Toeta Telegrami!

Telegram hindab üle kõige inimese vabadust ise valida, millist informatsiooni ta lugeda tahab ja meil on väga hea meel, et oleme saanud seda vabadust juba üle kolme aasta pakkuda.

Vajame lugejate toetust, et ka käesoleval aastal tegusalt edasi toimetada. Sinu ühekordne panus - 10 eurot - on ettemaks terve aastatäie sõltumatu, põneva ja kasuliku info eest. Telegrami lugeja vabatahtliku aastamaksu tegemiseks vajaliku info leiad siit.

Igale toetajale kingitus!

NB! Armas püsitoetaja, kuna tegutseme nüüd MTÜ-na, on toetuse konto number muutunud!

D-vitamiini madal tase seostub kopsupõletiku arenguga

8. mai 2013 kell 14:05images

Ajakirjas Journal of Epidemiology and Community Health ilmunud artiklis näidati D-vitamiini kõrgemate tasemete kaitsvat mõju kopsupõletiku tekke suhtes, vahendas ERR.

 

Uuring hõlmas 723 meest ja 698 naist vanusevahemikus 53–73 eluaastat. Projekti alustades ei esinenud ühelgi vaatlusalustest kopsupõletikku ega teisi kopsuhaigusi. Vereproovidest määratud 25-hüdroksüvitamiin D3 tasemed olid uuringu alguses keskmiselt 43,5 nM. Osalejaid jälgiti 9,8 aasta jooksul, mille vältel 73 inimest sattus kopsupõletiku tõttu haiglasse.

Suurem risk kopsupõletiku tekkeks oli vanematel inimestel. Nendel meestel ja naistel, kelle seerumi D-vitamiini tase oli madalaim, oli risk kopsupõletiku tekkeks 2,6-kordne. Meestel arenes kopsupõletik tõenäolisemalt kui naistel ning suitsetajate seas oli see sagedasem.

Ebapiisav D-vitamiini tase seostub kopsupõletiku kõrgema tekkeriskiga, olles kooskõlas eelnevate tulemustega, milles on näidatud, et madalam D-vitamiini tase soodustab nakkushaiguste arengut. Talvisel ajal on kokkupuude päikesega ebapiisav ning D-vitamiini lisand võib olla vajalik.

 

Allikad: ERR, Journal of Epidemiology and Community Health

Foto: mosaiclifeblog.com

 

Toimetas Ksenia Kask