Kultuuriloolane selgitab: kas Suur Lähtestamine on vandenõuteooria?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. juuli 2023 kell 9:12Foto: Samira Bouaou/The Epoch Times

Kultuuriloolane Michael Rectenwald on haridusplatvormi American Scholars akadeemiline juht. Tal on Pittsburghi ülikooli bakalaureusekraad, Case Western Reserve’i ülikooli magistrikraad ja Carnegie Melloni ülikooli doktorikraad kirjandus- ja kultuuriteadustes. Ta on õpetanud New Yorgi ülikoolis, Duke’i ülikoolis, Põhja-Carolina keskülikoolis, Carnegie Melloni ülikoolis ja Case Western Reserve’i ülikoolis. Ta on arvukate raamatute autor, tema sulest on ilmunud muu hulgas järgmised raamatud: “Üheksateistkümnenda sajandi Briti sekularism: teadus, religioon ja kirjandus”; ”Google’i saarestik”; ”Beyond Woke” ja ”Mõttekurjategija”. Järgnev artikkel on kohandatud kõnest, mille Rectenwald pidas Hillsdale’i kolledžis 7. novembril 2021 konstruktiivsete alternatiivide keskuse konverentsil teemal “Suur Lähtestamine” (Great Reset).

Kokkuvõte ilmus Telegramis esmalt märtsis 2022.

 

Kas Suur Lähtestamine on vandenõuteooria, mis kujutab endast ulatuslikku vasakpoolset vandenõu totalitaarse ainumaailmavalitsuse loomiseks? Ei. Vaatamata asjaolule, et mõned võisid sellel põhinevaid vandenõuteooriaid luua – nagu me seda näeme –, on Suur Lähtestamine reaalsus.

Tõepoolest, just eelmisel aastal avaldasid Klaus Schwab, Maailma Majandusfoorumi (WEF) asutaja ja tegevesimees – tegu on selle kuulsa organisatsiooniga, mis koosneb maailma poliitilisest, majanduslikust ja kultuurilisest eliidist ja mis kohtub igal aastal Šveitsis Davosis – ja Thierry Malleret, igakuise baromeetri asutaja ja põhiautor, koos raamatu nimega “COVID-19: The Great Reset”. Raamatus määratlevad nad Suurt Lähtestamist kui vahendit, mille abil tegeleda “kapitalismi nõrkustega”, mille COVID-i pandeemia väidetavalt paljastas.

 

Kuid Suure Lähtestamise idee ulatub palju kaugemale. See ulatub vähemalt WEF-i loomiseni, mis asutati algselt Euroopa Juhtimisfoorumi nime all aastal 1971. Samal aastal avaldas Schwab, kes on hariduselt insener ja majandusteadlane, oma esimese raamatu “Moodne ettevõtte juhtimine masinaehituses” (“Modern Enterprise Management in Mechanical Engineering”). Just selles raamatus tutvustas Schwab esmakordselt kontseptsiooni, mida ta hiljem nimetas “huvirühmade kapitalismiks”, väites, et “nüüdisaegse ettevõtte juhtimine ei pea teenima mitte ainult aktsionäre, vaid kõiki sidusrühmi, et saavutada pikaajaline kasv ja õitseng”. Schwab ja WEF on sellest ajast peale propageerinud sidusrühmade kapitalismi ideed. Neid võib tunnustada sidusrühmade ning avaliku ja erasektori partnerluse retoorika ja poliitika osas, mida valitsused, ettevõtted, valitsusvälised organisatsioonid ja rahvusvahelised juhtorganid üle maailma omaks võtavad.

Konkreetne fraas “Great Reset” (Suur Lähtestamine) jõudis üldkäibesse üle kümne aasta tagasi, kui Ameerika linnauuringute teadlane Richard Florida avaldas 2010. aastal raamatu “The Great Reset”. 2008. aasta finantskriisi järel kirjutatud raamat väitis, et 2008. aasta majanduskriis oli viimane suurtest taandamistest – sealhulgas 1870. aastate pikast depressioonist ja 1930. aastate suurest depressioonist –, mida ta määratles süsteemse innovatsiooni nihutamise paradigma perioodidena.

Neli aastat pärast Florida raamatu avaldamist kuulutas Schwab 2014. aasta WEF-i aastakoosolekul: “Mida me tahame sel aastal Davosis teha? Vajutada lähtestamisnuppu” ja seejärel ilmus WEF-i veebilehele lähtestamisnupu pilt.

 

Aastatel 2018 ja 2019 korraldas WEF kaks üritust, mis said praeguse Suure Lähtestamise projekti peamiseks inspiratsiooniks – ja arusaadavatel põhjustel andsid ka värsket sööta vandenõuteoreetikutele. (Ärge süüdistage mind selles – kõik, mida ma teen, on ajalooliste faktide seostamine.)

2018. aasta mais tegi WEF koostööd Johns Hopkinsi tervisejulgeoleku keskusega, et viia läbi riikliku pandeemiale reageerimise simulatsioon CLADE X. Täpsemalt simuleeriti harjutusega inimese paragripiviiruse uudse tüve, Nipah’ viiruse geneetiliste elementidega CLADE X, puhangut. Simulatsioon lõppes aruandega, milles väideti ilma tõhusate vaktsiinideta CLADE X-i taustal: eksperdid ütlevad meile, et lõpuks võime näha USA-s 30–40 miljonit surmajuhtumit ja üle 900 miljoni inimese surma kogu maailmas – see on kaksteist protsenti maailma elanikkonnast. On selge, et ülemaailmseks pandeemiaks valmistumine oli õige.

2019. aasta oktoobris tegi WEF koostööd Johns Hopkinsi ning Bill ja Melinda Gatesi sihtasutusega teisel pandeemiaõppusel Event 201, mis simuleeris rahvusvahelist reageeringut uudse koroonaviiruse puhangule. See oli kaks kuud enne seda, kui COVID-i puhangust Hiinas sai uudis, ja viis kuud enne seda, kui Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kuulutas selle pandeemiaks ning see sarnanes väga tulevase COVID-stsenaariumiga, sealhulgas asümptomaatilise leviku idee kaasamisega.

CLADE X ja Event 201 simulatsioonid nägid ette peaaegu kõiki tegeliku COVID-i kriisi juhtumeid, eelkõige valitsuste, tervishoiuasutuste, meedia, tehnoloogiaettevõtete ja avalikkuse vastuseid. Vastused ja nende mõju hõlmasid ülemaailmseid sulgemisi, ettevõtete ja tööstuste kokkuvarisemist, biomeetriliste seiretehnoloogiate kasutuselevõttu, rõhuasetust sotsiaalmeedia tsensuurile, et võidelda “valeinformatsiooniga”, sotsiaalmeedia ja massimeedia üleujutamist “autoriteetsete allikatega”, laialdasi rahutusi ja massilist töötust.

Lisaks sellele, et Suurt Lähtestamist reklaamitakse vastusena COVID-ile, reklaamitakse seda ka vastusena kliimamuutustele. 2017. aastal avaldas WEF artikli pealkirjaga “Me peame lähtestama globaalse operatsioonisüsteemi, et saavutada [ÜRO säästva arengu eesmärgid]”. 13. juunil 2019 allkirjastas WEF ÜRO-ga vastastikuse mõistmise memorandumi, et luua partnerlus ÜRO säästva arengu tegevuskava 2030 edendamiseks. Vahetult pära

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt