Omega-3 rasvhapete vähesus võib põhjustada vaimse tervise probleeme

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. veebruar 2013 kell 13:18



 

 

Kas ainult toitumisega on võimalik leevendada depressiooni ja vägivaldset käitumist? Suurenev teaduslike uurimuste hulk toetab seda seisukohta, et omega-3 rasvhapete vähesus meie toidus kahjustab aju funktsioone ja võib põhjustada vaimse tervise probleeme.

 

 

Asendamatud rasvhapped on inimese tervise alustalad. Kaks asendamatut rasvhapet, linool- (omega-6 rasvhape) ja linoleenhape (omega-3 rasvhape) on hea tervise jaoks sama vajalikud kui vitamiinid ja mineraalained. Kuid inimorganism ei ole võimeline neid iseseisvalt tootma, mistõttu peab neid saama toiduga.

 

Omega-3 rasvappeid seostatakse peamiselt südame-veresoonkonna tervisega, kuid nende kasulik mõju on palju laiem. Omega-3 rasvhapetest moodustab keha ise edasi EPA ja DHA (eikosapentaeenhape ja dokosaheksaeenhape), mis kontrollivad põletikulisi protsesse, mis on paljude krooniliste terviseseisundite põhjuseks. Lisaks südame-veresoonkonna tervisele on omega-3 rasvhapped kasulikud ka ajutegevusele ja kognitiivsele funktsioonile, liigestele, silmadele, terve naha ja juuste jaoks, immuunsüsteemile ning raseduse ja rinnaga toitmise ajal.

 

 

Pittsburgi ülikooli teadlased avaldasid eelmisel aastal uuringu, mille tulemused näitasid, et omega-3 rasvhapped parandavad mälu ja kognitsiooni taset. Uuringus osalesid noored terved 18–25-aastased inimesed ning närviteaduse professor ja üks projekti autoreid Bita Moghaddam kommenteeris, et “enne selle info nägemist ma oleksin öelnud, et noori terveid inimesi ei ole võimalik enda parimatest kognitiivsetest võimetest rohkem edasi viia. Me leidsime, et uuringus osalejatel paranes mälu veelgi enam, kuigi nad on juba oma kognitiivsete võimete tipus.”

 

Uuringus tsiteeriti ka eelnevaid teadustöid, mis on näidanud, et omega-3 lisamine hiirte menüüsse parandas nende dopamiini taset ajus – dopamiin on ajus seotud nii meeleolu kui ka mälu funktsiooniga ning on oluline otsuste tegemise protsessis. Samuti on teaduslikult tõestatud, et bipolaarse häirega inimestel parandab omega-3 rasvhapete tarbimine nende haiguse kulgu ja tasakaalustab meeleolu.

 

 

Asendamatute rasvhapete allikana on pikka aega soovitatud rasvaseid kalu ja kalaõli. Aga kuna kalade kõrge saastetase muudab nende väärtuslikkuse küsitavaks, siis on paremaks alternatiiviks taimsed rasvhapete allikad nagu linaõli ja kanepiõli.

 

 

Allikad: Natural News 1, Natural News 2, University of Pittsburgh News, JAMA, Natural News 3, Natural News 4

 

Toimetas Katrin Suik



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt