Ikevald Rannap: Kõik saab alguse suhtest iseendaga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. oktoober 2019 kell 11:16Foto: Kaupo Kikkas

Laulja ja laulukirjutaja Ikevald Rannap on viimased kolm aastat maailmas ringi rännanud, otsides inspiratsiooni ja kirjutades muusikat oma uue plaadi “Synchronize” jaoks, millelt äsja ilmus samanimeline singel. Esmakordselt astus Ikevald publiku ette juba 2007. aastal, 2015 andis välja pop-rock lühiplaadi “LiveLoveLaugh”, mille laul “Genius” võitis Inglismaa maineka BBC raadio laulukirjutamisvõistluse. Tegime lauljaga albumi ilmumise puhul väikese intervjuu.

 

“Maailmas ei ole kunagi olnud võimalik nii lihtsalt kontakte luua ja kontaktis olla kui täna. Samas aga ei ole ma kunagi varem märganud nii palju üksindust kui täna. See on just põhjus, miks meil on vaja rohkem lähedust! Kallistada, hoida, kellelegi silma vaadata ning küsida siiralt: kuidas sul PÄRISELT läheb? Absoluutselt kõik me vajame seda ja isegi sel hetkel, kui me parasjagu ei oska või ei soovi selle vajadust välja näidata,” jagab Ikevald omi mõtteid värskelt ilmunud loo valguses.

Ta lisab, et lähedus saab alguse eelkõige iseendaga kontaktis olemisest. ”Me peame õppima enda vajaduste ja mõtete kuulamist ning nendele ruumi andmist. Sel ajal kui reisisin kitarri ja seljakotiga üksinda mööda maailma, läbides 3 aasta jooksul 25 riiki, oli mul võimalus olla kontaktis oma mõtete ja tunnetega erinevates olukordades. Tänu sellele õppisin ennast ja oma sisemisi keerdkäike paremini tundma. Kuigi mu suur unistus ringi reisida ja muusikat kirjutada sai teoks, siis tegelikult hakkasin üsna pea igatsema oma kalleid sõpru ja perekonda. Mitte ükski eksootiline tempel ega džungli kosest alla hüppamine ei suuda seda asendada,” rõhutab Ikevald.

 

Nagu ütlesid, siis suhted on väga oluline teema ja kõik saab alguse suhtest iseendaga. Paljud inimesed aga ei julge enda sisse vaadata. Kuidas astuda see esimene samm?

Esimene samm, et vaadata enda sisse, on endale ruumi anda. Tekitada endale võimalus ennast kuulata.

Selle asemel, et lüüa graafik täis plaanidest ja tegevustest – võtta aega lihtsalt olemiseks. See võib tähendada reisimist kuhugi, loodusesse minekut või lihtsalt otsustada, et ma ei tee midagi ja ei võta ette ühtegi projekti. Üksinda reisimine on sellepärast hea versioon, sest siis oleme oma tavapärasest keskkonnast ja mugavustsoonist väljas ning siis on võimalik ennast paremini jälgida. Teine samm on õppida jälgima oma tundeid ja mõtteid.

 

Mida tähendab sinu jaoks sünkroonsus?

Sünkroonsus tähendab seda, et oleme täielikus tasakaalus enda ja keskkonnaga. Oleme enda parimas tasakaalupunktis, kus oleme rõõmsad ning kasulikud.

Kuid see on ainult üks võimalus seda sõna vaadata. Ma valisin selle pealkirja plaadile pigem kõhutunde pealt ja mulle tundub, et see pealkiri on end alles avamas mulle.

 

Plaadi nimilugu “Synchronize” on väga catchy ja kõlab värskelt. Kas see lugu iseloomustab albumit ka tervikuna?

Plaadi pealkiri kõlab värskena ehk, kuid muusika pole sarnane popmuusikaga, mida täna raadiost kuuleb. Eelkõige selle tõttu, et kogu album on salvestatud 99% päris instrumentidega. Albumil teevad kaasa 10 tippmuusikut jazzi-, klassikalise muusika- ja rokimaailmast, kes on oma elu ja hinge pühendanud muusikale, et inimestele naudingut pakkuda.

Rändasin mitu aastat maailmas ringi ilma püsiva koduta ning selle jooksul kirjutasin palju lugusid, millest parimad sellele plaadile tulid. Lugude tekstid on eelkõige sisekaemustest sellel perioodil – ajal, mil ma muutusin inimesena rohkem, kui ma kunagi olin muutunud.

“Synchronize” on lugu, mille kirjutasin kõige viimasena – ehk kõige värskem lugu. See sümboliseerib minu jaoks lootust, valgust tunneli lõpus.

Me oleme kõik mingil viisil teel ning kogeme erinevaid õppetunde – selleks ei pea maailma teises otsas ära käima! Ma väga loodan, et lisaks muusikalisele esteetilisele naudingule, need laulud võiksid aidata inimesi, kes on oma elus käimas läbi murranguliste hetkede nagu mina sel hetkel olin. Usun, et kui jagame erinevaid kogemusi ja jutustusi, siis on võimalik aidata üksteisele emotsionaalsetest ning muudest pingetest aidata vabaneda – eriti kui teha seda ausast, sügavast ja haavatavast kohast.

 

Albumi esitluskontsert toimub järgmisel nädalal Tallinnas aga milliseid tippe sa sellega vallutada soovid ning kuhu muusikuna jõuda unistad?

Tõepoolest – albumi esitlus on 11. oktoobril Erinevate Tubade Klubis Tallinnas koos selle võimsa, 10-liikmelise bändiga.

Enne kui mingeid tippe hakata vallutama, sooviksin ühele poole saada selle protsessiga – sest see on nüüdseks võtnud 3-4 aastat, et kogu materjal kokku saada ning sellele vorm anda. Ideaalis sooviksin tuuritada selle muusikaga Skandinaavias ja ehk Saksamaal… Kuid eks me näe, mis elu toob. : )

 

Kuula Ikevaldi uut lugu ja vaata videot siit:

 

Vaata lisaks: Plaadiesitlus, Soundcloud (singel), Bandcamp (album)

Foto: Kaupo Kikkas

 

Küsitles Hando TõnumaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt