Ajuosa aktiivsus paljastab tulevased kuriteod

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. märts 2013 kell 16:21USA-s vabatahtlike vangide peal läbi viidud uurimus tõestas, et ajupildi abil on võimalik ette ennustada, kes kinnipeetutest taas vanglasse tagasi jõuab. Uurimise all oli ajuosa, mis tegeleb käitumise ja impulsiivsuse kontrollimisega.

 

Eesmise vöökääru (ACC, ingl anterior cingulate cortex) madala aktiivsusega vangid jõudsid kaks korda tõenäolisemalt tagasi vanglasse kui kinnipeetavad, kelle ajuaktiivsus selles piirkonnas kõrgem oli. Uuringus osales 96 20-52-aastast meest, keda jälgiti nelja aasta jooksul pärast vanglast vabanemist.

 

Psühholoogia doktor Kent A. Kiehl kommenteeris, et need tulemused panevad aluse viisile, kuidas meie ühiskond tulevikus seaduserikkujatega hakkama saab. “See uurimus ei anna meile mitte ainult tööriista, millega ennustada, millised kurjategijad uuesti seadust rikuvad, vaid annab meile viisi, kuidas suunata rikkujaid vajalikesse teraapiatesse, et vähendada edasiste kriminaalsete tegevuste riski.”

 

Ka eetika ja filosoofia doktor Walter Sinnott-Armstrong avaldas arvamust, et kuigi palju tööd seisab veel ees, võimaldab see uurimissuund kriminaalõigussüsteemi efektiivsemaks muuta.

 

Dr Kiehl on juba alustanud eesmise vöökääru aktiivsust suurendavate ravivõimaluste otsimist.

 

 

Allikad: Science Daily, EurekAlert

 

Toimetas Maarja AljasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt