Arvamus: Kuidas reformida teaduse kirjastamist, et tagada põhiseadusega kaitstud sõnavabadus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. märts 2024 kell 8:59



Foto: afncmfnycthe0miamu5s

Dr Denis Rancourt ütleb oma möödunudsuvises artiklis, et teaduse kirjastamine on suures osas muutunud selliseks, mida õigustatult võib nimetada ”teaduspropagandaks”, olles eliidi erihuvide teenistuses. Nende erihuvide hulka kuuluvad kisklus raha pärast, sotsiaalne manipuleerimine eliidi huvide kindlustamiseks ning geopoliitiline domineerimine. Rancourt soovitab kehtestada seadusega reeglid teaduskirjastustööstusele ja autoritele eelretsenseeritavates teadusajakirjades avaldamiseks.

 

Need reeglid on vajalikud, sest teadlased ei ole sõltumatud ega mõtle seega oma peaga. Teadlastel, nagu ka teistel spetsialistidel ei ole totalitarismis või selle sugemetaga ühiskonnas vabadust uurida ja suhelda.

Tänapäeva teadusajakirjades praktiseeritav eelretsenseerimine on teadusajaloolaste arvates vastutus, mis tekitab distsiplinaarset enesetsensuuri ja võimaldab toimetajatel olla intellektuaalselt hooletu. Peaaegu kõik füüsika suurimad avastused tehti ja avaldati enne “vastastikust hindamist“.

Siin on reeglid, mida Rancourt soovitab rakendada viivitamatult kõigi “eelretsenseeritavate teadusajakirjade“ (“teadusajakirjade“) suhtes, mis väidavad või vihjavad mingil määral toimetuslikule sõltumatusele, mida kasutatakse teadlaste tsiteerimise-analüüsi hindamisel.

1. Kirjastajad ei saa eeskirjadest mööda hiilida, kasutades “sõnavabaduse“ või “turuvabaduse“ ettekäändeid. Teaduskirjastuse avaldamine on demokraatia keskne nõue ja üldsuse õigus teadmistele liigipääsemisele on ülimalt tähtis. Kaitsta tuleb üksikute autorite sõnavabadust ja nende juurdepääsu avalikule publikule. Teaduskirjastus ei tohi olla eliidi huvide propaganda.

2. Palgalistel valitsus- ja akadeemilistel teadlastel ning kõigil teadlastel, kes töötavad ettevõtetes, mis saavad valitsuse teadusuuringute rahastamist või teevad valitsuse jaoks lepingulist tööd või müüvad valitsusele teenuseid või tooteid, on keelatud avaldada teadusajakirjades, mis neid reegleid ei järgi.

3. Loomulikult võivad nad avaldada ka mujal, näiteks veebisaitidel või kontaktiloendite kaudu.

4. Esitavad autorid peaksid olema ametialaselt sõltumatud ning nende uurimistulemusi ei tohiks suunata ega vetostada nende tööandjad ega välised huvid. Autorid peaksid deklareerima mis tahes võimaliku või olulise sekkumise oma ametialasesse sõltumatusse.

5. Teadusajakirjade kirjastajad peavad avalikustama oma juhtimis-, omandi- ja finantsstruktuuride üksikasjad ning iga-aastase rahastamise ja tulud.

6. Teadusajakirjade kirjastajad peavad rangelt j

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt