Kuidas saada peast kummitavat laulu?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. märts 2013 kell 19:30 

Tartu Ülikooli teadusuudiste portaal Novaator õpetab, kuidas vabaneda tüütust edetabelihitist, mis kõlab peas tundide kaupa.

 

Paljud igapäevategevused nagu kõndimine ja autojuhtimine on automaatsed ning suur osa meie ajuvõimsusest seisab sel ajal jõude. Paku ajule piisavalt tegevust ja häiriv laul kaob töömälust, näitas ajakirjas Applied Cognitive Psychology ilmunud uurimus.

Lääne-Washingtoni ülikooli psühholoog Ira Hyman mängis vabatahtlikele katsealustele poplugusid. Laulud jäid inimesi kummitama ka järgmisel päeval. Selle vastu aitas sudokude ja sõnamängude lahendamine. Samas polnud kasu liiga keerulistest mõistatustest. Kõige paremini aitas kummitavaid laule peletada tähtedest sõnade moodustamine.

 

Kummitama jäävate lugude uurimine on näidanud, et pähe jäävad tiksuma kõikvõimalikud erinevad laulud. Kõige sagedamini on need edetabelihitid.  Need on tuntud lood, mida on kerge kaasa ümiseda või laulda. Muud loogikat ei tundu siin olevat. Näiteks Hymani katsealustel kummitas kõige sagedamini Lady Gaga. Kuid paljudel inimestel käib peas ringi mõni laul, mis häirib ainult teda.

Londoni ülikooli psühholoog Victoria Williamson kogub kummitavate laulude andmeid interneti-andmebaasi, kuhu igaüks saab oma kogemusi kirja panna. Nende andmete põhjal võib laulu kummitama panna nii muusika kuulmine, laulusõnade nägemine kui olukord,kus mõtted uitama kipuvad. Mõnikord piisab vaid ajalehe lugemisest. Näiteks inimesed, kes lugesid uudist Michael Jacksoni arsti kohtuprotsessi kohta, hakkasid peas kuulma Jacksoni laule.

 

Allikas: Novaator

Toimetas Õnne PuhkKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt