Arvamus: Eesti kultuur ei pea olema viinahauakultuur ehk “reality check”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. jaanuar 2015 kell 15:32“No aga meil on alkohol olnud aastasadu,” ütles ükskord üks vana mees, kui talle kanepist rääkisin. “Me oleme alkoholiga harjunud, suudame sellega toime tulla. Meile pole uut ja tundmatut asja tarvis.” Tunnistan, et tol hetkel tundus see mõtteavaldus tark ja elukogenud. Nagu säärase esmamulje puhul tihti juhtub, tundus steitment pärast seedimist patoloogiliselt idiootne, kirjutab MTÜ Ravikanep üks eestvedajaid Elver Loho Nihilist.FM-is. Autori loal avaldame artikli täiskujul ka Telegramis.

 

Alkoholi aastaraamatut uurides leiame lisaks traditsioonilisele surmaga lõppenud üledoosile (147 viinalaipa aastal 2012) ka terve rea teisi otseselt alkoholiga seotud surmapõhjuseid:

– alkoholist põhjustatud psüühikahäired (101 viinalaipa aastal 2012 — terve riigikogu jagu);
– närvisüsteemi alkoholidegradatsioon (16 viinalaipa);
– alkoholpolüneuropaatia (4 viinalaipa);
– alkohoolne kardiomüopaatia (79 viinalaipa);
– maksa alkoholitõbi (151 viinalaipa);
– alkoholi põhjustatud pankreatiit (5 viinalaipa).

Koos alkoholi üledoosidega suri aastal 2012 kokku 503 eestlast otseselt alkoholi kuritarvitamise tõttu. Kaudseid alkosurmasid, joobes peaga surnuks sõidetuid, joobes peaga surnuks pekstuid, sandistamist, alkoholi põhjustatud iseeneslikke aborte ja väärarenguid, koduvägivalda ja kõike muud head-paremat ei jaksa keegi kokku arvutada.

Jah, aastasadu oleme alkoholi küüsis olnud, aga selleks, et nimetada säärast statistikat “äraharjumiseks” või “toimetulemiseks”, peab olema esmaklassiline ajupestud kretiin.

Võrdluseks: kõik see tänavakeemia, mille tarvitamise ennetamiseks ja diilerite püüdmiseks kulub roppu raha ja mille eest käiakse koolis lapsi hoiatamas, põhjustas samal aastal 170 surma. Ja paljusid neist Eesti inimeste surmadest oleks saanud ära hoida, kui meil oleks apteegis käsimüügis naloksoon — imerohi, mis opioidi üledoosis inimese surmasuust tagasi toob.

Reality check.

Lapsele räägitakse koolis, et ära sa jumala eest illegaalseid narkootikume tarvita, need on väga ohtlikud (170 surma) ja siis ta tuleb koju, paneb teleka käima ja Saku Originaal käsib tal kohe jooma hakata, sest muidu ta on pehmo (503 surma).

Kas te saate aru, kui fucking haige selline maailm on?

Mõni ime, et noortel on igasugune sigimisisu ära kadunud ja seda peab ema- ja isapalgaga putitama. Kes tahakski sellisesse viinakultuuri uusi ohvreid toota?

Sel ajal kui teie, vanad inimesed, surete oma etanoolitõbedesse ja üledoosidesse, on noorem põlvkond avastanud enda jaoks kanepi. Lubage, ma tõstan esile mõned faktid:

– meditsiin ei tunne ühtegi kanepi üledoosiga seotud surmajuhtumit;
– erinevalt alkoholist ei tee kanep inimesi vägivaldseks, vaid hoopis rahulikuks;
– järgmisel päeval pohmelli pole;
– kanep leevendab mitut kroonilist tervisehäda, stimuleerides inimese endokannabinoidsüsteemi.

Kanepi olete teinud illegaalseks, aga alkoholi reklaamitakse telekas ja tänaval. Alkohol on osa Eesti kultuurist. Seda tarbitakse igal pool ja meeletus koguses. Aga kui inimene tahab veidi tervislikumalt oma tuju muuta, on ta automaatselt kurjategija, pätt ja kriminaal.

Eesti mandunud ametkondade viimatine geniaalsus on väide, et meil on legaalse narkoga nii palju probleeme, et kanepi legaliseerimine kujuneks viimaseks piisaks karikasse. Ehk teisisõnu — porgandit ei tohi lubada, sest mäkdoonalds teeb inimesi paksuks.

Kus on loogika? Kus on mõttevõime? Kust sellised haiged inimesed tulevad? Mis süsteem neid toodab ja kus on selle süsteemi suur, punane ja euronõuetele vastav stopp-nupp?

Miks te vihkate meid nii palju, et pärandate meile oma viinahauakultuuri? Miks te ei lase meil olla paremad ja tervemad, arendada oma kultuuri, kus ohtlik mürgijook ei ole kesksel kohal?

Teie peaks ju olema vanemad ja targemad. Teile usaldasime sündides meie eest hoolekandmise ja meie õpetamise. Miks te õpetate meid tervist lõhkuma ja kiirelt hauda minema?

See on idiootsus, et meie, noored, peame näpuga ajama numbreid tunnustatud rahvusvahelistes raportites ja uuringutes, mis tõestavad ilma kahtlusevarjuta, et kanep on ohutum kui alkohol. See on idiootsus, et meie peame teid veenma ja te ise ei vaevu uurima.

See on teie tegemata töö ja teie surmapärand tulevastele põlvedele.

Ja siis sa irvitad mulle vastu minu maksurahaga tehtud valimisplakatilt, su lõust suurem kui minu paks keha, ja lubad, et oled karm pätipüüdja ja paned kõik kanepivennad vangi ja seejärel poseerid kusagil tähtsal üritusel, käes klaasitäis narkootilist vedelikku, mis Eestis igal aastal sadu ausaid inimesi hauda lükkab ja kümnete tuhandete elu ära nussib. Su väärastunud mõttemaailm ajab mu südame pahaks.

Ma mõtlen praegu oma sõbrale.

Ta on alkohoolik. Tõsine alkohoolik. Selline, kelle tervis on nii putsis, et juba pool klaasi õlut tekitab mäluaugu. Ta kannatab ise ja inimesed tema ümber, lähedased, kannatavad samuti. Muidu väga tore inimene, aga kui alkoholi saab, muutub ebameeldivaks. Kisub tüli, sõimab. Õnneks reeglina kallale ei tule. Hommikuti oli tal komme helistada kõik sõbrad läbi ja vabandada kõige pärast, mida ta ei mäleta. Enam ei tee ta sedagi.

Ma ei tea, mis see on tema sees, mis sunnib teda vahel päevade kaupa joobes olema. Aga ma tahan, et tal oleks võimalus seda teha oma tervist rikkumata, sõpradega tüli kiskumata ja lähedasi pidevalt nutma ajamata. Ma tahan, et tal oleks see valik.

Eesti kultuur ei pea olema viinahauakultuur.

See on meie endi valik, kas me jätame ta selliseks või anname uuele põlvkonnale võimaluse konstrueerida sotsiaalse joovastumise tava ümber märksa ohutuma taime. Sest joovastavate ainete pruukimine jääb; see vajadus on inimloomuses. Välja seda ei kasvata. Ühtegi täiesti kainet suurt kultuuri maailma ajalugu ei tunne. Küll aga on meie valik, mis sorti aineid me sel eesmärgil tarvitada lubame ja ainuke mõistuspärane kriteerium selle juures on reastada lubatud ained ohutuse järjekorras.

Mõni põikpäine võib ju öelda, et kas siis ikka peab midagi pruukima üldse. Kas siis ilma üldse ei saa. Ei saa. Täpselt nagu suguhaiguste ja teismeliselt rasedaks jäämise vastu ei ole võimalik võidelda, keelates kondoome ja õpetades inimesi vältima abielueelset suguelu. Säärasel neopuritanismil ei ole kohta rahvatervise poliitikates.

Ma loodan, et Eestis jätkub veel riigimehi, kes hetkepopulaarsuse tagaajamise kõrvalt suudavad vaadata piisavalt kaugele tulevikku, et astuda esimene tõsine samm viinaneeduse lõpetamiseks.

Vaata nüüd seda ka:

 

Elver Loho

 

Allikas: Nihilist.FM

Foto: medicaldaily.com

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt