Hääl reedab inimese isiksuseomadused

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. märts 2014 kell 18:08



Šotimaal Glasgow ülikoolis läbi viidud uuring näitas, et kindla arusaama tekkimiseks kohatud uue inimese suhtes ei kulu sekunditki ning põhimõtteliselt tehakse võõra inimese kohta järeldusi juba tema öeldud tere põhjal.

 

Asjakohases katses paluti  64 inimesel lugeda mikrofoni üht tekstilõiku, seejärel lõigati salvestisest välja sõna “tere” ehk “hello” ning mängiti neid ette 320 katseisikule. Kuulajad pidid vähem kui 400 millisekundi pikkuste helilõikude põhjal otsustama, mil määral võiks igaühes neist tere-ütlejaist väljenduda kümme etteantud isiksuseomadust. Katse korraldajatele endilegi selgus üsna suure üllatusena, kui ühtemoodi inimesed nende lühikeste helilõikude põhjal isiksuseomadusi tajusid.

Katses ilmnenud tulemused hääle omaduste ja tajutud isiksuseomaduste vahel avaldati ajakirjas Plos One. Selgus, et näiteks häälekõrgus või -madalus mõjutas hääleomanikule osaks saanud asukohta usaldusväärsuse hindamise skaalal. Veel mõõdeti selle katsega selliseid isiksuseomadusi nagu agressiivsus, atraktiivsus, asjatundlikkus, enesekindlus, domineerivus, naiselikkus, mehelikkus, meeldivus, südamlikkus jm.

Teadlaste sõnul on nii kiire otsustamine inimese suhtes evolutsiooniliselt mõttekas, sest just esmamulje järgi saame võõra inimese puhul aru, kas teda saab usaldada ja võib talle julgelt lähemale astuda või on targem punuma pista. Põneva uuringu tulemustega saad lähemalt tutvuda siin.

 

Allikad: ERR, PLOS One

Foto: theblaze.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt