Eestlased aitasid Galapagosel iidsed rohekilpkonnad tagasi vette

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. mai 2013 kell 13:34800px-Green_turtle_swimming_over_coral_reefs_in_Kona

Sellal kui Eestis peeti talguid „Aita konn üle tee!“, kaasati eestlased kaugel Galapagose saarel reisides sarnasesse abistamisaktsiooni: üheskoos aidati Vaiksesse ookeani tagasi iidsed ja väga haruldased rohekilpkonnad, vahendas ERR.

 

Eesti loodushuvilised sattusid rohekilpkonni nägema üsna pikantsel hetkel: pärast paari-kolmetunnist paaritumismaratoni soovis kilpkonnapaar ookeani sukelduda, aga vahepealne mõõn oli vettepääsemise laavakivisel pinnal muutnud võimatuks. Kohalik giid Victor otsustas pärast mõningast arupidamist, et inimene peab loodusele appi minema.

Rohekilpkonnad on  jõhkra inimtegevuse tagajärjel muutunud kogu maailmas väga haruldaseks ja nüüd püüab teadlikum osa inimkonnast kunagisi jõhkrusi kompenseerida looduskaitsealade ja spetsiaalsete haudumisjaamadega. Seepärast oli abistava inimkäe ulatamine hädas kilpkonnadele kindlasti vajalik, kinnitas aktsioonis osalenud Tallinna loomaaia direktor Mati Kaal.

„See oli meeliülendav ikkagi, arvestades seda, mida nad olid seal madalas vees tegelikult tegemas ja mille käigus nad kuivale jäid, seega meie, päästes kahte eksemplari, päästsime tegelikult palju suurema hulga,“ rääkis Kaal.

Gerri Juurikas kinnitas, et päästmisaktsioonil osalemise suhtes kellelgi kõhklusi ei tekkinud ja heade kommete kohaselt abistati esmalt “daami” ja pärast “härrat”.

„Nad on ju väga rasked, võivad kuni 450 kilogrammi kaaluda. Nii raskete isenditega küll tegu ei olnud, aga ikkagi, ta tegi selle otsuse ja muidugi oli tal abi vaja, niimoodi sündiski Ecuadori-Eesti päästemeeskond Galapagosel,“ rääkis Juurikas.

Sündmuse nägemise muudab haruldaseks see, et rohekilpkonnad käivad maismaal vaid munemas ja sedagi öö varjus.

 

Allikas: ERR

Foto: Wikipedia

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt