Kasvata sellel aastal toitu oma enda koduaias

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. mai 2023 kell 10:07Ise endale köögiviljade kasvatamine on üks rahuldust pakkuvamaid asju, mida saad oma enda koduaias teha. Pole midagi paremat kui üks maitsev õhtusöök, mis on valmistatud oma koduaia saadustest, mille oled ise istutanud, hooldanud ja lõpuks korjanud. Esmapilgul võib koduaias taimede kasvatamine tunda keeruline, kuid mõnda lihtsat soovitust järgides on see lihtsam, kui sa arvad.

 

Leia ideaalne koht

Ise endale köögiviljade kasvatamiseks ei pea sul olema suurt maatükki. Eralda oma aias väike nurk kasvatavate taimede jaoks. Loomulikult pead siinkohal arvestama ka seda, kas taimed armastavad rohkem päikesepaistet või varjulist keskkonda. Õuetoolid VidaXL poest võimaldavad päikeselises aianurgas lisaks köögiviljade kasvupinnale luua sinna ka mugava päevitamise keskkonna.

 

Planeeri ette

Enamikul puu- ja köögiviljadel on loomulik aeg aastas, mil saak on kõige küpsem ja maitsvam. Loomulikult on alati olemas ka parim aeg nende istutamiseks. Pane endale kalendrisse meeldetuletus, et teaksid millal on õige aeg aiakuur avada, sealt tööriistad võtta ja taimede istutamisega alustada. Ära unusta ka õiget saagikoristuse aega.

 

Istuta targalt

Kõige sobivam istutusviis varieerub sõltuvalt taimedest Sibulad ja mõned seemned võid istutada otse mulda, kuid haavatavamate sortide kasvatamist peaksid alustama seemnealustel ja peale seda kui taimed on juba suuremaks kasvanud, võid need ümber istutada. 

Oled täiesti algaja aednik? Paljud köögiviljad on saadaval juba osaliselt kasvatatud taimedena, et saaksid need lihtsalt oma maatükile ümber istutada ja seejärel keskenduda nende hooldamisele kuni need on koristamiseks ja nautimiseks valmis. Kõik taimede kasvatamiseks ja oma aia kaunina hoidmiseks vajalikud vahendid leiad VidaXL veebipoest.

 

Anna oma taimedele piisavalt vett

Taimed vajavad vett fotosünteesiks ehk protsessiks, mis võimaldab neil muuta päikesevalguse toitaineteks ja paneb nad kasvama. Mõned taimed saavad hakkama väiksema koguse veega kui teised, nii et jälgi taimede kuivamise märke ja ole just pikema põuaperioodi ajal kastmisega eriti valvas. Kui kastad oma taimi pea kindlasti selle juures kinni kas varahommikusest või hilise pärastlõunasest/varaõhtusest kastmise ajast, kui päike ei ole väga intensiivne.

 

Kata taimed kinni

Mõned köögiviljad on eriti tundlikud jaheda või lindude ja putukate suhtes, seega on hea mõte potentsiaalset ohtu vähendada, pakkudes neile sobivat kaitset. Polüetüleen kate kaitseb karmide ilmastikutingimuste ja kahjurite eest, seega sobib see ideaalselt põllukultuuridele, mis peavad hoidma soojust või on külma suhtes tundlikud. Peenest võrgust kate ei paku täielikku kaitset ilmastiku eest, kuid on hingav ja hoiab eemal enamiku putukaid.

 

Korja saak õigeaegselt

Pärast valmimist on mõnede põllukultuuride puhul veel mõistlik neid veidi aega mullas või taimede peal kasvamas hoida, kuni oled valmis neid sööma. Teised on maitsvamad, kui neid kiiresti koristada. Ole saagikoristuse ajal alati olemas, kuna see on otsustava tähtsusega aeg. Jälgi hoolikalt oma valmivaid taimi. Kui arvad, et saak võiks juba korjamiseks olla valmis, kuid sa pole selles siiski täiesti kindel, lase oma maitsemeeltel õige otsus teha.

 

Naudi oma enda kasvatatud toidu tervislikkust ja maitset

Suur osa supermarketist ostetud toitudest, mida me sööme, on meie lauale jõudmiseks teinud läbi pika teekonna. Toit, mida sa kasvatad ise, on aga ülivärske ja täpselt nii küps kui sa soovid, mis tähendab, et see on tõenäoliselt ka uskumatult maitsev. Asjaolu, et oled selle ise kasvatanud, pakub loomulikult veelgi suuremat rahulolu.

 

Toimetas sisuturundusKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt