Kuuaiandus: taimede istutamine vastavuses kuufaasidega

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. veebruar 2013 kell 13:58 

Kuufaaside järgi istutamine (kutsutakse ka kuuaianduseks) on holistiline aiandusvorm, mis tähendab, et aednik istutab kõik oma juurviljad ja lilled ranges vastavuses kuufaasidega. Portaal Alkeemia.ee küsib, kuidas Kuu taimi mõjutab?

 

Kuufaaside järgi istutamine on pärit antiikajast, ilmselt Babülonist või Egiptusest, mil inimesed tegid aega kindlaks tähtede, kuu ja päikese abil. Kuufaaside järgi istutamise mõtte tuum seisneb selles, et erinevad taimed kasvavad näiliselt paremini, kui neid istutada erinevate kuufaaside ajal, sest kuufaasid mõjutavad oma magnetilise tõmbe abil veetaseme kerkimist ja langust, mille hulka kuulub ka maapinnas ja taimedes leiduv niiskus.

 

Põhiprintsiibid

Kuufaaside järgi istutajad usuvad, et kui kasvava ehk paisuva kuufaasi ajal kõikjal veetase kerkib, suudavad ka aedniku või taluniku külvatud seemned või nende istutatud taimed imada maapinnast vett kergemini kui need taimed, mis külvatakse kahaneva ehk kitseneva kuufaasi ajal.

Seega peaks aednik istutama kuivi tingimusi eelistavaid taimi kahaneva kuufaasi ajal ja niiskeid tingimusi (või palju kastmist) eelistavaid taimi kasvava kuufaasi ajal. Teisisõnu liiguvad vedelikud kasvava ehk paisuva faasi ajal ülespoole, samal ajal kui kahaneva faasi ajal voolavad vedelikud juurtesse ehk allapoole.

 

Kui neid põhimõtteid meeles pidada, peaksid kuufaaside järgi istutajad noorkuu ajal tegema järgmist:

1) Istutama leherohkeid või pinnapealse juurestikuga taimi Kuu esimese või teise veerandi kasvamise ajal.

2) Istutama puid ja teisi sitkete juurtega taimi Kuu kolmanda veerandi kahanemise ajal.

3) Kasutama Kuu neljandat (kahanevat) veerandit rohimiseks, kahjuritõrjeks, pinnase ettevalmistamiseks, olemasolevate taimede kultiveerimiseks, ussifarmide rajamiseks ja kompostihunnikute ehitamiseks.

 

Kuuvarjutuse ajal on kõige targem tegu jätta aed harimata kuni varjutuse lõpuni.

 

 

Täispikk artikkel: Alkeemia.ee

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt