Imeline suhtenipp: ole ise tervik ja sinu juurde jõuab teine tervik

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. november 2018 kell 11:32



Avaldame katkendi kirjastuselt Pilgrim värskelt ilmunud raamatust “Emotsioonide alkeemia”, mille autoriks terapeut, koolitaja ja vaimse tervise õenduse üliõpilane Kaia-Kaire Hunt. Tegu on praktilise käsiraamatuga negatiivsete emotsioonide, ärevuse ja masendusega toimetulekuks. “Miks emotsioonide alkeemia? Olen päris veendunud, et kui alkeemikud otsisid kunagi ammusel ajal igavese elu ja õnne saladust, tarkuse kivi, siis pidasid nad tegelikult silmas meelerahu,” ütleb kliente üle 10 aasta emotsioonitöö vallas nõustanud Tiibeti loodusravi ja EFT terapeut ise. “Toon siin raamatus väikese ülevaate emotsioonide alkeemiast ehk mõned nipid, kuidas igapäevase virrvarriga peas hakkama saada ning iseennast paremini mõista.”

 

Raamat sisaldab ka portsu erinevaid meeleharjutusi: “Meeleharjutused pole elitaarne eralõbu. See on iga inimese püha kohus iseenda, oma lähedaste ja kogukonna ees – olla parem, sõbralikum ja mõistvam inimene. Ja vabanduseks ei saa siin olla näiteks madal haridustase, kohutav lapsepõlv või väike sissetulek. On vaja vaid soovi ja motivatsiooni seda teha.”

 

Imeline suhtenipp: ole ise tervik ja sinu juurde jõuab teine tervik

Öeldakse, et kui kaks inimest kohtuvad, ükskõik kas isiklike suhete loomise eesmärgil või tööalaselt, tekib kohe automaatselt võimu jagamine. Võimu on nende kahe inimese kohtumisel 100% ja on väga vähe tõenäoline, et sel hetkel jaguneb see 50:50. Enamasti on üks osapooltest teisest ikka kasvõi veidi rohkem huvitatud: tööandjal on vaja kindlasti töötajat, tööotsijal on vaja maksku mis maksab seda töökohta. Ja suhtes on üks pool ikka veidi rohkem armunud.

Ülejäänud suhte lugu käib selle võimu ümbermängimise taustal. Pahatihti kipub olema nii, et see, kes oli alguses rohkem huvitatud ja kellel on seega vähem võimu, hakkab seda edaspidigi kaotama. See, kelle huvi on väiksem, oskab imehästi ära kasutada olukorda, kus teine pool on nõrgemas positsioonis: tal on ju seda töökohta kindlasti vaja; ta on ju niikuinii minusse armunud. Lõpuks läheb see suhe aga lõhki, sest see, kel on suur osa võimu, tüdineb mängust ära: mis sa tirid seda köit, kui iga tõmbega annab see järele nii palju, kui sa ise tahad. Ja ka teine pool võib ära tüdineda, sest tunneb, et tal pole kunagi õigus ja ta peab alati tegema järeleandmise. Kord käest antud võimuprotsenti on äärmiselt raske tagasi võita. Ideaalne suhe on selline, kus kord on Vestmann all ja Piibeleht peal ja siis jälle Piibeleht all ja Vestmann peal. Kogu lugu käib pluss-miinus mõned protsendid siia-sinna.

Vaata korra, mis on need suhted sinu ümber, kus sa tunned, et see võimuprotsent on kuidagi väga vildakas.

Kas sa oled see, kes tirib köit, mis kogu aeg järele annab, või hoopis see, kes lohiseb köie otsas?

Selle köiega on veel selline lugu, et terved ja endaga rahulolevad inimesed ei vajagi rohkem võimu kui 50 protsenti ja nad ei taha ka, et teisel poolel oleks seda vähem kui 50. Pahatihti juhtub paarisuhtes aga see, et kokku satub kaks poolikut, haiget saanud inimest oma traumade, valude ja tervendamist vajavate teemadega.

Kaks poolikut palli võivad küll moodustada mingiks hetkeks terviku (sest kas pole tore kuulda, et teisel on ka elus halvasti läinud!), kuid paraku pole see jätkusuutlik ning kokkuliimitud pall ei põrka kuigi kaua. Varem või hiljem tulevad need traumad välja ja otsivad tervendust. Ideaalseim suhe on see, kui kokku saab kaks tervet inimest, kaks tervet palli. Nad tulevad kokku, põkkuvad, on mõlemad ise oma olemises terviklikud ja terved, vahel põrkavad veidi eemale (meil kõigil on vaja oma aega ja ruumi) ning siis jälle kokku. Nii võib mööduda pikk elutee õnnelikult üksteise kõrval põrgates, kord natuke eri tempos ja kiirusel, aga ikkagi koos ja tervelt.

Kui oled ise katkine, siis ära looda, et teine inimene ravib su hingehaavad. Neid saad tohterdada vaid sina ise. Tervena on sul aga võimalik kokku saada inimesega, kes on samamoodi terve. Ja sellest saab sündida vaid terve suhe.

 

Kaia-Kaire Hunt

 

Foto: pilgrim.ee

Allikas: Kaia-Kaire Hunt “Emotsioonide Alkeemia” (Pilgrim, 2018)

Pildid: Yuumei, Pilgrim



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt