Mees vihastas, kuna tema fotot kasutati tõestamaks, et hipsterid on ühesugused… aga pildil polnudki tema

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. märts 2019 kell 18:29



Üks mees ähvardas tehnikaväljaande kohtusse anda, kuna tema pilti kasutati illustreerimaks artiklit, et kõik hipsterid näevad välja ühesugused, aga siis selgus, et fotol oli hoopis teine isik, vahendab CBC Radio.

 

Artikkel veebiajakirjas MIT Technology Review rääkis uuringust, mis keskendus nn hipsteriefektile — “vastandlik nähtus, kus inimesed, kes vastanduvad peavoolukultuurile, näevad lõpuks välja ühesugused.”

 

Lugu illustreerinud fotopangast Getty Images pärinev pilt habemega, flanellpluusi kandvast mehest, mis oli väljaande poolt toonitud siniseks ja oranžiks, ajendas lugejat kirjutama ajakirjale järgmist sõnumit: “Teiepoolne täielik ajakirjanduseetika eiramine, nii viisis, kuidas “kajastasite” seda krediteerimata mõttetust, ja täiesti ebavajalik minu pildi ilma loata kasutamine, nõuab reageerimist ja mina, otseloomulikult, plaanin võtta kasutusele õiguslikud meetmed. ”

Ainult, et tegu ei olnud tegelikult temaga.

Väljaande peatoimetaja Gideon Lichfield rääkis sellest kummalisest juhtumist CBC raadiosaate “As It Happens” vedajale Carol Offile, järgneb lühiversioon nende vestlusest.

Millest see hipsteritele keskenduv uuring ja artikkel kokkuvõtvalt rääkisid? 

Tegu on siis matemaatilise mudeliga, mis kirjeldab, kuidas inimesed, kes püüavad massist erineda, hakkavad lõpuks üksteisega sarnanema.

Ja teie artiklit illustreeris foto, kus oli peal see mees. Ja siis saite kirja vihaselt lugejalt, kes ähvardas teid selle foto pärast kohtusse kaevata?

Ta nägi artiklit. Ta nägi fotot. Ja arvas, et pildil on tema.

Ja ilmselt oli tal midagi ka hipsterite või tema enda hipsteriks kutsumise vastu. Mingi asi talle igatahes ei meeldinud, sest tal jagus väga laitvaid sõnu ka artikli sisu kohta.

Milliseid küsimusi sinu enda jaoks tema saadetud kiri tõstatas?

Esimene hetk, kui midagi sellist näen, siis küsin endalt, et noh, kas me tegime nüüd midagi sellist, mida me poleks tohtinud?

Seega vaatasin, milles ta meid süüdistas ja see näis seisnevat selles, et me pidasime teda hipsteriks. Ma olen päris kindel, et seda ei saa kohtus laimamiseks nimetada.

Teisena mõtlesin, et ma olen kindel, et kasutasime tema fotot nõuetekohaselt, kuna olime selle soetanud mainekast agentuurist, seega ei tohiks olla probleeme selle kasutamisel, isegi kui fotol olevale inimesele ei sümpatiseeri sellega kaasnevad vihjed.

Seega edastasin meie e-kirja meie kujundusosakonnale… ja nende vastus oli: “Jah, meil on foto kasutamise luba olemas. Aga me võime selle ära vahetada, kui teda see häirib.”

Aga meie loovjuht ütles ei, kuna kasutasime fotot igati nõuetekohaselt ja me ei tohiks seda eemaldada pelgalt seetõttu, et se kellelegi ei meeldi.

Kuidas asi lahenes?

Seega meie loovjuht kirjutas fotopangale Getty Images ja ütles, et vaadake, meil on lugeja, kellele ei meeldi, kuidas me seda fotot kasutasime. Et kas te saaksite kontrollida, kas fotol olev modell on andnud teile kõik foto kasutamise õigused?

Kuna neil on selliste kaebustega tegelemiseks oma meeskond, leidsid nad arhiivist kogu vajaliku info üles ja võtsid meiega uuesti ühendust, öeldes: “Tegelikult fotol oleva modell nimi ei ole sama, kui inimesel, kes teile kirjutas.”

Nad kirjutasid talle ja ütlesid, et meie arvates siin fotol ei ole teie. Ja tema vastas: “Aa, teil on vist õigus, ei ole jah.”

Aga vabandust ei palunud…

Ei, aga mul on hea meel, et olukord lahenes.

Aga kuidas sa saad vaadata fotot ja mõelda, et see oled sina, kui nii tegelikult pole?

No fotol on mees profiilis. Ta kannab mütsi, nii et juuksed on kaetud. Ja väga paljud 30ndates eluaastates valged habemega mehed näevadki välja ühesugused. Seega see olukord tegelikult ei üllatanud mind väga.

Aga kui tegu oli mingis mõttes ikoonilise fotoga hipsterist ja kui kedagi vihastas idee, et teda nimetati selle tõttu hipsteriks, siis mida ütleb see hipsterite kohta?

Ma arvan, et see ütleb seda sama, mida kajastatud uuringki, et kõik hipsterid näevad ühte moodi välja.

 

Allikad: CBC Radio, MIT Technology Review

Fotod: Getty Images, ekraanikuvad

 

Toimetas Sander Soomaa (hipster)

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
17yG7mpTcuJJbaXBufZweCX7nNqyoAs2Cs

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt