Üks rumal küsimus: kas kanep on kehale mürgisem kui alkohol?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. november 2013 kell 17:24



Selle nädala “Üks rumal küsimus” tuleb lugejalt, kes aasta tagasi alkoholist loobununa hiljuti peol juua otsustas ja pärast seda mitu päeva pohmeluse käes vaevles. Vastab MTÜ Ravikanep üks eestvedaja, Mart Kalvet.

 

Mis ma oskan öelda… “Mürgine” on lai mõiste, “toksiline” veidi kitsam ja “neurotoksiline” veel kitsam. Ilmselt on küsides silmas peetud seda viimast.

Nimetatud uimastid pole mõju poolest eriti võrreldavad. Kogenud kanepitarvitaja ei muutu enamasti keskmise alkoholijoobega võrreldaval määral ebaadekvaatseks ka pärast väga suurte koguste pruukimist.

Alkohol on neurotoksiline (närvirakke tapva toimega), kanep aga neuroregeneratiivse (närve kaitsva ja taastava) toimega. Lisaks erinevad nende toimemehhanismid biokeemilises plaanis nii drastiliselt, et nende kõrvutamisel pole enamasti mingit sisulist mõtet.

On näidatud, et kanep kaitseb aju alkoholi ja MDMA (ecstasy) neurotoksiliste mõjude eest.

Aga igal bioaktiivsel molekulil on piisavalt suurte koguste juures kahjulikud mõjud. Koefitsient LD50 ehk surmav mediaanannus, mis ütleb, millise kontsentratsiooni juures tapab aine pooled katsealused, on rottidega tehtud katsetes kanepil 1,27 milligrammi ühe kehakilogrammi kohta ning alkoholil 7,06 milligrammi ühe kehakilogrammi kohta. Praktiliselt ei ole inimesel võimalik surra kanepi mõjuainete mürgistusse.

 

Loe ka: Mind The Science GapHuffington Post, Wikipedia

 

Rubriik “Üks rumal küsimus” keskendub teemadele ja mõistetele, mis erinevaid poliitika-, majandus-, teadus- ja terviseuudiseid läbivad, kuid tihti lisaküsimusi tekitavad või segaseks jäävad. Kui sul on mõni küsimus, mida ametnikelt, teadlastelt või teistelt ekspertidelt küsida, saada see aadressile info@telegram.ee, pealkirjaga “Üks rumal küsimus”.

Varasemad küsimused:

Kui riik läheb oma aasta kuludega miinusesse, siis kas riigil on tagavararaha või laenatakse puudujääk pangalt?Vastab rahandusministeeriumi avalike suhete osakonna peaspetsialist Rainer Laurits.

Kuidas on võimalik, et võetakse vastu seaduseid, mis ei ole põhiseadusega kooskõlas?Vastab Riigikogu Kantselei pressinõunik Martin Vallimäe.

Kui reaalne on terrorirünnaku oht Eestis?Vastab Kaitsepolitseiameti pressiesindaja Harrys Puusepp.

 

Foto: gurl.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt