesti Inimesed: Elise ja Minna avasid esimese ühiskontori koos hoidjaga mängutoaga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. märts 2020 kell 17:20Käesoleva märtsi esimesel nädalal avas Tallinnas, Suur-Ameerika tänaval oma uksed Parents Co-Working ehk koostöötamisruumid lapsevanematele koos mängutoa ja hoidjaga. Nende kodulehel seisab, et tegu on Eesti esimese tõeliselt paindliku ja mugava võimalusega töö- ja pereelu ühildamiseks. Uurisime PCW asutajatelt Elise Nikonovilt ja Minna Tootsilt lähemalt, millega tegu.

 

Naised osalesid projektiga sel hooajal (novembrist märtsini) ka Ajujahi arenguprogrammis. “Äge oli näha nii palju huvitavaid ideid ja energiat täis tiime, ja oli suur au, et pääsesime kõigi 300 idee hulgast TOP 10-sse,” kommenteerib Elise ja lisab, et võistluspinge, koolitused ja mentorlus olid heaks tõukeks, et oma idee ruttu teoks teha: “Muidu oleks äkki jäänud liiga pikalt kõhklema ja kaaluma.”

 

Kuidas tulite ühiskontori/mängutoa ideele, kas olete ise sarnase kohaga kokku puutunud kuskil välismaal?

Elise: mul on eredalt meeles üks päev eelmisel sügisel, kui me istusime Minnaga ühes Kalamaja kohvikus ja Minna laps, kes oli siis aastane, tuterdas mööda kohvikut ringi. Me arutasime mingi uue projekti mõtet, samal ajal kui laps tahtis ka tähelepanu, ja kokkuvõttes oli tunne, et nii jäävad mõlemad tegevused, nii meievaheline jutt kui lapsele tähelepanu andmine, poolikuks ja mitte piisavalt kohalolevaks. Samas ei jaksa alati igaks olukorraks hoidjat kohale kutsuda – ning ta ei pruugi ka alati saadaval olla.

Sel päeval seal kohvikus tekkis meil mõlemal tugev tunne, et Tallinnas oleks vaja kohta, kus lapsevanemad saavad anda lapse paindlikult natukeseks ajaks kellegi teise hoolde ja keskenduda üleni millelegi muule, et siis mõne aja pärast olla jälle värskelt üleni kohal lapse jaoks.

Algul panime oma idee nimeks “Küla keset linna”, ning see visioon, et lapse kasvatamine ei peaks olema iga eraldi inimese ega võib-olla isegi iga eraldi pere ülesanne, vaid kõik, “terve küla” võiks selles üksteist toetada, on meil siiani alles. Sealt edasi muutus idee natuke konkreetsemaks, et just koostöötamisruum võiks olla esialgu see, mida vanemad enim vajaksid. Alles seejärel avastasime, et mitmetes teistes riikides on selliseid lahendusi täiesti olemas. Käisin ise jaanuaris ka Berliinis kaht lapsehoiuga koostöötamiskeskust külastamas ja nende kogemusest õppimas.

Minna: Esimese lapse kõrvalt läksin poole kohaga tööle, kui ta sai aastaseks ning mul oli võimalus kasutada ema abi. Tundsin, et kui töölt koju jõudsin, olin justkui rõõmsam ja uut energiat täis ning oskasin jälle oma pisikest kuidagi uue ja värske pilguga vaadata.

Teise lapse kõrvalt hakkas soov tööd teha tekkima juba veidi varem, kuid enam polnud ema abi alati võimalik kasutada ning sobiva graafikuga hea hoidja leidmine oli ka keeruline ettevõtmine. Samuti ei meeldi mulle pidevalt ja pikalt kohvikutes istuda… Teisalt kodus jälle pole keskkonda, kus tööd teha, ning lapsega kodus olles tunned vajadust ka teiste täiskasvanutega suhtlemise järele.

Tundub, et sellise probleemi lahendamiseks sobiks just koostöötamiseks mõeldud keskkond koos hoidjaga mängutoaga.

 

Olete küll olnud avatud alles mõned päevad, aga kas huvilisi juba leidub?

Minna: Huvilisi on palju ja mitmed lapsevanemad on juba jõudnud ka meie teenust proovima. Praegu leidub aga järgmisteks nädalateks veel vabu kohti. Ootame, et tuleks järjest enam kliente, kellele saaksime teenust pakkuda ning kelle soovide järgi seda järjest paremaks arendada. Kõik huvilised on oodatud teenust proovima ja selle arendamisel kaasa rääkima!

 

Vanasti tehti üsna palju tööd laste kõrvalt, tänapäeval hoitakse pigem need maailmad teineteisest eraldi. Kas lastega kõrvalt/nende nähes töötamisest on saamas taas normaalsus?

Elise: Eestis on tavaks, et kui laps sünnib, jääb üks vanematest lapsega pooleteist aastaks või isegi kauemaks töölt koju. On neid, kellele see sobib, aga paljud tunnevad sel ajal puudust koduvälisest eneseteostusest.

Lapse kasvatamine on põnevaid väljakutseid pakkuv ja rikastav kogemus, aga paljud inimesed, eriti need, kes on harjunud tegema intellektuaalselt keerulist tööd, vajavad lapsega tegelemise kõrvale veel midagi muud.

Lapsevanem jaksab oma lapse eest hästi hoolitseda, kui tema enda vajadused on rahuldatud, ning üks sellistest vajadustest on anda oma ajule ka teistsuguseid väljakutseid kui see, mida on võimalik kogeda väikese lapsega koos.

Minna: Neil, kes soovivad, peaks olema võimalik teha tööd lapse kõrvalt, ühendada oma elus lapsega olemise ja töötamise poolt võimalikult sujuvalt. Igal inimesel on palju erinevaid rolle, identiteete ja eneseteostusvajadusi. Lapse sünd paiskab küll natukeseks kõik muu tagaplaanile, aga tasapisi tekib vajadus uuesti ka neid muid rolle avastama hakata.

Mustvalge lahendus, et täiskohaga lapsega kodus ja siis täiskohaga tööl, ei ole kõigile ideaalne. Meie teenus saab olla siin vaheastmeks lapsega kodus olemise ja täiskohaga töö ning lasteaia vahel, ühendades paremini töö- ja pereelu.

 

Kellele sobib teie co-work space, st millisele inimtüübile ja millise töö tegijale?

Minna: Meie teenuse võlu on selles, et saad teha tööd, olles samas lapse lähedal, nii et saad minna tema juurde just nii tihti, kui vajalikuks pead. Inimestele, kelle töö nõuab kuhugi kindlasse kohta kohale sõitmist, meie lahendusel nii palju pakkuda ei ole.

Kui teed arvutiga tööd – olgu selleks siis omaenda ettevõtlus või muu oma asja ajamine või palgatöö kaugtööna – siis sobivad meie ruumid väga hästi.

Aina rohkem tööandjaid võimaldavad kaugtöö tegemist, aga tahaksime innustada kõiki ettevõtteid praegusest veel palju enam lapsevanematest töötajate vajadustega arvestama ja ka toetama seda, et nad saaksid meie ruumides töötada. Siin on kindlasti abiks ka see, kui aina rohkem lapsevanemaid julgevad ise oma tööandjalt sellist tuge küsida.

Elise: Lisaks arvutiga töö tegijaile mõtleme võimalikult avaralt ka selle osas, milliseid muid töid, sh inimestega tööd meie ruumides teha saab – näiteks pakkuda vanemluse ja lastega või töö ja ettevõtlusega seotud koolitusi, töötubasid, nõustamisi jms. Oleme avatud koostöö osas, kui keegi soovib meie ruume rentida õhtuti või nädalavahetustel, või ka ajal, kui lapsevanemad on meie juures töötamas, pakkumaks oma teenuseid kas meie või enda klientidele. Tahame luua oma teenuse näol keskkonna, kus kõik tunnevad end hoolituna ja toetavad üksteise arengut. Tulge, proovige ära!

 

Uuri lisaks: Parents Co-Working, PCW Facebook

Fotod: erakogu

 

Küsitles Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt